تشخیص مؤسس در ثبت شرکت

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با تشخیص موسس در ثبت شرکت صحبت کنیم ؛ اما پیش از آن لازم است که کمی بر توضیح معنا و مفهوم موسس از نظر قانونی بپردازیم .

موسس یعنی چه ؟

در لایحه اصلاحی قانون تجارت به وفور به در رابطه با موسس و موسسین سخن گفته شده است . همچنین به علت نقش مهمی که موسسین در ثبت شرکت دارند و با در نظر گرفتن موسئولیت ها و وظایف آنها ، تعریف موسس یک امر واجب تلقی می گردد . از آن گذشته به این علت که برای ثبت شرکت های سهامی عام دو گروه سرمایه گذار از قبیل : موسسین و پذیره نویسان وجود دارند ، توجه و تعریف موسس اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کند .

موسس در شرکت های سهامی عام به چه معناست ؟

در شرکت های سهامی عام ، همه موسسینی که در تشکیل شرکت مورد نظر مشارکت نموده اند و در جلسه مجمع عمومی مربوطه حضور یافته اند ، موسس نامیده می شوند که این تعریف ، به عنوان معنای عام موسس می باشد .

معنای دیگر واژه موسس که مورد توجه قانون جمهوری اسلامی ایران می باشد ، عبارت است از افرادی که برای تشکیل شرکت پیش قدم بوده اند و تمامی اقدامات لازم را انجام داده اند . موسسین اساسنامه شرکت را تهیه می کنند و با تشکیل مجمع عمومی موسسین برای دعوت از تعهد کنندگان سهام اقدام می کنند .

در این خصوص بر اساس لایحه اصلاحی قانون تصویب شده در سال 1347 ، بین موسسین و پذیره نویسان در شرکت های سهامی عام تفاوتی وجود دارد .

به عنوان مثال : اگر شرکتی بعد از شش ماه هنوز به ثبت نرسیده باشد ، اگر موسسین و یا پذیره نویسان به بانک مراجعه کنند و خواهان آن شوند تا مبالغ پرداختی خود را پس بگیرند ، بر اساس ماده 19 چنانچه مجمع عمومی موسس تشکیل شده باشد و یا نشده باشد و اقداماتی برای اینکه صورتجلسه مجمع را به اداره ثبت شرکت ها ارائه دهند ، صورت نگرفته باشد ، در این صورت دور از ذهن است که عبارت موسسین به پذیره نویسان اطلاق گردد .

موسس در شرکت های سهامی خاص به چه معناست ؟

تشخیص موسس در شرکت های سهامی خاص آسان تر می باشد . زیرا در شرکت های سهامی خاص همه سرمایه گذاران شرکت خود موسسین هستند . در شرکت های سهامی خاص موسس به معنای آثار حقوقی مربوط به تاسیس شرکت می باشد ، یعنی همه اشخاصی که سرمایه گذاران شرکت هستند .

تشخیص مؤسس در ثبت شرکت :

در قانون توسط قضات برای اینکه بتوان فهمید که چه افرادی موسس هستند ، ملاک هایی متفاوتی در نظر گرفته شده است . تشخیص موسس در ثبت شرکت ها کار بسیار مهم و سختی می باشد ، زیرا در این صورت باید برای شخصی تحت عنوان موسس مجازات تعیین شود . حال اگر قاضی مربوطه در این خصوص به تفسیر موسع قانون توجه نماید ، یک عمل غیر قانونی مرتکب شده است ؛ و اگر تفسیر مضیق را مورد توجه قرار دهد ، ممکن است باعث این شود که راه برای افراد سوءاستفاده گر باز شود .

زیرا در این صورت ممکن است اشخاص خود برای تاسیس شرکت اقدام نکنند و این کار توسط یک شخص دیگر انجام دهند و از آنجایی که تعیین جرایم مربوط به این موضوع و تعیین مجازات جنبه شخصی دارد ، نمی توان یک شخص دیگر را مجازات کرد .

  • نظرات بازدید کنندگان
  • RSS
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.