شاید برای شما به عنوان یک فرد در جامعه، و یا شخصی که می خواهد فعالیت اقتصادی و یا شرکت خود را به ثبت برساند، این سوال پیش آمده باشد که شرکت چیست، چه انواعی دارد، آیا نیاز است که یک شرکت حتما ثبت شود، ثبت شرکت به چه معناست، هزینه ثبت شرکت چقدر است، آیا می توان امتیاز یک شرکتی که نام آن ثبت شده است را خریداری نمود و موارد بسیار دیگر.

اگر می خواهید پاسخ تمامی این سوال ها را بدانید، این مقاله بسیار به شما کمک خواهد کرد.

 

 

 

شرکت چیست ؟  مفهوم ثبت شرکت ؟

company register

کلمه شرکت ( company ) اصطلاحا معنای شریک شدن از 2 نفر یا بیشتر را میدهد که که هدف خاصی را دنبال میکنند. این شرکت با برای قانونی شدن و برخورداری حمایت از دولت نیاز به ثبت دارد تا شرکا از شخصیت های حقیقی به یک شخصیت حقوقی تبدیل شوند.

شرکت از وجهه های مختلف، معانی متفاوتی دارد. از منظر لغوی، شرکت به معنای شریک شدن در مال و یا کاری است.

از لحاظ حقوقی و قانونی و سایت ویکی پدیا، شرکت یک اجتماع افراد حقیقی و یا حقوقی است که بر مبنای یک قرارداد حاصل می شود. در آن قرارداد ذکر می شود که افراد سود حاصل از سرمایه شرکت را بین خود طبق توافق تقسیم می نمایند.

منظور از کلمه سود این است که پس از دریافت درآمد شرکت و یا سود ناخالص آن و کسر هزینه های انجام شده از آن مبلغ، مبلغ باقیمانده از سود بین افراد تقسیم می شود. لازم به ذکر است که برای شکل گیری یک شرکت، باید حداقل دو نفر وجود داشته باشند.

*** طبق قوانینی که در جمهوری اسلامی ایران وضع شده است، شرکت ها در جایگاه افراد یا اشخاص حقوقی قرار می گیرند. افراد عضو در شرکت می توانند اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشند.

شرکت ها خود دارای انواع مختلفی می باشند. در ادامه مطالب بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

شرایط و ضرورت ثبت شرکت در قانون

شرایطی که طبق قانون برای ثبت قانونی یک شرکت در نظر گرفته شده است شامل موارد زیر می باشد.

 • وجود شرکا به منزله تایید قانونی و شرعی شرکت و تعیین سمت هر شخص
 • تمایل به همکاری داشتن شرکا و تایید همه
 • تودیع دقیق سرمایه شرکت
 • اشتغال به فعالیت تجاری
 • تقسیم سود و زیان حاصل از شرکت
 • تهیه تمامی مدارک مورد نیاز و مندرج در قانون و دریافت مجوز های لازم
 • پرداخت هزینه های لازم برای ثبت قانونی شرکت

موارد بالا را در ادامه به اختصار توضیح خواهیم داد.

وجود شرکا به منزله تایید قانونی و شرعی شرکت و تعیین سمت هر شخص

برای اینکه یک شرکت توسط اداره ثبت شرکت تایید و ثبت شود، باید اجتماع شرکا به لحاظ تعداد تایید شود. همانطور که قبل از این اشاره شد، هر شرکت باید حداقل دارای دو عضو باشد. اما سقف و حداکثر برای تعداد شرکا تنظیم نشده است. اهلیت و مشخصات تمامی افراد و اعضا باید به صورت واضح ذکر شده و به تایید ایشان رسیده باشد.

نکته قابل تامل بعدی تعیین سمت افراد است. در اساس نامه یک شرکت، طبق توافقی که بین افراد تعیین می شود، باید جایگاه و سمت هر شخص مشخض شده باشد. این موضوع از آن جها حائز اهمیت است که در تصمیم گیری های بعدی، رای افراد در چه حد مهم تلقی شود. بعد از آنکه اعضا هیئت مدیره انتخاب شدند، تمامی اعضا گرد هم آمده و طی نظر سنجی، اعضا هیئت مدیره مشخص شوند. بعد از این باید یک جلسه ترتیب داده شده و در آن دیگر سمت های مهم شرکت به افراد واگذار شود. این سمت ها شامل:

 • مدیرعامل شرکت
 • رئیس هیئت مدیره شرکت
 • نائب رئیس هیئت مدیره شرکت
 • عضو اصلی هیئت مدیره شرکت
 • عضو علی البدل هیئت مدیره شرکت

مدیر عامل شرکت در واقع تمامی امور اجرایی و مدیریتی شرکت را به عهده دارد. به بیان دیگر عملیاتی کردن تصمیمات اتخاذ شده در جلسات و مصوبات شرکت بر عهده مدیر عامل می باشد.در اساسنامه شرکت حدود اختیارات مدیر عامل حتما باید ذکر شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت شخصی است که امور مربوط به اداره کردن جلسات و فراخواندن سهام داران و دیگر اعضا را بر عهده دارد. در اساس نامه شرکت حدود اختیارات این سمت هم باید مشخص گردد.

نائب رئیس هیئت مدیره شرکت سمت دیگری است که شخصی که این سمت را بر عهده دارد در واقع یک مسئولیت موقت دارد. در نبود رئیس هیئت مدیره به هر دلیل، این شخص مسئول اداره کردن و انجام دادن امور مربوط به رئیس هیئت مدیره می باشد.

عضو اصلی هیئت مدیره شرکت هم یک مورد دیگر از سمت های افراد در شرکت است. فردی که در این جایگاه قرار دارد، در جلساتی که در شرکت برگذار می شود، حق رای داشته و می تواند در تصمیم گیری های مرتبط با شرکت نظر بدهد.

عضو اصلی هیئت مدیره شرکت  طبق پیش بینی که در اساس نامه شرکت قید شده، این فرد پیش بینی شده که در شرایط لازم، موجودیت حقوقی به او تعلق بگیرد.

تمایل به همکاری داشتن شرکا و تایید همه

این مورد نیز لازمه تشکیل شرکت می باشد. این تایید همکاری به این معنی است که تودیع سرمایه به صورت کامل و دقیق انجام شده باشد.  این افراد در جلسات حضور به هم رسانده و تمامی موارد را تایید کرده اند.

تودیع دقیق سرمایه شرکت

تودیع سرمایه به معنی تامین کردن و فراهم کردن سرمایه مورد نیاز شرکت است. این سرمایه میتواند در قالب آورده های نقدی و غیر آن باشد. این موارد توسط سهامداران انجام می شود.

اشتغال به فعالیت تجاری

اشتغال داشتن شرکا و افراد به معاملات تجاری و فعالیت های اقتصادی که در قانون تجارت بیان شده است، از دیگر ضروریات و شرایط تشکیل یک شرکت می باشد.

تقسیم سود و زیان حاصل از شرکت

این مورد، بحث بسیار مهمی است که جزو شرایط تشکیل شرکت می باشد. قبل از تشکیل شدن یک شرکت باید برای همه افراد روشن شده باشد. این مورد اغلب به صورت تساوی داشتن بین تمامی افراد است که در اساسنامه به طور دقیق ذکر می شود. این مورد به تایید همه اعضا باید رسیده باشد.

تهیه تمامی مدارک مورد نیاز و مندرج در قانون و دریافت مجوز های لازم

مدارک و مجوز های لازم برای تشکیل دادن شرکت

مدارکی که برای شکل دادن شراکت نیاز است بسته به نوع شرکت متفاوت است، اما موارد آنها اغلب شامل:اظهارنامه، اساسنامه، درخواست‌های کتبی، اعلامیه پذیره‌نویسی و مدارک هویتی و شناسایی تمامی اعضا و موارد دیگر می باشد.

لازم به ذکر است که برای برخی فعالیت ها نیاز به مجوز های قانونی و اداری است که باید تمامی آنها اخذ شود.

پرداخت هزینه های لازم برای ثبت قانونی شرکت

هزینه های ثبت شرکت هم باید تمام و کمال پرداخت شوند. با توجه به اینکه روال اداری و کارهای مورد نیاز برای ثبت شرکت ها متفاوت است، قطعا هزینه مورد نیاز برای آنها هم متفاوت خواهد بود.

ضرورت ثبت شرکت

در موضوع ثبت شرکت و ضرورت آن، ماده 195  قانون تجارت را مطالعه می نماییم :

(ثبت کردن هر گونه شرکتی در هر زمینه کاری و حوزه ای، الزام صد در صدی دارد. قوانین ثبت و موارد مرتبط هم تابع قوانین بیان شده در ماده های قانون تجارت می باشد. )

طبق فرمان داده شده در ماده 2 قانون شرکت ها، تمامی شرکت های ایرانی باید به ثبت برسند.

برداشتی که می توان از این موضوع داشت این است که در صورتی که این مورد رعایت نشود، هر شخصی می تواند باطل کردن عملیات و کار آن شرکت را از قاضی و محکمه طلب نماید.

از طرف دیگر طبق همان ماده، مدیران شرکت های متخلف ممکن است به تقاضای دادستان، حتی محکوم به پرداخت جزای نقدی نیز شوند. این مورد تا حدی جدی است که در صورت تقاضای شخص دادستان اصولاً و کاملا قانونی ممکن است حکم انحلال کامل آن شرکت صادر گردد.

علاوه بر موارد گفته شده، اگر شرکتی به ثبت نرسیده باشد، بانکها و موسسات مالی و مشابه آنها، از دادن تسهیلات مختلف و پرداخت وام و دیگر مزایای اقتصادی به آن شرکت خودداری خواهند کرد. بنابراین کمتر سازمان و نهادی حاضر خواهد شد که قراردادی با چنین شرکتی منعقد نماید. که این موضوعات ضرورت ثبت شرکت را مشخص می نماید.

 

ثبت شرکت چه مزایایی دارد؟

مزایای ثبت شرکت

قبل ازاین با لزومات و ضرورت های ثبت شرکت آشنا شدیم. حال باید بدانیم که ثبت هر شرکتی مزایای بسیار ویژه ای برای اعضا، هیئت مدیره و در کل برای آن شرکت یه وجود خواهد آورد و حقوق ویژه ای را برای این شرکت قائل خواهد شد.

 • هر زمان که شرکتی به ثبت برسد، تمامی فعالیت های شرکت شامل:قرار داد ها، پرداختی ها، فعالیت های اقتصادی داخل و خارج کشور و موارد دیگر کاملا رسمی تلقی می شود. رسمی بودن موارد فوق، باعث می شود تا امکان اظهار بی اطلاعی و ایراد گرفتن به قرارداد های انجام شده توسط شرکت و یا موارد بیان شده در اساسنامه شرکت و حقوق و سهم ها و ... قابل بحث در محکمه قانون نباشد.
 • در صورت ثبت نبودن شرکت، دیگر مجموعه ها و ادارات، غالبا با این شرکت معامله نخواهند کرد. این قانون درباره تنها شرکت ها و افراد نیست.
 • تمامی اداره جات، نهاد ها، بانک های دولتی و موسسات مالی و اعتباری و ... همگی برای بستن قرارداد با یک شرکت نیاز دارند که آن شرکت به یک نام تجاری مشخص شده باشد و تحت آن نام قرارداد به نگارش در بیاید.
 • فایده دوم ثبت کردن نام شرکت این است که، ارزش اقتصادی نام برند بالاتر می رود و به اعتبار آن شرکت می افزاید. در این صورت دیگران اجازه استفاده از آن را ندارند. در صورتی که در انتخاب نام برند دقت لازم به عمل بیاید، بازدهی بالایی خواهد داشت. اما اگر نام شرکت ثبت نشده باشد، این نام می تواند توسط رقبا و یا دیگر افراد استفاده شود و تبعات بدی برای شرکت ها داشته باشد.
 • ثبت شرکت باعث گسترش فعالیت های شما می شود که این گسترش فعالیت باعث الحاق افراد زیادی به شرکت شما و در نتیجه کارآفرینی در فعالیت های شما می گردد.
 • تنها راهی که میتوانید از امتیازات ، اعتبارات و تسهیلات سایر سازمان ها بهره مند شوید ثبت شرکت است.
 • برای برخورداری از بیمه های تجاری و دریافت هرگونه حمایتهای مالی و تسهیلات بانکی بهتر است که اقدام به ثبت شرکت خود کنید.
 • افتتاح حساب بانکی تجاری ، برخورداری از منابع مالی ، کسب اعتماد ، معاملات سودمند ، سفر تجاری به سایر کشورها از مزایای دیگر ثبت شرکت به حساب می آید.
 • به طور کلی مزایای پذیرش شخصیت حقوقی برای شرکت ها عبارتست از تسهیل در تنظیم قراردادها ،طرح دعاوی از جمله اعلام ورشکستگی به دادگاه مرکز اصلی شرکت (اقامتگاه شخص حقوقی) می باشد و هدف اصلی تشکیل شرکت این است که دو یا چند نفر برای انجام امور تجارتی با قصد انتفاع با سرمایه ثبت شده فعالیت می کنند و شرکت مدنی فاقد شخصیت حقوقی می باشد.

 

انواع شرکت در قانون تجارت

انواع شرکت

 

شرکت ها برای اینکه تحت یک نظم و دسته بندی قرار گیرند و قوانین برایشان رعایت شود، و علاوه بر آن به سبب اینکه هر کدام دارای قوانین مخصوص به خود می باشند، در دسته های مختلف قرار گرفته اند. در دسته بندی اصلی شرکت های تجاری و غیر تجاری را داریم. هر کدام از اینها دارای قانون مخصوص به خود می باشند.

شرکت های غیر تجاری (مدنی) :

شرکت‌ های مدنی نمونه ای از شرکت ها می باشند که بین چندین شخص حقیقی و یا حقوقی تشکیل می شوند. این شرکت ها در راستای اهداف خود شامل کسب سود و ... فعالیت می کنند. زمینه های کاری مختلفی هم ممکن است داشته باشند. چیزی که واضح و مبرهن است تمامی اعضا این شرکت‌ها، در هرگونه سود و زیان که به وسیله فعالیت فعالیت شرکت باشد، به یک میزان دارای سهم می باشند شرکت های مدنی در 2 نوع انتفاعی و غیر انتفاعی تاسیس و بنیان گذاری می شوند.

 

ثبت موسسه

ثبت موسسه 

دقت نمایید که کلیه فعالیت های فرهنگی و آموزشی و همچنین خیریه ها در قالب موسسه به ثبت میرسند که در ادامه مقاله به مسائل ریز مربوط به موسسات میپردازیم

تعداد شرکا از دو نفر کمتر ومیزان سرمایه آزاد است .

وجود اظهارنامه برای ثبت موسسه ضروری است.

مدارک ثبت موسسات غیر تجاری

 1. تهیه صورتجلسه موسسان
 2. تنظیم اساسنامه و امضای کلیه شرکاء در زیر آن
 3.  تکمیل فرم تقاضا نامه ی ثبت موسسهغیر تجاری
 4. کپی از کارت ملی و شناسنامه کلیه شرکا
 5. دریافت مجوز های مربوط  به موضوع فعالیت های موسسه

شرکت های تجاری :

شرکت های تجاری هم مانند شرکت های مدنی (یا همان غیر تجاری) سعی در به دست آوردن سود و تقسیم بین اعضای شرکت و کادر مرتبط در مسیر قانونی دارند. در واقع تمامی کسب و کارها با این هدف تشکیل می گردند. این فعالیت ها پیرامون حد و حدود و قوانین امور تجاری و بازرگانی کشوری تشکیل می شود.

 شرکت های تجاری خود شامل 8 نوع مختلف می باشند. این موارد به صورت زیر است.

 1. شرکت‌ های تجاری سهامی عام
 2. شرکت‌ های تجاری سهامی خاص
 3. شرکت‌ های تجاری با مسئولیت محدود
 4. شرکت‌ های تجاری نسبی
 5. شرکت ‌های تجاری تضامنی
 6. شرکت‌ های تجاری مختلط سهامی
 7. شرکت‌ های تجاری مختلط غیرسهامی
 8. شرکت‌ های تجاری تعاونی تولید و مصرف

در ادامه هر کدام را به اختصار توضیح خواهیم داد...

*** بعضی از مجموعه ها شرکت های سهامی عام و خاص را یک گونه به حساب می آورند. اما به دلیل تفاوت های موجود بهتر است در 8 دسته بندی شرکت های تجاری را بررسی نماییم.

 که با توجه به نوع فعالیت شرکت ها، تعداد نفرات و اعتبار بیشتر در مناقصات و مزایدات و سایر موضوعات این اعضای هیئت مدیره هستند که تصمیم می گیرند که فعالیتشان را در قالب چه نوع شرکت به ثبت برسانند. 

در بین این دو نوع شرکت، شرکت سهامی خاص از اعتبار بیشتری برخوردار می باشد و به تبع مراحل ثبت آن نیز دارای پیچیدگی های بیشتری نسبت به شرکت با مسئولیت محدود می باشد که در ادامه توضیح مختصری از هرکدام به تفکیک بیان می شود.

شرکت سهامی عام

انواعی از شرکت های بازرگانی هستند که سرمایه آن به تعداد مختلفی قسمت به نام سهم قسمت می گردد. قسمتی از این سرمایه کل که موسسان یا توان پرداخت آن را نداشته اند و یا قصد آن را ندشته اند، از طریق فروش سهام به اشخاص مختلف فراهم می گردد. پر واضح است که مسئولیت و اختیارات سهامداران و حدود ایشان در تصمیم گیری های مربوط به مسائل شرکتی بسته به مبلغ و مقدار سهم آنها از سرمایه کل شرکت می باشد.

*** جالب اینکه بدانید عبارت نوع شرکت (شامل موارد گفته شده در بالا و مواردی که در ادامه بیان خواهد شد) باید قبل از نام شرکت و یا بعد از آن، بدون فاصله با نام شرکت و در بعضی موارد بعلاوه نام شرکا قید گردد. همچنین این موضوع باید در کلیه اوراق (شامل اساسنامه که سند بسیار مهمی در بین اوراق شرکتی است) و اطلاعیه ها و آگهی هایی که شرکت منتشر می کند، به طور روشن و خوانا و واضح قید گردیده باشد. در موضوع هر شرکت ملزومات استفاده نام مخصوص آن را بیان خواهیم کرد.

شرکت‌ سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص

این نوع از از شرکت ها، شرکت بازرگانی هستند. شباهت های بسیاری بین شرکت های سهامی خاص و سهامی عام وجود دارد. اما این تفاوت هاست که مهم تلقی می شود. در ثبت شرکت سهامی خاص کلیه سرمایه شرکت منحصراً توسط مؤسسین و اعضای اصلی، تأمین شده است.

این سرمایه تحت عنوان سهام تقسیم بندی شده و مسئولیت و حدود تصمیم گیری افراد به سهم ایشان در سرمایه اصلی بستگی دارد. تعداد سهامداران نباید از سه نفر کمتر بوده و به اجبار باید پیش از نام شرکت یا پس از آن بدون فاصله عبارت «شرکت سهامی خاص»  به شکل واضح و خوانا قید شده باشد.

شرکت‌های با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در نوع شرکت های تجاری با مسئولیت محدود، شرکت بین چند نفر از افراد موسس (که بدیهی است باید بیش از 2 شخص باشند) براي انجام موارد تجاری و فعالیت های اقتصادی تشکیل شده است.

در ثبت شرکت مسئولیت محدود هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه خود را به سهام تقسیم کرده باشند، فقط به میزان سرمایه مشارکت داده شده خود در امور شرکت، مسئول قروض و تعهدات و دیگر موارد مالی و معنوی شرکت می کنند.

در این نمونه هم مانند بقیه موارد باید در نام شرکت عبارت ‹‹ با مسئولیت محدود ›› قبل یا بعد از عنوان شرکت قید شود. همچنین باید در اوراق و آگهی ها و اطلاعیه های مختلف شرکت اعم از رسمی و یا غیر رسمی این موضوع ذکر گردد.

شرکت‌های نسبی

شرکت های تجاری نسبی، از انواع شرکت هایی هستند که برای انجام فعالیت های اقتصادی سودآور، تحت نام مخصوص و مشخصی بین بیش از یک شخص شکل می گیرد. مانند دیگر شرکت ها مسئولیت و حد و حدود افراد در تصمیم گیری وابسته  به سرمایه ای است که در شرکت قرار داده اند و در آن شریک هستند.

در اسم شرکت نسبی الزاما باید عبارت < شرکت نسبی > و لااقل اسم یکی از شرکا ذکر شود؛ در صورتی که اسم شرکت نمی توانست در بر گیرنده اسامی یک یک شرکا نبود (این مورد در صورتی است که تعداد شرکا زیاد باشد)؛ عنوان کردن عبارتی از قبیل « و برادران » و « و شرکا » که نشان دهنده نسبت و ارتباط بین آنهاست، بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده ضروری است.

شرکت‌های تضامنی

نوع شرکت های تضامنی، تحت نام مخصوص براي فعالیت های تجاری بین چندین شخص با مسئولیت ضمانت کننده بودن تشکیل می گردد.

در این نوع از شراکت در صورتی که دارایی شرکت و سود حاصله از معاملات و فعالیت های انجام شده در شرکت براي پرداخت تمام قرض های ایجاد شده و هزینه های  انجام شده شرکت کافی نباشد؛ هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام بدهی های شرکت خواهد بود.

هر قراري که بین شرکا برخلاف این، ترتیب داده شده باشد (حتی اگر به عمد و یا غیر در اساسنامه اصلی ذکر شده باشد) در مقابل اشخاص دیگر، به هیچ وجه قابل ارائه به محکمه قانون نخواهد بود. در این مورد مانند دیگر نمونه های شرکت های تجاری، در نام شرکت تضامنی باید عبارت « شرکت تضامنی » وحداقل نام یک نفر از شرکا ذکر شده باشد.

شرکت‌های مختلط سهامی

ثبت شرکت مختلط سهامی

شرکت مختلط سهامی، نوع دیگری از شرکت های تجاری هستند که تا حدودی می توان گفت دارای مخلوطی از ویژگی های شرکت های تجاری نوع تضامنی و نوع سهامی اعم از خاص یا عام می باشند. این شرکت ها توسط یک عده شرکاي سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می شود.

شرکاي سهامی اغلب اشخاصی هستند که سرمایه آنها به صورت سهام متساوي القیمه درآمده است.  مسئولیت و حدود اختیارات در تصمیم گیری ها اشخاص به میزان همان سرمایه اي است که با آن در شراکت نقش دارند و آن را در شرکت وارد کرده اند. شریک های ضامن هم کسانی هستند که سرمایه ایشان به صورت سهام نیست ولی مسئول تمام قرض ها و هزینه هایی در شرکت هستند که که به صورت سهام قسمت شده درنیامده اند. 

همچنین تمامی قرض هایی که امکان دارد علاوه بر آن دارایی های ثابت شرکت پیدا گردد. در این شرکت ها هم باید پیش و یا پس از نام شرکت باید عبارت < شرکت مختلط > باشد و حداقل نام یکی از شرکا بیان شود.

شرکت‌های مختلط غیرسهامی

ثبت شرکت مختلط غیر سهامی

شرکت های تجاری مدل مختلط غیرسهامی، شرکت هایی هستند که براي انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری با نام مخصوص و ویژه ای بین یک یا چندین شخص شامل شرکای ضامن و شرکای دارای مسئولیت با حد و حدود مشخص، بدون تقسیم کردن سهام، تشکیل می گردند.

شریک ضامن، مسئول تمامی قرض هایی است که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت پیدا شود. شریک با مسئولیت محدود، شخصی می باشد که مسئولیت او فقط به میزان سرمایه اي است که درشرکت قرار داده است. مانند تمامی شرکت ها لااقل اسم یکی از شرکاي ضامن در کنار قید « شرکت مختلط »  در اسم شرکت باید نوشته شود.

شرکت‌های تعاونی تولید و مصرف

آخرین نوع شرکت های تجاری، شرکت های تجاری تعاونی تولید و مصرف می باشند. شرکت های تجاری تعاونی مانند دیگر شرکت ها، افراد مختلف به عرصه می آیند و با ایجاد شراکت سعی بر انجام یک فعالیت های اقتصادی سودآور بر محور قانون دارند.

در این شرکت ها بین 51 تا 100 درصد سرمایه اصلی و بنیان گذاری شده آنها، توسط اعضایی که در شرکت هستند، به شرکت واگذار می شود. این شرکت ها در حوزه های مختلف مانند دامداری و کشاورزی، شیلات، صنایع مختلف و ... فعالیت کنند. یکی از مواردی که این شرکت ها می توانند از آن برای ایجاد سود استفاده کنند، این است که به موجب ماده ای که در قانون جمهوری اسلامی وجود دارد، می توانند با دریافت وام بدون بهره از دولت و بانک ها، و دیگر روش هایی که برای سودآوری به روش قانونی وجود دارد، استفاده کنند.

این کار باعث می شود تا هم به سرمایه شرکت افزوده گردد و هم اعتبار معنوی به ارمغان می آورد. افرادی که می خواهند در این روال کار کنند، نیاز نیست که حتما عضو شرکت باشند. همچنین این شرکت های تعاونی می توانند در چارچوب قانون به فعالیت های تجاری بین المللی هم بپردازند شامل صادرات و واردات و ...

 

مدارک ثبت شرکت بصورت کلی

بدیهی است که با توجه به تفاوت قوانین شرکت ها و دیگر موضوعات ، مدارک  مورد نیاز جهت ثبت آنها با هم تفاوت داشته باشد. در ادامه مطالب تمامی مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت های مختلف را به تفکیک آورده ایم...

مدارک ثبت شرکت‌های سهامی عام

 • دو نسخه کامل اظهارنامه شرکت سهامی عام
 • دو نسخه کامل اساسنامه شرکت
 • دو نسخه کامل اعلامیه پذیره نویسی
 • گواهی رسمی بانکی مبنی بر واریزی حداقل 35 درصد از سرمایه به همراه تعهد توسط مؤسسین
 • فتوکپی شناسنامه اعضای مؤسس

مدارک ثبت شرکت‌های سهامی خاص

 • آماده کردن دو صفحه اظهار نامه مخصوص شرکت ها نوع مشخص شده که به تایید اعضا شرکت رسیده باشد.
 • اساس نامه شرکت در دو نسخه که با تایید اعضا همراه باشد.
 • یک مورد صورت جلسه مخصوص عضو های شرکت که امضای تمامی اعضا و افراد حاضر در جلسه را داشته باشد بعلاوه یک نسخه اضافه نیاز است.
 • یک مورد صورت جلسه هیئت مدیران به همراه یک نسخه کپی و امضا
 • مدارک هویتی سهامدار ها و اعضا و حاضرین جلسات
 • مدرکی که نشان بدهد مبلغی از سرمایه شرکت به حساب مخصوص بانکی انتقال داده شده است.

نکته مهم این است که درصورتی که مقداري از سرمایه شرکت، آورده غیرنقدي باشد ( اموال منقول و غیرمنقول ) ارائه تقویم نامه کارشناس رسمی دادگستري، اجباری است و اگر اموال غیرمنقول به عنوان سرمایه شرکت قرار داده شود؛ ارائه اصل سند مالکیت به شرکت برای یکی از اعضا، ضروري می باشد.

 • یکسری از مجوزاتی که برای برخی فعالیت ها نیاز است باید در زمان ثبت اخذ گردیده شده باشد.

مدارک ثبت شرکت‌های با مسئولیت محدود

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • مانند دیگر شرکت ها فرم درخواست برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود باید کامل پر شود.
 • در این نوع شرکت ها، باید شرکت نامه هم تکمیل بشود و به همراه مدارک ارسال گردد.
 • یک نسخه از اساس نامه اصلی شرکت باید به تایید همه اعضا با امضا رسیده باشد و یک نسخه کپی هم در کنار ان ارسال شود.
 • مانند موارد قبل هر دو نوع صورت جلسه عمومی شرکت ها باید امضا شده و ارسال شود.
 • مدارک نشان دهنده هویت اعضا و افراد دارای صلاحیت حاضر در جلسه ارائه صورت جلسه، باید کپی شده و برابر اصل به اداره ثبت تحویل داده شود.

مدارک ثبت شرکت‌های نسبی

شرکت های نسبی، برای ثبت نیازمند کمترین مدارک می باشند...

 • یک نمونه از شرکت نامه که اصل باشد
 • یک نمونه از اساس نامه که اصل باشد

مدارک ثبت شرکت‌های تضامنی

 • دو برگه از تقاضا نامه ای که برای شرکت به نگارش درآمده است.
 • یک نسخه از اساس نامه شرکت به همراه امضا های اعضا که بر روی هر دو نمونه وجود دارد.
 • فتوکپی مدرک هویتی از اعضا و هیئت مدیره هم باید ارسال گردد.
 • مجوز هایی که در برخی فعالیت های بخصوص نیاز است اخذ شود.

مدارک ثبت شرکت‌های مختلط سهامی

 • یک نمونه کامل از شرکت نامه که تاییدیه همه افراد را داشته باشد.
 • یک نمونه کامل از اساس نامه که تاییدیه همه اعضا را داشته باشد.
 • تاییدیه مدیرعامل مبنی بر واریز بخشی از سرمایه شرکت.
 • تاییدیه ای از مدیر که فعالیت شرکای ضمانت کننده را تایید کرده باشد.

 

مدارک ثبت شرکت‌های مختلط غیرسهامی

 • یک نمونه کامل از شرکت نامه که تاییدیه همه افراد را داشته باشد.
 • یک نمونه کامل از اساس نامه که تاییدیه همه اعضا را داشته باشد

 

مدارک ثبت شرکت‌های تعاونی تولید و مصرف

در بین شرکت های تجاری، مدارک مورد نیاز برای شرکت های تعاونی از بقیه بسیار سنگین تر است و دردسر های مخصوص به خود را دارد...و آن هم مربوط به حساسیت کار آنهاست.

 • صورت جلسه تایید شده هر دو جلسه اعضا که امضا تمامی افراد را داشته باشد.
 • یک نمونه از اساس نامه شرکت که دارای تاییدیه باشد.
 • تقاضای انجام گرفته برای ثبت شرکت تعاونی که توسط مدیر عامل نوشته شده است.
 • جزئیات طرح مورد نظر و موارد مرتبط که مورد بسیار مهمی است.
 • رسید پرداخت مقدار لازم التأدیه سرمایه شرکت تعاونی
 • مدارک و مجوزاتی که بسته به نوع شرکت می تواند تفاوت داشته باشدو در برخی الزام و در برخی اختیار اعلام شده است.

نحوه ثبت شرکت

ثبت شرکت طبق چیز هایی که امروزه از گوشه و کنار می شنویم، دارای مراحل طولانی است و وقت گیر و کمی خسته کننده است. به طوریکه بسیاری از افراد تا نامی از ثبت شرکتشان برده می شود، سریع فرار را بر قرار ترجیح می دهند و حاضرند تا بدون مجوزات و ثبت شرکتشان، در حالت معلق، به فعالیت خود ادامه دهند.

اما باید بدانیم که کار ثبت شرکت، به آن پیچیدگی که یاد می شود، نیست. در صورتی که کار ثبت شرکت خود را به مجموعه ای توانا و با سابقه کار بالا بسپارید، این مسیر بسیار برایتان هموار و آسان خواهد شد. قبل از ثبت شرکت باید اطلاعاتی درباره آن مانند مدارک، مجوز ها، هزینه ها و موارد دیگر جمع آوری کنید. و علاوه بر آن با یک وکیل در موضوع ثبت شرکتتان مشورت نمایید.

همه اینها با مشاوره با یک شخص آشنا به این امور، حل و فصل می شود. در ادامه مراحل ثبت شرکت را خواهیم داشت.

مراحل ثبت شرکت را بدانید

باید توجه کنید که شرکت مورد نظر شما با توجه به نوع آن ممکن است تفاوت هایی در زمینه ی اساسنامه ها و شرایط و کارشناسی داشته باشند که در ادامه مقاله به کلیه جزئیات هر کدام از شرکت ها نیز پرداخت خواهسم کرد . در زیر به نکات کلی مراحل ثبت شرکت پرداخته ایم:

 • تعیین کردن نوع دقیق شرکت اولین گام حرکت به سمت ثبت شرکت می باشد. (تجاری – 8 مورد و غیر تجاری (انتفاحی و غیر آن) (مدنی))
 • انتخاب شرکا و سهام داران و اعضا به دلیل اهمیت شراکت و افراد، یکی از مهم ترین موضوعات است. پایبندی این افراد به قانون و اخلاقیات، ملاکی برای موفقیت شرکت است.
 • تعیین دقیق سرمایه شرکت و آورده سهام داران و شریک ها اعم از نقدی و غیر نقدی که موضوع با اهمیتی است.
 • تعیین موضوع و حوزه فعالیتی شرکت گام بعدی است. که تقریبا در همان اوایل مشخص گردیده است.
 • انتخاب نام تجاری شرکت یا برند آن، موضوع بسیار مهمی در فعالیت های آینده شرکت خواهد بود.
 • موضوع تعیین سمت و حدود اختیارات تمامی اعضا موضوع بعدی است. با توجه به مهارت ها و قابلیت های افراد، سمت و جایگاه ایشان باید تعیین گردد.
 • تهیه و امضا مدارک برای تاسیس شکرت و انتقال دادن آنها به سازمان مربوطه هم جزو گام های آخر ثبت به حساب می آید.
 • آخرین گام و ساده ترین مرحله ثبت شرکت ها، پیدا کردن یک روزنامه رسمی با تیراژ و انتشار بالا برای ثبت آگهی تاسیس شرکت می باشد.

نکته : همانطور که در نکات قبل اشاره شد، شرکت های مختلف، در موضوعات مختلف ثبت با هم دارای تفاوت هایی هستند. برای مثال موضوع اخذ مجوز ها و موافقت نامه ها برای شرکت ها بسیار دارای تفاوت است. اما کلیت کار یکسان است.

 

مراحل ثبت شرکت

1. انتخاب موضوع شرکت

اولین مرحله ثبت شرکت انتخاب موضوع فعالیت های شرکت است که شرکا دبعد از همفکری و تصمیم گیری آن را تعیین میکنند. .تعیین موضوع شرکت از ساده ترین اقداماتی است که شما در آن مشکلی ندارید و باید طبق کار و فعالیت خود آن را انتخاب کنید.

مدیران نمی توانند خارج از موضوعات تعیین شده  فعالیتی فراتر از آن انجام دهند  و دچار مشکل خواهند شد، البته اگر فعالیت شما نیاز به مجوزی از سازمان یا ارگان مریوطه داشته باشد ابتدا باید نسبت به اخذ آن اقدام کنید .

2. انتخاب نوع شرکت

نوع شرکت به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله آنها میزان مسئولیت های اعضا یا همینطور تعداد شرکای آن است که شما با مطعه این مقاله و بررسی تک تک انواع شرکت میتوانید بدول مشکل انتخاب خود را انجام دهید.

3. تعیین میزان سرمایه شرکت

 دارایی و سرمایه شرکت شما میتواند در اعتبار شرکت شما نقش داشته باشد و شما را در مناقصات و مزایدات موفق تر کند،مهم ترین خصیصه شرکت های تجاری میزان سرمایه آن است .برای امقدار سرمایه میزان حداکثری تعیین نشده است و شرکا در انتخاب میزان آن و درصد های هر شریک اختیار دارند ولی میزان حداقلی سرمایه مشخص شده است که مبلغ آن 1.000.000 ریال می باشد .

4. تعیین مدت فعالیت شرکت

 مدت فعالیت شرکت را میتوانید بنا به خواسته ی خود انتخاب کنید یعنی میتوانید مثلا زمان فعالیت شرکت را یکساله ببدندید و همچنین میتوانید مدت فعالیت را نامحدود انتخاب کنید و سالها از آن استفاده کنید . .

باید به این موضوع توجه کنید که در صورتی که زمانی تعیین نگردد فعالیت نامحدود خواهد بود و همینطور در صورت انتخاب مدت زمان در صورتی که مدت طی شود شرکت به خودی  خود منحل شده و فعال نخواهد بود مگر اینکه قبل از طی شدن مدت زمان آن را تمدید کرده باشید.

5. انتخاب مرکز اصلی شرکت

 مرکز اصلی شرکت و آدرس آن باید به طور دقیق و صحیح مشخص شود ،  این مکان جایی است که جلسه مجامع عمومی در آن تشکیل میشود و بازرسان و مدیران به طور مداوم در آن حضور دارند و به فعالیت می پردازند.

6. تهیه و ارائه مدارک مورد نیاز

در این مرحله میبایست کلیه مدارک را بطور منظم و با رعایت تمام شروط های ذکر شده تهیه نمایید تا به مشکل بر نخورید.

7. مدارک کلی برای ثبت شرکت

 • گواهی عدم سوء پیشینه اعضای هیئت مدیره
 • کپی برابر با اصل شده ی مدارک شناسایی اعضاء
 • اساسنامه و اظهارنامه متن صورتجلسه امضاء شده توسط سهام داران و اعضاء هیئت مدیره
 • این مدارک به صورت کلی بیان شده است و باید با توجه به نوع شرکت خود مدارک مربوط به آن شرکت را تهیه کنید.

 

هزینه ثبت شرکت چقدر است؟

با توجه به این حجم از تفاوت هایی که بین شرکت ها وجود دارد، نباید انتظار داشته باشیم که یک قیمت برای شرکت های مختلف صادر شود. قطعا به خاطر وجود تفاوت ها بین شرکت های مختلف، (منظور شرکت های شما است نه شرکت های ارائه دهنده ثبت شرکت) قیمت های متفاوتی وجود خواهد داشت.

بنابراین این مورد را باید توسط یک شرکت معتبر در این حوزه استعلام گرفت. با بررسی ها و برآورد هایی که انجام می شود، یک مبلغ به شما اعلام خواهد شد.

این مورد طی یک گزارش تمام و کمال شامل تمامی هزینه های مورد نیاز برای شما توسط سازمان ثبت شرکت ها انتقال داده می شود. در گزارش تمامی جزئیات و ریز هزینه ها برای شما مشخص شده است.

لیست هزینه ثبت شرکت وجود دارد که نشان می دهد هر شرکت چه هزینه هایی دارد. اما این لیست شامل تمامی هزینه ها نیست چون هر نوع شرکتی هزینه های مخصوص به خود را دارد. در ادامه این لیست تعرفه ها را بررسی می نماییم. (مبلغ ها به تومان می باشد)

هزینه ثبت شرکت تجاری با مسئولیت محدود

700.000

هزینه ثبت شرکت تجاری سهامی خاص

800.000

هزینه ثبت شرکت تجاری و خدماتی با هر شاخه ای

750.000

هزینه ثبت شرکت تجاری

700.000

هزینه ثبت موسسه آموزشی

900.000

شرکت پیمانکاری

800.000

هزینه ثبت موسسه حقوقی

950.000

هزینه روزنامه رسمی

متغیر می باشد...

هزینه هر یک از صورتجلسات برای انجام تغییرات در شرکت

500.000

ثبت و اخذ کد اقتصادی شامل حقیقی و حقوقی

900.000

اخذ دفاتر پلمپ

300.000

ثبت نام کارت بازرگانی - حقیقی

900.000

ثبت نام کارت بازرگانی - حقوقی

950.000

پیگیری شرکت تعاونی

1.900.000

پیگیری شرکت تضامنی

1.900.000

هزینه ثبت موسسات غیرتجاری

900.000

*** در موضوع متغیر بودن هزینه آگهی، با توجه به افزایش روزانه و ماهانه قیمت ثبت آگهی، اشاره می کنیم. اما بسته به نوع روزنامه و معروف بودن آن و همچنین شمار کلمات از قیمت حدود 300 هزار تومان قیمت ثبت آگهی می باشد.

ثبت شرکت رایگان

ثبت شرکت رایگان به این معنی است که شما از مشاوره تخصصی موسسات حقوقی ثبت شرکت استفاده نکنید و شخص خودتان برای تنظیم کردن و آماده کردن موارد موجود و مورد نیاز برای ثبت شرکت (اعم از صورت جلسات و مجوز ها و غیره و غیره) دست به کار شوید.

منظور از ثبت شرکت رایگان این نیست که شما هیچ هزینه ای پرداخت نکنید. بلکه شما تنها هزینه های مربوط به مشاوره و موارد مشابه را پرداخت نخواهید کرد.

اما همانطور که در قبل گفتیم، هزینه های مصوبی وجود دارد برای اینکه بخواهید شرکت خود را به ثبت برسانید. این اعداد هر ساله با ضریبی خاص رشد و افزایش دارند.

بنابراین شما صرفا هزینه های دولتی و قانونی ثبت شرکت بر اساس تعرفه های رسمی را پرداخت می نمایید. برای انجام این امر شما باید به سایت اداره کل ثبت شرکت ها به نشانی اینترنتیirsherkat.ssaa.ir  مراجعه کنید. این سایت، تنها سایت رسمی و قانونی ثبت شرکت رایگان است.

اما چند توصیه مهم ... حتما مراقب سایت های کلاهبردار و مشابه باشید ... توجه داشته باشید که این سایت زیر نظر مستقیم سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران اداره می شود.

ثبت شرکت ارزان

موسسه های بسیاری وجود دارند که برای ثبت شرکت مشاوره می دهند. این مشاوره گرفتن ها اگر توسط موسسه های بدون مجوز و بدون سابقه بالای کاری انجام شود، ممکن است مشکلات بسیاری برای کسب و کار شما به وجود بیاورد و یا هزینه های بالا و سرسام آوری برای شما به وجود بیاورد.

پس توصیه می شود که برای مشاوره در موضوع ثبت شرکت، حتما با یک مجموعه ای که هم قیمت مناسب و به صرفه دارد، و هم سابقه بالایی در مشاوره دارد، همکاری نمایید.

 

نکات مهم برای ثبت شرکت در ایران

 • همه اشخاص حقیقی و حقوقی چه ایرانی و چه خارجی (افراد خارجی در صورت داشتن و ارائه دادن اصل پاسپورت و ترجمه و دریافت کد فراگیر ایرانی) امکان ثبت شرکت در کشور جمهوری اسلامی ایران را دارند. اشخاص حقوقی نیز می‌توانند با ارائه مدارک شرکت و مدارک هویتی نمایندگان آن شرکت خود را به ثبت برسانند.
 • اعضای هیئت مدیره نباید سوء پیشینه کیفری داشته یا دارنده یک شغل دولتی باشند.
 • اعضای هیئت مدیره یک شرکت، می توانند در شرکت های خصوصی عضو هیئت مدیره آن مجموعه باشند.
 • توجه داشته باشید که مدیرعامل یک شرکت، به هیچ عنوان نمی تواند در دو شرکت به صورت همزمان سمت مدیریت عاملی را داشته باشد. این موضوع در شرکت های خصوصی و عمومی تفاوتی نمی کند.
 • انتخاب شریک موضوع مهمی است. طبق قوانین موجود در حوزه تجارت، شما به هیچ عنوان نمی توانید به تنهایی به تاسیس یک شرکت بپردازید. پس با دقت بسیار و حساسیت بالا و بررسی های مختلف شریک مورد نظر خود را انتخاب نماییید.
 • موضوع فعالیت و حوزه کاری شرکت هم باید با دقت انتخاب شود. زیرا که با انتخاب آن، برای شما مشخص می شود که فعالیت شرکت شما، به اخذ مجوز های گوناگون و موافقت نامه های مختلف نیازمند می باشد یا خیر. در صورتی که به این موضوع کم توجهی کنید، ممکن است فرایند ثبت شرکتتان بیش از حد به طول بیانجامد. و جدای از آن در صورت کامل نبودن مدارک، پرونده شما بازگشت بخورد. که هر دوی این موارد باعث هدر رفتن وقت و سرمایه شما خواهد شد.

ثبت شرکت فوری چگونه است؟

شاید این کلمه را به کرات شنیده باشید و به گوشتان خورده باشد. اولین تصوری که با شنیدن این کلمه ایجاد می شود این است که به خاطر اینکه این موضوع با دیگر مقوله ها و روال عادی متفاوت است، پس حتما غیر قانونی است. اما اینطور نیست. تاسیس فوری در زمانی انجام می شود که شرایط و امکانات برای انجام کار برای شما خارج از نوبت برای آن موسسه فراهم باشد.

ثبت شرکت اینترنتی چطور انجام می شود؟

برای ثبت اینترنتی شرکت، در گام اول باید به پایگاه اینترنتی اداره کل ثبت شرکت ها به نشانی irsherkat.ssaa.ir  مراجعه کنید.

در این سایت، این امکان فراهم شده که افراد بدون مراجعه کردن به واحد ثبت شرکت ها به صورت حضوری، از طریق سامانه جامع ثبت شرکت ها و موسسات که گفته شد، درخواست برای پذیرش انواع شرکت ها و حتی تغییرات شرکت ها را انجام بدهند.

اطلاعات وارد شده در سامانه باید علاوه بر این که از لحاظ شکلی و محتوایی با قوانین و مقررات مربوطه هم راستا باشند، با متن مدارک و مستندات و مجوزات در نظر گرفته شده نیز دارای تطابق باشند.

مشاهده هرگونه مغایرت در ثبت سامانه و مدارک ارسالی به اداره مربوطه باعث برگشت دادن پروژه و منتفی اعلام کردن درخواست افراد می شود. و این موضوع یعنی دوباره کاری و انتظار دوباره. در گام دوم، در صورتی که اطلاعات نوشته شده کامل بود، درخواست شما ثبت می گردد و شما می بایست تمامی مدارک مورد نیاز را برای آدرسی که تعیین شده ارسال نمایید.

سامانه ثبت شرکتها و موسسات کجاست؟

این سامانه به آدرس اینترنتی irsherkat.ssaa.ir و با نام  پایگاه اینترنتی اداره کل ثبت شرکت ها است.

خرید شرکت ثبت شده و آماده

یکی از موضوعاتی که بحث آنها امروزه بسیار داغ است، موضوع خرید شرکت های آماده است.

افراد بسیاری هستند که می گویند خرید شرکت ثبت شده بسیار عالی است و در وقت و هزینه افراد صرفه جویی می شود. اما در طرف مقابل هم هستند افرادی که می گویند این کار صرفه اقتصادی ندارد و ثبت یک شرکت با کمی صبر و حوصله بازدهی بهتری خواهد داشت.

می خواهیم حقیقت را به شما بگوییم. این مورد برای تمامی شرکت ها و افراد یکسان نیست. اما اغلب اوقات خرید یک شرکت بسیار به نفع شما خواهد شد و در مسیر طی کردن مراحل طولانی ثبت در دام نخواهید افتاد. در ادامه 5 دلیل اصلی برای شما می آوریم که خرید یک شرکت آماده، بسیار بهتر از طی کردن روال اداری ثبت آن به صورت عادی است.

 1. زمان مهم ترین رکن و با ارزش ترین عنصر پس از سلامتی در زندگی هر شخصی است. با خرید شرکت آماده، شما به لحاظ زمان بسیار در راحتی خواهید بود چون پروسه خرید بسیار کمتر از ثبت شرکت جدید زمان بر است.
 2. موضوع مهم بعدی، بحث مالی است. با خرید شرکت، طبق برآورد های انجام شده توسط موسسه ما، خرید شرکت آماده بسیار به صرفه تر و کم هزینه تر از طی مراحل ثبت است.
 3. یکی از نکات دیگر عدم نیاز به داشتن گواهی عدم سوء پیشینه است. در صورتی که شما سابقه ای در اداره پلیس داشته باشید، با خرید شرکت آماده، نیازی به دریافت گواهی عدم سوء پیشینه نخواهید داشت.
 4. اگر شرکت خریداری شده دارای رتبه بندی باشد حتی نیازی به صرف وقت و هزینه برای اخذ رتبه بندی و رتبه دهی توسط اداره ثبت نیست.
 5. گرفتن کد اقتصادی و موارد مشابه آن، دردسر های زیادی برای افراد دارد. در صورتی که شرکت های آماده، کد اقتصادی به شخص خریدار واگذار می شود.

ثبت شرکت دانش بنیان

طی سال های اخیر، شرکت هایی به لیست شرکت های قابل ثبت افزوده شده اند که به نام شرکت های دانش بنیان معروف عستند. اینگونه شرکت ها بر پایه علم و دانش و تکنولوژی های روز، تاسیس می شوند.

هدف از تاسیس اینگونه شرکت ها، در گام اول، رشد علمی و ارتقای رتبه تکنولوژی مجموعه شان است. و پس از آن در تلاش اند تا با انجام تحقیقات و ثبت اختراعات شان، درآمدی را هم به دست آورند. این شرکت ها اغلب در حوزه های فناوری اعم از سخت افزار و نرم افزار فعالیت و تولید می کنند.

*** به زبان ساده این شرکت ها با انجام تحقیقات و یا ایجاد و تولید محصولات بر پایه علم و تکنولوژی، درآمد زایی می کنند. یا می توان گفت ارتقای مالی و علمی، هدف نهایی این نوع شرکت ها می باشد.

تفاوتی که شرکت های دانش بنیان با دیگر شرکت ها برای ثبت شان دارند، این است که بعد از ثبت شدن نام شرکت، باید نامه ای شامل تقاضا برای تایید دانش بنیان شدن شرکت به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال کنند. در صورت دارا بودن شرایط و تکمیل بودن مدارک، نام دانس بنیان به ابتدای شرکت افزوده می گردد.

اقداماتی که پس از ثبت شرکت می توان انجام داد

پس از اینکه شرکت خود را به ثبت رساندید، نیاز است تا یکسری از اقدامات و مواردی با الزام یا به اجبار باید انجام شود را به انجام برسانید. یکسری از فعالیت ها هم هست که در انجام آن اجباری به لحاظ قانونی وجود ندارد اما انجام دادن آنها بسیار به نفع شما و شرکت شما خواهد بود. در ادامه این موارد را به صورت خلاصه بررسی خواهیم کرد...

موارد اجباری 

1.    پلمپ کردن دفاتر تجاری شرکت اعم از تمامی دفاتر روزنامه و همچنین دفاتر کل

2.    تشکیل دادن یک پرونده دارایی برای شرکت

3.    دریافت کد اقتصادی از سازمان مربوطه

4.    دریافت کد کارگاهی از سازمان بیمه تأمین اجتماعی برای فالیت های خاص شرکت

*** توجه داشته باشید که انجام ندادن این موارد جریمه های قانونی و سنگین و پیگیری های قانونی را در پی خواهد داشت.

موارد اختیاری

 • طراحی و ثبت لوگوی شرکت و نام تجاری شرکت (برند)
 • اخذ کردن کارت بازرگانی در صورت نیاز شرکت و فعالیت داشتن آن در فعالیت های بین المللی شامل صادرات و واردات کالا و غیره
 • تهیه کردن یک نرم افزار و برنامه حسابداری و مالی ویژه و مخصوص شرکت و همچنین استخدام یک حسابدار ماهر
 • تهیه سربرگ و کارت ویزیت و اوراق مورد نیاز اداری جهت امور مختلف(سه برگی، دو برگی و ...)
 • طراحی سایت به نام شرکت
 • افتتاح حساب بانکی و اخذ دسته‌ چک مختص و به نام شرکت

اخذ کارت بازرگانی شرکت

کارت بازرگانی همانطور که از نام آن بر می آید، یک گواهینامه یا مدرکی است که ثابت می کند یک شرکت، اجازه انجام فعالیت های اقتصادی در سطوح بین المللی را داشته باشد. این کارت باید توسط مجموعه های مختلفی تایید شود تا برای شرکت شما صادر گردد.


*** نکته مهم که باید بدانید این است که یک کارت بازگانی، حداکثر یک سال دارای اعتبار است. این مورد به خاطر سیاست های اتخاذ شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر سازمان های مربوطه قرارداده شده است.

اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی، کدی است که توسط اداره امور مالیاتی جمهوری اسلامی ایران، به افرادی که تقاضا برای ثبت شرکت داده باشند و این تقاضا پذیرفته شده باشد، داده می شود. این افراد می توانند در حوزه های مختلفی فعالیت داشته باشند؛ برای مثال فعالیت های تجاری بین المللی، مونتاژ، پخش قطعات و موارد دیگر ... .این کد باید به الزام پس از ثبت دریافت شود.

*** از لزومات اتخاذ کد اقتصادی، نیاز به آن برای دریافت کارت بازرگانی است.

ثبت تغییرات شرکت

ثبت تغییرات شرکت

 

هر شرکتی پس از ثبت ممکن است که پس از ثبت و آغاز به فعالیت و یا پس از مدتی از ثبت و فعالیت، تصمیم داشته باشد تا تغییراتی در اوراق، سهام، سمت ها، نام برند و ... در شرکت اعمال کند.

این تغییرات می تواند شامل تغییرات حجم سرمایه و آورده های غیر نقدی، تغییر نام و برند شرکت، تغییر محل و آدرس و دیگر جزئیات شرکت، تغییر تعداد شرکا،جا به جایی سمت اعضا و شرکا و موارد بسیار دیگر باشد. همه این تصمیمات جدید و تغییرات مورد نظر باید طی مراحل قانونی انجام شود.

و سپس به اطلاع اداره ثبت شرکت ها برسد. انجام این تغییرات شرکت بدون ثبت رسمی و تایید اداره ثبت، وجاهت قانونی ندارند. این به این معنی است که افراد و قوانین و موارد قبلی تماما رسمیت دارند و در صورت اتفاقات مختلف، موارد قبلی مسئول خواهند بود.

پس از ثبت شرکت اگر اعضای شرکت تصمیم به تغییراتی در فعالیت ها و یا مفاد اساسنامه از جمله تغییر تعداد اعضا ، نام شرکت ، موضوع فعالیت و همینطور تغییر درصد سهام نمایند لازم است مجمعی تشکیل دهند . کلیه اعضای هیئت مدیره و سهامدارن شرکت بعد از تشکیل مجمع  تصمیمات را تصویب و ارسال میکنند و بعد تایید آن توسط اداره ثبت شرکت ها میبایست آگهی رسمی آن منتشر شود که تغییرات جنبه قانوی نیز پیدا کند که در این صورت است که کلیه تغییرات ثبت میشود.

ثبت برند برای شرکت

برند، مشخصه ای است که شما را بین خریداران و مشتریان و در کلی بین عموم مردم برجسته می کند. صاحبان مشاغل این اسم را برای مجموعه و یا کسب و کار خود انتخاب می نمایند تا به راحتی شناخته شوند و تمایزی بین ایشان و رقبا وجود داشته باشد.

بنابراین برند، تنها یک علامت تلقی نمی شود، بلکه شما را در شناساندن به افراد در بازار های داخلی و خارجی یاری می رساند.

انحلال شرکت ثبت شده

برخی شرکت ها ممکن است به دلایلی شخصی و یا دلایل اختیاری و یا اجباری تصمیم بگیرند یا ناچار شوند تا به فعالیت تجاری خود پایان داده و منحل شوند. زمانی که تصمیمی بر انحلال یک شرکت صورت می گیرد، باید روال و پروسه ای طی شده تا بعد از آن انحلال شرکت صورت می پذیرد.

خلاصه این روال به این صورت است که شما باید مدارک مورد نیاز را به اداره ثبت ارسال کنید تا انحلال شرکت ثبت شود. پس از ان دیگر هزینه ای به عنوان مالیت از شما دریافت نخواهد گردید. پس از تایید شدن مدارک برای انحلال، باید آگهی در سایت خبری رسمی قرار بگیرد.

قابل ذکر است که برای انحلال یک شرکت تمام  شرکا می بایست صورت جلسه مخصوص انحلال شرکت را امضا کنند، پس از ۵ روز که از امضای صورت جلسه گذشت، مدارک لازم را به اداره ثبت شرکت ها تحویل دهید.

در انحلال شرکت شخصی را به عنوان مدیر تصفیه باید معرفی کنید. این شخص به مدت ۱۰سال در قبال بدهی­ها، طلب­ها، مالیات­های مستقیم و غیرمستقیم و سایر امور شرکت که هنوز تمام نشده مسئول است .

فروش شرکت

شرکا و صاحبان شرکت های مختلف ممکن است به دلایل مختلفی یا اختیار خود یا به جبر دیگران دست از کار کردن در شرکت خود بکشند و تصمیمی بر توقف فعالیت آن بکنند.

این دلایل می تواند هم در بحث مالی مانند ورشکستگی و هم اختلاف داشتن با کارکنان و اعضا و موارد بسیار دیگر باشد. اغلب این افراد به جای انحلال شرکت و پذیرفتن هزینه های بسیار آن، تصمیم به فروش شرکت در چارچوب قانون و به صورت کاملا رسمی شرکت را به فرد دیگری واگذار کنند.

طی روالی انجام می شود که این حق و ثبت به شخص دیگری واضح می شود. این جابه جایی کاملا مورد رضایت دو طرف است. چون هم در وقت و هزینه خریدار صرفه جویی می شود و هم برای فروشنده این کار از انحلال و موارد مرتبط که هزینه بالاتری دارد و زمان بیشتری را می طلبد، بهتر است.

پس در نتیجه صاحبان شرکت ها به جای انحلال شرکت به واگذاری و فروش آنهم میتوانند فکر بکنند .

قیمت شرکت های ثبت شده بستگی به نوع و سابقه و عملکرد آنها در گذشته دارد که پیشنهاد میکنیم برای استعلاک قیمت شرکت خود با موسسه تکسفیر تماس بگیرید.

مزایای معنوی شرکت از قبل آماده با سابقه درخشان قطعا بیشتر از شرکت جدید است.

ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت

مطابق با ماده ۲ آئین قانون تجارت کشوری، موضوع شعبه داخلی به این صورت بیان میشود:

شعبه شرکت داخلی،‌ در واقع یک بخش اضافه و فرعی از شرکت اصلی محسوب میشود.  اختیارات و محدودیت های آن توسط شرکت اصلی تعیین می شود. فعالیت های شعبه، باید در راستا و حوزه فعالیت شرکت اصلی باشد.

به زبان ساده یک شعبه ، شرکت واقعی محسوب نمی شود، بلکه تنها و تنها یکی از واحد های آن محسوب می شود و تماماً تحت نظر شرکت اداره و در نظر گرفته می شود. شعبه های داخلی باید در منطقه ای به جز منطقه اصلی که شرکت اولیه در آن قرار دارد، احداث  گردد.

استعلام و پیگیری ثبت شرکت

برای استعلام ثبت شرکت، مانند گذشته نیاز نیست که به روش حضوری مراجعه نمایید. امروزه تنها با اتصال به اینترنت از طریق سامانه رسمی اداره ثبت اسناد و املاک کشور به نشانی https://ilenc.ssaa.ir  و قسمت پیگیری درخواست و با وارد کردن شماره پیگیری که در زمان درخواست دادن اولیه برای ثبت آن کد پیگیری را دریافت کرده اید، می توانید از شرایط و روند درخواست خود مطلع شوید. توجه داشته باشید که در صورتی که این کد را فراموش کرده باشید و یا آن را به هر دلیلی گم کرده باشید، می توانید از قسمت (شماره پیگیری خود را فراموش کرده ام)، پس از پاسخ چند سوال و درج اطلاعاتی از خود و پرونده تان، رمز عبور را از طریق پیامک بازیابی نمایید.

 

مشاوره ثبت شرکت

صاحبان مشاغل و افرادی که قصد به ثبت رساندن شرکت خود و یا مجموعه کاری خود را دارند، در صورتی که قبل از به ثبت رساندن نام شرکت خود، اطلاعات مورد نیاز درباره ثبت شرکت شامل مجوز های لازم، مدارک مورد نیاز، دسته بندی ها، حوزه های کاری، هزینه ها، روال اداری و خیلی از موارد دیگر اطلاعات کافی را نداشته باشند، به احتمال بسیار زیاد به علت تا حدودی پیچیده بودن پروسه و روال ثبت، دچار سردرگمی شده و وقت و هزینه خود را هدر می دهند و ممکن است دچار ضرر و زیان های مختلفی شوند.

اما در صورتی که این افراد با مشاور ثبتی شرکت و افراد آشنا به روال کاری صحبت کنند و از ایشان مشاوره بگیرند، در طی این مراحل دچار هیچ گونه مشکلی نشده و می توانند تمامی مراحل اداری و پروسه ی ثبت شرکت را به خوبی و بدون هیچ گونه سردرگمی انجام دهند.

سوالات متداول ثبت شرکت

میزان زمان لازم برای اتمام مراحل ثبت شرکت؟
بعد مدت زمان ۱۰ تا ۱۵ روز کاری برای ارسال مدارک و تایید کارشناس ، شرکت شما ثبت شده و با مراجعه به اداره ثبت شرکت ها میتوانید شماره ثبت و شناسه ملی آن را دریافت نمایید.
هزینه ثبت شرکت دقیقا چقدر است؟
این هزینه با توجه بسته به نوع شرکتی که درخواست ثبت آن را دارید متغیر است ، برای اطلاع از قیمت دقیق تماس بگیرید.
برای ثبت شرکت چه باید کرد؟
دو راه برای این عمل وجود دارد : یا طبق راهنمای این مقاله خود اقدام کنید و یا تمام مراحل ثبت شرکت را به عهده کارشناسان ثبتی ما بگذارید و به آسانی شماره ثبت و شناسه ملی شرکت خود را در مدت چند روز دریافت کنید.
برای ثبت شرکت نیاز به دفتر داریم؟
خیر شما میتوانید برای این عمل آدرس محل سکونت را به اداره ثبت بفرستید.

 برای ثبت شرکت تماس بگیرید

 • 12 نفر نظر داده اند
 • RSS
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  حامد وکیلی · 3 ماه قبل
  سلام برای ثبت شرکت نیاز به مدرک لیسانس یا بالاتر هست یا خیر؟
  • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
   avatar
   موسسه تکسفیر · 3 ماه قبل
   بصورت کلی برای ثبت شرکتها نیاز به مدرک تحصیلی ندارید ولی در حوزه های فنی و مهندسی، بیمه ، گردشگری، نرم افزار ، طراحی سایت و مترجمی نیاز است تا یکی از اعضا دارای مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر مرتبط با فعالیت باشند.
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  محمد · 2 ماه قبل
  اگر شخصی سوء پیشینه داشته باشد می تواند شرکت ثبت کند ؟
  • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
   avatar
   موسسه تکسفیر · 2 ماه قبل
   بله چنین شخصی می تواند شرکت ثبت نماید ولی نمی تواند عضو هیئت مدیره شود و یا سمت مدیرعامل یا بازرس را داشته باشد.
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  پویا الهی · 3 ماه قبل
  سلام من میتوانم موضوع فعالیت شرکت را تغییر دهم و یا یک موضوع جدیدی به آن اضافه کنم؟
  • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
   avatar
   موسسه تکسفیر · 3 ماه قبل
   بله در هر زمانی که مدیران شرکت این نیاز را در شرکت احساس کنند که لازم باشد موضوع شرکت تغییر یافته و یا بنا به هر دلیلی موضوع جدیدی به اساسنامه ی شرکت اضافه گردد باید با تشکیل مجمع عمومی فوق العاده با حضور کلیه ی سهام داران و ثبت آن در اداره ی ثبت شرکتها نسبت به تغییر موضوع و یا الحاق به موضوع فعالیت شرکت خود اقدام نمایند.
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  ehsan · 6 ماه قبل
  سلام برای شرکت دتبلیغاتی به مجوز خاصی هم هست یا فقط ثبت شرکت کفایت میکنه؟
  • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
   avatar
   موسسه تکسفیر · 6 ماه قبل
   با توجه به فعالیتی که انجام میدید ممکن است نیاز به مجوز وزارت ارشاد هم داشته باشید.
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  علی آزادی · 4 ماه قبل
  سلام برای فعالیت های ساختمانی و عمرانی چه شرکتی برایم مناسب است که برای تاسیس اقدام کنم؟
  • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
   avatar
   موسسه تکسفیر · 4 ماه قبل
   سلام پیشنهاد ما به شما شرکت مسئولیت محدود است
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  محمد · 3 ماه قبل
  سلام بنده کارمند دولتی هستم و قصد ثبت کردن شرکت دارم آیا این امکان برای من وجود دارد؟
  • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
   avatar
   موسسه تکسفیر · 3 ماه قبل
   سلام قبل از ثبت این موضوع را باید در نظر بگیرید که کارمندان دولتی حق مدیریت شرکت ندارند ولی به عنوان اعضای دیگر میتونید شرکت خود را ثبت کنید و فعالیت کنید.