راهنمای ثبت برند

ثبت برند اولین و مهم ترین قدم پس از راه اندازی کسب و کار است. تمام شرکت هایی فعال در دنیا، از طریق ثبت برند به دنبال مطرح کردن تجارت خود به شکلی متمایز از سایر رقبا هستند. از سوی دیگر در حال حاضر گسترش بازار و فروش محصولات بویژه در بازار کسب و کارهای آنلاین بیش از هر زمانی رقابتی شده است. در این میان افرادی هستند که به دنبال کسب درآمد از طریق کپی برداری و سوء استفاده از برندهای دیگر می باشند. در اینجاست که اهمیت ثبت برند بیش از هر زمان به چشم می آید.

ثبت برند در واقع راهی برای جلوگیری از کپی برداری و در اختیار گرفتن مالکیت معنوی برند است. شما با ثبت برند و علامت تجاری خود به صورت قانونی می توانید با خیال راحت به گسترش کسب و کار خود بپردازید و چنانچه برند خود را ثبت بین المللی کنید، در بازار جهانی نیز می توانید صاحب جایگاه و اعتبار شوید. با توجه به اهمیت ثبت برند برای آن دسته از افرادی که به دنبال کسب اطلاع بیشتر از مراحل ثبت برند و هزینه آن می باشند، در ادامه توضیحاتی ارائه خواهیم داد. پس تا انتهای این مطلب با ما باشید. 

برند چیست؟

برند می تواند یک نام خاص، علامت یا طرحی منحصر به فرد باشد که شرکتی که فعالیت خود را آغاز می کند، آن را انتخاب می نماید و آن را به عنوان هویت خود برمی گزیند و بر پایه این نام یا علامت، ثبت برند را انجام می دهد. ثبت برند برای کلیه فعالیت ها و مشاغل از جمله فعالیت های  تجاری، بازرگانی، تولیدی و خدماتی انجام می شود. این نام یا علامت تجاری (برند) به مدت 10 سال متعلق به شخص ثبت کننده است و هر شخص یا شرکت فقط با برند خودش مجاز به تبلیغات است و این نام بعد از 10 سال قابل تمدید است و می تواند برای تمدید آن درخواست بدهد.

با ثبت برند یا ثبت علامت تجاری از طرف قانون حمایت شوید

اگر می خواهید حق انحصاری نسبت به برندی که سال ها با آن کار کرده اید داشته باشید، باید اقدام به ثبت برند کنید. از این طریق اگر فرد سودجویی به عرضه کالایی مشابه کالای شما اقدام کرد و با کیفیت اندک خدمات خود، کیفیت خدمات شما را زیر سوال برد و باعث شد که محصول شما بازدید و فروش خود را از دست بدهد، امکان شکایت داشته باشید. البته این افراد هیچگاه تصمیم بر سواستفاده از یک برند ثبتی را نخواهند داشت و شما می توانید در پناه قانون و به صورت ثبتی به فعالیت خود ادامه دهید.

اما چنانچه مراحل ثبت برند را انجام ندهید، در غیر اینصورت سودجویان و رقبا باعث می شوند که سرمایه‌گذاری شما در بازاریابی یک محصول به هدر رود. در واقع در صورت عدم ثبت برند، ممکن است یک شرکت یا یک شخص، برندی مشابه برند شما را به ثبت برساند و مشتری را گمراه کند. یک برند یا علامت تجاری ثبت شده که جایگاه لازم را در بازار به دست آورده است، می تواند برای دریافت وام از موسسات مالی اقدام کند.

چه برندی قابلیت ثبت شدن دارد؟

هدف از ثبت برند چیست؟

هدف از ثبت نشان تجاری کسب اطمینان و حفاظت از نشان تجاری و ثبت کیفیت محصول و خدمات شماست و از سودجویی سودجویان جلوگیری می کند. ثبت نشان تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها، یک سرمایه گذاری امن و سودمند برای شما خواهد بود. زمانی که شما باید با نام تجاری که انتخاب کرده اید، شروع به فعالیت کنید، اگر اقدام به ثبت نشان تجاری خود نکنید امکان دارد که از محصولات یا خدمات و در مجموع از برند شما سواستفاده شود. به این صورت که شما سال ها با نام تجاری خود کار کرده اید و یک فرد دیگر با همین نام شروع به ارائه خدمات کند. 

ممکن است فردی با نام تجاری شما شروع به فعالیت کرده و خدماتی با کیفیت پایین را عرضه کند. این شخص با فعالیت خود، کیفیت و محصول شما را در بازار رقابت زیر سوال می برد و سال ها زحمات و تلاش شما را به باد خواهد داد. در صورتی که با ثبت نشان تجاری به موفقیتی چندین برابر می رسید. علاوه بر محبوبیت و کسب درآمد و پیشرفت روز افزون در بازر رقابت از مزایای دیگری نیز بهره مند خواهید شد.

هدف از ثبت برند چیست

چگونه می توانیم برند خود را ثبت کنیم؟

برای شروع فعالیت تجاری، مهم ترین کاراین است که نشان تجاری خود را ثبت کنید، زیرا در این حالت برای کسب و کار خود اقدام مناسبی را انجام می دهید و در پیشرفت و رشد کاری خود به موفقیت بیشتر دست پیدا خواهید کرد. اگر می خواهید از کالاها ، خدمات و تولیدات خود و همچنین از نام و تجارت خود در برابر سودجویان محافظت کنید، باید نشان تجاری خود را ثبت کنید و برای این کار به یک مشاور با تجربه و امین نیازمندید.

با ثبت نشان تجاری مشتری شما را بهتر و زود تر پیدا می کند و با نام تجاری محصولات است که قیمت و هزینه محصول و کیفیت محصولات را با هم مقایسه می نماید و به سرغ با صرفه ترین و بهترین کیفیت محصول می رود. بعلاوه با ثبت علامت تجاری شما می توانید قانونی کیفیت محصول خود را بالا ببرید و این اطمینان را داشته باشید که هیچگونه سواستفاده ای از کالای شما نخواهد شد.

فراموش نکنید این حق شماست تا برند خود را به ثبت برسانید و سال ها زحمات خود را ثبت کرده و به پیشرفت کاری خود ادامه دهید.شما می توانید پس از طی کردن مراحل اینترنتی و اسکن مدارک و آپلود آن در سایت  www.ip.ssaa.ir  کلیه مراحل ثبت برند خود را انجام دهید. اما چنانچه نمی توانید کار ثبت برند خود را شخصاً انجام دهید، می توانید با کارشناسان ما در تکسفیر تماس بگیرید تا شما را در مراحل ثبت برند یاری کنند. 

موارد ممنوع در ثبت برند

 • برند قابل ثبت باید برندی باشد که مخالف عرف و قانون جامعه نباشند.
 • پرچم ایران و علامت های پرچم ایران و پرچم های کشورهایی كه ایران استفاده آن را ممنوع کرده باشد.
 • استفاده از نشانه های دولتی، علامت هلال احمر
 • كلمات و عبارات دولتی
 • علامت تجاری موسسات رسمی مانند هلال احمر و صلیب احمر و نظایر آن.
 • علائم و نشانی كه مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشند.

موارد ممنوع در ثبت برند

چه علامت هایی به عنوان برند ثبت نمی شوند؟

 • علامت و برندی که قادر نباشد كالاها يا خدمات صاحب خود را از كالاها و خدمات افراد دیگر جدا سازد و نتواند تمایز بین آن ها را به افراد جامعه معرفی کند.
 • نام هایی که در قانون و شرع نباشند غیر قابل ثبت خواهند بود.
 • نام های گمراه کننده ای که افراد را در زمینه کالا ها، خدمات و خصوصیات کالا ها به نتیجه نمی رسانند و برای افراد گمراه کننده هستند.
 • اگر علامتی که می خواهید ثبت کنید، شبیه یکی از نشان های نظامي‌، پرچم کشور‌ و ارگلان های دولتی باشد به هیچ عنوان ثبت نخواهد شد.
 • اگر نام و لوگو انتخابی شما حتی به میزان کم شبیه برندی در زمینه خدمات شما فعالیت داشته باشد، حتی این شباهت بسیار کم باشد ثبت نمی شود، زیرا برای افراد جامعه گمراه کننده خواهد بود.
 • اگر نشان تجاری شما شبیه یک نشان تجاری بسیار معروف حتی اگر در حوزه ی کاری دیگر باشد به ثبت نخواهد رسید.
 • برای انتخاب نامی که قصد ثبت آن را به عنوان برند دارید، باید خلاقانه عمل کنید و نامی منحصر به فرد که در شأن شما و خدمات شما باشد و ویژگی ها و خصوصیات کالای شما را برای مشتری روشن سازد، انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید شما با این نام سال ها فعالیت خواهید داشت و نام مناسب برای برند، می تواند برای شما جایگاه و اعتبار بسازد. 
 • نام هایی که در فرهنگ دهخدا معنی نداشته باشند، قابل ثبت نخواهند بود.

هنگامی که می خواهید برندی را ثبت کنید دقت داشته باشید که برند شما از نظر نام و معنای نام بسیار باارزش باشد، زیرا یادآوری این نام، بیانگر ویژگی محصولات و خدمات شما خواهد بود. این نام هرچه منحصر به فردتر و جذاب تر باشد، به شما در رشد کاریتان کمک بیشتری خواهد کرد.

ثبت برند یا علامت تجاری بین المللی

در ثبت برند بین المللی ابتدا لازم است در کشور مبدأ برند مورد نظر، مطابق با قوانین و مقررات آن کشور و بصورت رسمی آن را به ثبت برسانید. با عضویت ایران در کنوانسیون پاریس، هر برند تجاری که در ايران ثبت شود در سيستم مادريد (بین المللی) نیز قابل ثبت است. برای ثبت برند بین المللی علاوه بر رقابت در بازار کشور خود، در بازار کشورهایی که برند شما در آن ثبت شده است می توانید رقابت کنید و جهانی شوید. در چنین شرایطی می توانید  کار خود را توسعه ببخشید و به صادرات محصول خود بیندیشید و در کنار توسعه برند، کارآفرینی داشته باشید.

در صورت تمایل می توانید ثبت برند بین المللی را به موسسه حقوقی تکسفیر بسپارید و از خدمات منحصر به فرد این موسسه که همواره سعی در ارائه بهترین خدمات و کسب رضایت مشتری را دارد، بهره مند شوید.

ثبت برند یا علامت تجاری بین المللی

مراحل ثبت برند بین المللی

ثبت نشان تجاری بین المللی شما را جهانی می کند و محصول و خدمات شما را برای افراد جامعه وهمچنین کشور های همسایه گسترش می دهد. با این کار، علاوه بر اینکه در کشور خود در بازار پیشرفت می کنید و اعتبار و جایگاه مناسبی کسب می کنید، در کشور های دیگر نیز موفق می شوید و با صادرات می توانید به افزایش تولیدات و خدمات خود کمک کنید. در قدم های بعد در صورت گسترش بازار خدمات خود، می توانید برای کشور خود کارآفرینی ایجاد کنید. 

ثبت برند بین المللی اقدامی تخصصی و حرفه ای است و باید توسط افراد مجرب صورت بگیرد. موسسه با سابقه تکسفیر و کارشناسان با تجربه این مجموعه، سال ها با فعالیت و کسب تجربه  در این حوزه، شما را به نحو احسنت به نتیجه مطلوب می رساند. شما باید بدانید برای اینکه نشان تجاری شما در ایران و سازمان جهانی بدون مشکل ثبت شود، باید این کار را به افراد متخصص و حرفه ای بسپارید تا بتوانید با تکیه بر نشان تجاری ثبت شده کسب و کار خود، حوزه فعالیتتان را گسترش کنید.

موسسه حقوقی تکسفیر برای سهولت در مراحل ثبت برند، به جای دریافت دو بار هزینه و صرفه جویی در زمان، نام تجاری و لوگوی شما را یکجا با هم به ثبت می رساند. بنابراین هرچه سریع تر برای ثبت برند و لوگوی خود اقدام کنید. با سپردن مراحل ثبت برند بین المللی خود به موسسه حقوقی تکسفیر موفقیت در ثبت نشان تجاری قانونی خود را حتمی بدانید. مشاوران ما برای پیشرفت و توسعه کاری شما تمام تلاش و تجربه ی خود را به کار می گیرند تا بتوانید در بازار جهانی جایگاه مناسبی را بدست آورید.

چه علائمی قابلیت ثبت دارند

چه علائمی قابلیت ثبت دارند؟

علامت ها نباید از هر نظر مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد.

برندی که انتخاب می شود، علاوه بر جدابیت و زیبایی باید ویژگی های منحصر به فرد داشته باشد و به گونه ای مربوط به نوع فعالیت شما باشد.

برندی انتخاب کنید که به سادگی به ذهن مخاطب سپرده شوند.

مراحل ثبت برند

مراحل ثبت برند چگونه است؟

شما باید در اداره مالکیت صنعتی برند خود را به ثبت برسانید. در ایران هر برندی به ثبت نخواهد رسید و باید نشان تجاری مدنظر شما با قوانین و موازین شرعی جامعه همسو باشد.

 1. شما باید به این نکته بسیار توجه داشته باشید که نام و لوگو انتخابی شما باید حتما قابلیت ایجاد تمایز و فرق با محصولات و خدمات رقابتی را دارا باشد. همچنین باید نشان تجاری دارای اصالت باشد و از حروف لاتین در آن استفاده نشده باشد. در صورت استفاده از حروف لاتین، صاحبان علامت تجاری باید دارای کارت بازرگانی باشند. سعی کنید علامت خود را از جایی و مطابق برندی انتخاب نکنید و سعی داشته باشید که نام تجاری شما زاده  ذهن خلاق خودتان باشد.
 2. بعد از انتخاب نام تجاری خود به تهیه اظهار نامه ثبت برند اقدام کنید .اظهارنامه از اولین و مهم ترین اسناد شما برای ثبت یک نام تجاری خواهد بود. اظهارنامه را می توان اینگونه معرفی کرد که یک برگه حقوقی است که حاوی اطلاعت برند و مالک آن به همراه تمامی موارد حقوقی مورد نیاز است. این سند پر اهمیت و با ارزش است و تنها یک کارشناس می تواند آن را به طور دقیق تکمیل کند.
 3. پس از تنظیم اظهارنامه باید اقدام به ثبت نام در سایت اداره مالکیت صنعتی کنید. در این مرحله می توانید کلیه ی شرایط ثبت را به طور دقیق بررسی کنید. در این حین باید وارد سایت اداره مالکیت صنعتی شوید و در قسمت مالکیت معنوی اطلاعاتمربوط به متقاضی و همچنین اظهار نامه تهیه شده و کلیه مدارک مورد نیاز را بارگذاری و درج کنید. در اتمام کار تقاضای شما با دریافت کد رهگیری ارسال خواهد شد.
 4. پس از انجام مراحل ثبت برند، نوبت به بررسی تقاضای شما توسط اداره مالکیت معنوی است. در این صورت مشکلات نام تجاری شما را بررسی می کنند و مهلت یک ماهه به شما خواهند داد تا به رفع مشکلات بپردازید و اگر نام تجاری کلا امکان ثبت نداشت آن را رد خواهند کرد.
 5. اگر نام تجاری شما با مشکلی مواجه نشد، باید برای تشکیل پرونده اقدام کنید و به همراه اصل مدارک و کپی آنها حضوری به اداره مالکیت معنوی بروید و هزینه ثبت برند را بپردازید. شما باید هزینه روزنامه رسمی دادگستری و هزینه روزنامه کثیرالانتشار را بپردازید تا نام یا علامت تجاری شما اگهی این مرحله فرصتی برای زمانی که مدعی و شاکی نسبت به این نام وجود داشته باشدکسانی که احساس می کنند ثبت برند شما می تواند به نام تجاری آنها آسیب بزند، می توانند از شما شکایت کنند.
 6. اداره مالکیت معنوی بعد از اینکه یک ماه از آگهی برند گذشت، گواهینامه ثبت برند را برای مدت 10 سال استفاده متقاضی صادر می کند. پس از صادر شدن گواهینامه، بار دیگر آگهی می شود که به آن آگهی دوم برند می گویند.

 

 مدارک ثبت برند

مدارک مورد نیاز ثبت برند ۱۴۰۲

 • اقدام به تکمیل و پرکردن فرم اظهارنامه ثبت برند
 • کپی مدارک شناسایی متقاضی اعم از شناسنامه و کارت ملی
 • برابر اصل شده جواز تولید یا پروانه کسب برای شرکت و اشخاص حقوقی
 • یک کپی از نام تجاری درخواستی خود و توضیح مختصری در برگه جداگانه در حوزه خصوصیات علامت
 • پرداخت هزینه و تاییدیه پرداخت

مزایای ثبت برند و نام تجاری

 • داشتن تبلیغات هدفمند در راستای افزایش شهرت برند ثبت شده
 • این امکان نیز برای مشتریان به وجود می آید تا محصولات خود را از یکدیگر تشخیص دهند.
 • به شرکت ها این امتیاز را می دهد تا محصولات‌ خود را از دیگر محصولات رقبا در بازار جدا کنند و همچنین ثبت برند فرصتی برای ایجاد بازار گسترده تر و اعتبار و شهرت برای شرکت‌ شماست.
 • امکان حق بهره برداری از نام برند با اجازه صاحبان آنها به افراد دیگر داده می‌شود و همچنین امکان فروش آن نیز وجود دارد.
 • از واجبات برای موافقت‌ نامه‌ها در حوزه دریافت نمایندگی ها می باشد.
 • ثبت یک نشان تجاری ارزش و دارایی کسب و کار شما را افزایش می دهد.
 • شرکت‌ها را در سمتی سوق می دهد که کیفیت محصولات تولیدی خود را افزایش دهند.
 • هنگامی که قصد دارید وام دریافت کنید، یک نشان تجاری ثبت شده می تواند به شما کمک کند.

منظور از طبقات در ثبت برند چیست؟

در زمینه ثبت برند در ایران، طبقه بندی محصولات، یکی از موارد مهم و اساسی به منظور دسته بندی فعالیت های تولیدی و بهبود عملکرد آن می باشد. با استفاده از این فرآیند قوانین خاصی برای طبقات مختلف اعمال می شود و از طرفی امر نظارت بر تولیدات بر این اساس کاری آسان تر خواهد بود.

طبقات در ثبت برند تولیدات مختلف را بر اساس شباهت های خود در طبقات یکسان قرار می دهند و همین امر سبب بهبود کیفیت رسیدگی به امور و نظارت بر آن می شود. تعداد طبقات ثبت برند را می توان بر اساس درخواست موسس شرکت در صورت داشتن شرایط تغییر داد و این امر نیازمند صرف هزینه می باشد. 

 • اولین قدم در انتخاب طبقه مناسب در زمینه ثبت برند، آشنایی با طبقات مختلف می باشد. تعداد طبقات نامبرده چیزی حدود ۴۵ طبقه می باشد که افراد باید طبقه مورد نظر خود را بر اساس شباهت کالای تولیدی انتخاب و در اظهارنامه ثبت برند مشخص نمایند.
 • پس از تشکیل پرونده و ثبت اظهارنامه، درخواست مورد نظر برای انجام بررسی های لازم به کارشناسان مربوطه در اداره ثبت شرکت ها ارجاع داده می شود.
 • اگر تمامی موارد در اظهارنامه مورد تایید کارشناسان واقع شود، ادامه فرایند ثبت برند در اداره علائم تجاری انجام خواهد شد.
 • در اداره نامبرده درخواست مکتوب ثبت برند به ریاست اداره علائم تجاری ارجاع داده می شود و پس از انجام بررسی های لازم مورد تایید قرار می گیرد و پیامکی مبنی بر آن به مالک شرکت ارسال می شود.
 • در ادامه فرایند ثبت برند در اداره مالکیت معنوی انجام خواهد شد و درخواست کتبی نامبرده در این اداره هم، مورد بررسی قرار می گیرد. در نهایت امر پس از طی شدن سلسله مراتب اداری ثبت برند مواد غذایی به صورت کامل مورد تایید قرار خواهد گرفت و درخواست نهایی آن ثبت خواهد شد.
 • پس از این مرحله باید هزینه های مختلف مربوط به ادارات مختلف پرداخت شود.
 • بعد از انجام تمامی این مراحل افراد موظف هستند دو آگهی در روزنامه رسمی کشور در فاصله سی روز چاپ نمایند. در آگهی اول به منظور ثبت برند درخواست داده می شود و در آگهی دوم معرفی برند ثبت شده انجام خواهد گرفت.
 • و آخرین گام در ثبت برند در ایران، تعلق کد یکتا به تولیدات شرکت می باشد و همین امر سبب متمایز نمودن تولیدات شرکت های مختلف از یکدیگر می شود.
 • افراد به منظور دریافت برند تایید شده و مدارک قانونی مبنی بر آن، باید به اداره مالکیت معنوی مراجعه نمایند.

منظور از طبقات در ثبت برند چیست

هزینه ثبت کردن برند ۱۴۰۲

هزینه ثبت برند با توجه به شخصیت ثبت کننده آن (حقیقی یا حقوقی) متفاوت بوده و از جمله هزینه های آن می توان به هزینه های چاپ روزنامه رسمی در چند نوبت، طراحی علامت، حق الوکاله وکیل، هزینه های تمبر و حق الزحمه موسسه ثبتی اشاره کرد. برای اطلاع از جزئیات هزینه برند می توانید با موسسه ثبتی حقوقی تکسفیر تماس بگیرید و هزینه کامل آن را جویا شوید. 

 ثبت برند رایگان

از آنجا که پروسه ثبت برند مراحل گوناگونی دارد، شامل هزینه های متفاوت دولتی می باشد و باید مرحله به مرحله پرداخت شود. باید بگوییم ثبت برند رایگان به هیچ عنوان در عمل انجام نمی شود. موسساتی که مدعی ثبت رایگان برند هستند، هدفی جز کلاهبرداری ندارند. شما می توانید با صرف هزینه معقول، ثبت برند خود را به شرکت های معتبر با سابقه چند ساله بسپارید تا با امنیت خاطر به فعالیتتان ادامه دهید. 

هزینه ثبت کردن برند

ثبت برند در ایران

به منظور راه اندازی یک کار تولیدی و ثبت برند در ایران، لازم است که مجوز های لازم در این زمینه از ادارت مختلف دریافت شود و روند قانونی آن به نحو احسن صورت گیرد. ثبت برند در ایران دارای مراحل خاصی می باشد که به صورت خلاصه به بررسی آن می پردازیم:

 • به منظور ثبت برند در ایران پیش از هر اقدامی لازم است مدارک مورد نظر در این زمینه همچون مدارک و اسناد شناسایی افراد، مدارک شرکت، برند انتخاب شده بر اساس معیار های موجود و… را آماده نمایید.
 • در مرحله بعد باید در زمینه استعلام برند منتخب به سایت های مربوطه مراجعه شود و از تکراری نبودن آن اطمینان حاصل شود.
 • پس از طی شدن این فعالیت ها فرد درخواست دهنده به منظور ثبت برند در ایران لازم است که به اداره ثبت شرکت ها مراجعه نماید و اظهار نامه ای مبنی بر ثبت برند مورد نظر را تکمیل نماید. یکی از نکات اساسی در ثبت برند هر نوع کالایی این است که پیش از تکمیل اظهار نامه باید طبقه ‌کالا تعیین شود.

ثبت برند به صورت آنلاین

با توجه به پیشرفت علم و بهبود استفاده از خدمات اینترنتی در بسیاری از فرایندها و به منظور صرفه جویی در زمان و کاهش مراجعات حضوری به ادارات، فرایند ثبت برند به صورت آنلاین هم انجام خواهد شد. در ثبت برند یه صورت آنلاین تمامی فرایندها از طریق سایت ادارات نامبرده صورت می گیرد. مراحل ثبت آنلاین برند به شرح ذیل می باشد:

 • در ثبت برند به صورت آنلاین باید قبل از هر کاری مدارک مورد نیاز را فراهم آورده و برندی متناسب با قوانین، ملاک ها و فعالیت شرکت انتخاب نمایید و از طریق سایت های مربوطه فرایند استعلام برند را انجام دهید تا از عدم تکرار آن اطمینان حاصل نمایید.
 • پس از انجام موارد نامبرده باید به سایت مالکیت معنوی مراجعه و تمامی مراحل در زمینه دریافت حساب کاربری در سایت نامبرده انجام شود.
 • پس از ورود به سایت لازم است تمامی اطلاعات هویتی مالک شرکت وارد شود.
 • بعد از این مرحله اطلاعاتی در زمینه چگونگی فعالیت شرکت، نوع ماده تولیدی، طبقه ماده تولیدی و… تکمیل خواهد شد.
 • در نهایت تمامی مدارک خواسته شده باید در سایت نامبرده بارگزاری شود و هزینه مربوط به فرایند ثبت برند واریز شود و کد رهگیری مربوط به ثبت درخواست به شما تعلق خواهد گرفت.
 • در این مرحله بررسی درخواست ثبت شده توسط کارشناسان مربوطه در اداره مالکیت معنوی انجام خواهد شد و در صورت عدم وجود مشکل و نقص در پرونده، یک زمان برای مراجعه حضوری افراد به اداره مالکیت معنوی تعیین می شود.
 • در مراجعه حضوری افراد موظف هستند تمامی مدارک مورد نیاز را به همراه رونوشت آن به اداره مالکیت معنوی تحویل نمایند.
 • در نهایت ادامه فرایند ثبت برند به صورت آنلاین مانند ثبت برند به صورت حضوری انجام خواهد شد و شامل ثبت دو نوبت آگهی و تحویل کد‌ یکتا و مدارک تایید کننده برند مورد نظر می باشد.

سامانه ثبت برند

سامانه ثبت برند

با توجه به تبلیغات زیادی که در سایت های مختلف وجود دارد و کلاهبرداری که از طریق سایت های جعلی انجام می شود، بسیاری از افراد ممکن است در پیشبرد فرایند ثبت برند به صورت آنلاین و غیر حضوری دچار مشکل شوند و سایت مورد نظر و قانونی را پیدا نکنند. از این رو لازم است پیش از هر اقدامی نسبت به کسب اطلاعات در زمینه سایت مورد نیاز و آدرس اینترنتی آن اقدامات لازم را انجام دهند. افراد برای پیشبرد مراحل ثبت برند لازم است که به سایت مالکیت معنوی به آدرس iripo.ssaa.ir مراجعه نمایند و نسبت به ثبت برند اقدامات لازم را انجام دهند.

آیا ثبت برند اجباری است؟

یکی از اصول اساسی و اولیه در تولید کالا یا راه اندازی یک شرکت، ثبت برند می باشد. ثبت برند سبب هویت بخشی به فعالیت شرکت می شود و زمینه برای سوء استفاده از اجناس و تولیدات یک شرکت را از بین می برد.از طرفی ثبت برند سبب می شود فعالیت یک شرکت دارای پشتوانه قانونی باشد و دولت در بسیاری از موارد کمک های مالی و تسهیلاتی در اختیار شرکت قرار دهد. همچنین ثبت برند می تواند به عنوان رزومه ای فعال و مشهود برای شرکت محسوب شود و مشتری ها در دستیابی به خدمات و محصولات دچار سردرگمی نشوند.

با توجه به تمام موضوعات بیان شده به صورت واضح می توان به اهمیت ثبت برند پی برد. اما با این حال ثبت برند از طرف دولت فرآیندی اجباری در نظر گرفته نشده است و تنها برای موارد خاصی ضروری است که ثبت برند انجام شود. بسیاری از تولیدات و کالا ها به صورت مستقیم در اختیار افراد قرار می گیرند و استفاده از آن ها به طور واضح بر سلامتی افراد تاثیر می گذارد. با توجه به مسائل بهداشتی پیش آمده تولیدات داروها، لوازم آرایشی، مواد غذایی و نوشیدنی ها به صورت اجباری باید دارای برند قانونی باشند.

ثبت تغییرات در برند چگونه است؟

ثبت برند هم‌ مانند بسیاری از فرایندهای دیگر در مواردی خاص، نیاز به ثبت تغییرات پیدا می کند. ثبت تغییرات برند می تواند در حیطه های مختلف تغییر در طبقات برند، تغییر در برند، تغییر در عنوان فعالیت شرکت و… باشد. ثبت تغییرات برند به هرکدام از دلایل نامبرده که باشد دارای مراحلی همچون مراحل ثبت برند می باشد. 

به منظور ثبت تغییرات برند، باید به سایت مالکیت معنوی مراجعه کنید و اظهارنامه ای مبنی بر ثبت تغییر برند شرکت به همراه تمامی دلایل انجام این فرآیند و مدارک مورد نیاز در سایت بارگذاری نمایید.. درخواست ثبت شده توسط کارشناسان مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از تایید نهایی هزینه لازم پرداخت می شود. در نهایت باید آگهی مبنی بر ثبت تغییرات شرکت در یک روزنامه رسمی کشور چاپ شود و این موضوع به اطلاع عموم افراد برسد.

 ثبت تغییرات در برند چگونه است
 

 نتیجه گیری

ثبت برند یکی از مهم ترین کارهایی است که برای گسترش کسب و کار خود و همچنین کسب اعتبار انجام دهید. تمام کسب و کارهای جهان از طریق ثبت برند، به دنبال مطرح کردن کسب و کار خود به شکل متمایزی از رقبا هستند تا بتوانند در زمان کوتاهی بیشترین جذب مخاطب و در نهایت فروش بیشتر را داشته باشند. وجود رقبای مختلف در بازار، باعث می شود که بسیاری از صاحبان کسب و کار، برای جلوگیری از سوء استفاده از نام و جایگاه خود، به فکر ثبت برند و مالک انحصاری محصولات و خدمات خود باشند. 

با توجه به اینکه مدت نشان تجاری که ده ساله است، شما می توانید پس از این مدت، اقدام به تمدید نشان تجاری خود کنید. همچنین میتوانید تغییراتی را در خصوص طبقه برند انجام دهید یا حتی حوزه کاری خود را عوض کنید. قابل ذکر است زمانی که قصد فعالیت با نشان تجاری ثبتی خود را ندارید، می توانید حق استفاده از آن را به فرد دیگری در حوزه ی کاری مربوطه داده تا فعالیت کند و یا آن را به فرد دیگری بفروشید. چنانچه در هر کدام از مراحل ثبت برند، نیاز به راهنمایی داشته باشید، کارشناسان مجرب تکسفیر می توانند با تجربه کاری خود شما را در راستای به ثبت رساندن برندتان یاری نمایند و کلیه مراحل نقل و انتقال برندها به درستی به انجام برسانند.

سوالات متداول ثبت علامت تجاری

اعتبار ثبت برند چه مدت است؟
برند یا گواهی علامت تجاری بعد از ثبت اظهارنامه تا 10 سال اعتبار دارد.بعد از پایان 10 سال با درخواست صاحب برند برای دوره های 10 ساله قابل تمدید می باشد.برای تمدید اعتباربرند ، شش ماه مهلت داده می شود.
هزینه ثبت برند چقدر است؟
این هزینه با توجه به اموری که باید طی شود متغیر است و برای اطلاع از قیمت دقیق لطفا تماس بگیرید.
برای ثبت برند حتما باید ثبت شرکت انجام داد؟
خیر شما برای ثبت یک برند لازم نیست حتما شرکت ثبت کنید .شما اگر شرکت هم نداشته باشید با گرفتن جواز مربوط به فعالیت خود میتوانید اقدام به ثبت برند برای خود انجام دهید برای مثال اگر شما دارای جواز کسب در زمینه کفش فروشی باشید می توانید نام برندی که با آن مشغول به فعالیت هستید ثبت نمایید تا به این وسیله هم در بسته بندی ها و تبلیغات خود از آن برند استفاده کنید و هم از نام خود در مقابل کپی برداری سایر رقبا محافظت نمایید . ولی اگر بخواهید ثبت برند به نام شخصیت حقوقی ثبت شود ابتدا باید اقدام به ثبت شرکت نمایید و بعد از آن به نام شرکت خود ثبت برند انجام دهید.
ثبت برند برای کدام کالاها الزامی می باشد؟
کالاهای مربوط به داروهای اختصاصی مورد استفاده ی پزشکی و طبی و همچنین لوازم آرایشی که به طور مستقیم بر روی پوست استفاده می شوند و نیز نوشیدنی های گازدار و مواد غذایی که در ظروف مخصوصی طبخ و ارائه می شوند برای تبلیغات ،بسته بندی ،فرآوری و توزیع حتما باید قبلا به ثبت رسیده باشند.
آیا می توانم برند خود را به شخص دیگری واگذار کنم؟
بله شما هر زمان که خواستید میتوانید برند خود را به شخص دیگری انتقال دهید که این عمل مستلزم ثبت انتقالی و صلحنامه تنظیمی در دفترخانه اسناد رسمی می باشد و پس از آن در سامانه اداره مالکیت اقدام به ارسال اظهارنامه انتقال کرده و پس از طی مراحل ثبتی و انتشار در روزنامه رسمی کشور گواهی نامه پشت نویسی شده و به مالک جدید انتقال می یاید.
آیا می توان از جواز شخص دیگری به عنوان مدارک ارائه شده برای ثبت برند خود استفاده کرد؟
خیر جوازی که برای ثبت برند مورد استفاده قرار می گیرد به نام هرشخصی چه حقیقی و چه خصوصی به نام همان شخص صادر می شود و نمیتوان نام شخص دیگری را به عنوان صاحب ان نام تجاری ثبت کرد. پس اگر شما جواز فعالیت در طبقات مورد درخواستی خود ندارید ابتدا باید اقدام به اخذ جواز نمایید و پس از تکمیل مدارک لازم اقدام به ارسال اظهارنامه ثبت برند خود نمایید.

 

ثبت برند یا علامت تجاری

 • 11 نفر نظر داده اند
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  مریم صبوری · 1 سال قبل
  دقیقا چقدر زمان لازم است تا ثبت برند بصورت کامل انجام شود؟
  • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
   avatar
   موسسه تکسفیر · 11 ماه قبل
   زمان لازم برای ثبت برند معمولاً حدود ۲۰ روز کاری تا ۳ ماه است، اما ممکن است بسته به شرایط و ظرفیت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، زمان بیشتری هم طول بکشد.
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  علی خدایی · 11 ماه قبل
  آیا باید برند خود را مجدداً در هر استان یا شهر ثبت کنم؟
  • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
   avatar
   موسسه تکسفیر · 11 ماه قبل
   خیر، ثبت برند در ایران به صورت ملی است و پس از ثبت در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، برند شما به طور خودکار در سراسر ایران قابل استفاد است و نیازی به ثبت مجدد در استان و شهرهای دیگر نیست
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  یحیی · 1 سال قبل
  آیا می‌توانم برند خود را پس از ثبت تغییر دهم؟
  • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
   avatar
   موسسه تکسفیر · 11 ماه قبل
   بله، پس از ثبت کردن برند ، می‌توانید درخواست تغییراتی مانند تغییر نام یا آدرس صاحب برند را ارائه دهید.
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  سارانجاتی · 2 سال قبل
  سلام من یک سایت فروشگاه اینترنتی زدم و میخواستم بدونم که نیاز هست برند خودم رو ثبت کنم یا مهم نیست؟
  • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
   avatar
   موسسه تکسفیر · 2 سال قبل
   دوست عزیز ثبت برند امری اختیاری است ولی اگر کسی برند شما رو تو حوزه فعالیت شما ثبت کند ، به راحتی این امکان وجوده دارد که از ادامه فعالیت شما با این نام جلوگیری و حتی تقاضای خسارت و شکایت کند.
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  علی زارانی · 2 سال قبل
  سلام برند پوشاک هم ثبت میکنید؟
  • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
   avatar
   موسسه تکسفیر · 2 سال قبل
   بله تماس بگیرید تا کامل راهنمایی بشید
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  ali · 1 سال قبل
  مرسی از مطالب خوبی که به اشتراک گذاشتین. کاملا موافق هستم به نظرم علامت تجاری خیلی تاثیر مثبتی در هویت کسب و کارتون داره. هرچقدر علامت یا لوگوی تجاری حرفه‌ای تری داشته باشین اعتماد بین مشتری بیشتر میشه. من به تازگی برای شرکتم که تاسیسات فنی ساختمان هست از یک لوگو استفاده کردم واقعا توی ۶ ماه تاثیر چشمگیری داشته.