مراحل تشکیل و ثبت شرکت

برای تشکیل  و ثبت شرکت نیاز به همکاری و مشارکت دو یا چند نفر از شرکا و سهام داران است . معمولا موسسین یک شرکت دارای هدف مشترکی هستند که برای رسیدن به این هدف مشارکت خود را در یک شرکت آغاز می نمایند .

 

 در حقیقت شرکت از اجتماع 2 یا چند شریک یا سهامدار و یا موسس به وجود خواهد آمد و فعالیت کلی این شرکت  از زمانی آغاز می شود  که دو یا چند نفر قصد تشکیل آن را داشته باشند.

درواقع ملاک اصلی تشکیل شرکت اهداف و آمال افراد همفکر است . برای تشکیل شرکت تنها اجتماع چند نفر کافی نیست بلکه باید مراحل و موارد قانونی آن طی شود .

برای انجام امور قانونی و حقوقی ثبت شرکت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی در این زمینه دارید، برای این امر به موسسه ثبتی و حقوقی تکسفیر مراجعه نمایید .

برای ثبت شرکت می بایست چندین مرحله طی شود تا شرکت در دفاتر ثبت اداره ثبت شرکت ها ثبت گردد. دریافت شماره ثبت و ثبت شرکت به عنوان آخرین مرحله  در تاسیس شرکت به حساب می آید .

چرا باید شرکت را ثبت کنیم؟

 بد نیست بدانید که فعالیت تجاری و اقتصادی شرکت ها بدون ثبت شرکت در سازمان ثبت شرکت ها غیر قانونی و غیر رسمی بوده و البته شرکت های متخلف با جریمه و انحلال شرکت رو به رو خواهند شد ، به همین منظور ماده ی 95 قانون تجارت که ثبت کلیه ی شرکت های تجاری را الزامی نموده است ، در واقع ثبت شرکت قانون کلی تاسیس شرکت و تشکیل آن محسوب می شود.

مرجع اصلی و رسمی ثبت شرکت ها در تهران "اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری" و در شهرستان ها،"ادارات ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری"می باشد.

در این مطلب سعی بر آن شده تا مراحل اصلی تشکیل شرکت به اختصار و به صورت کلی عنوان شود ، شایان ذکر است که در هر مرحله از اقدامات لازم برای ثبت شرکت می توانید از مشاوره های تخصصی کارشناسان موسسه ثبتی و حقوقی تک سفیر استفاده نمایید .

مراحل مهم تاسیس شرکت ها

تشکیل شرکت از شراکت دو یا چند نفر از افراد به وجود خواهد آمد که به صورت اختیاری و یا اجباری خواهد بود ، دریافت و انجام کلیه موارد ذیل برای تاسیس یک شرکت تجاری بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد :

1-عقد قرار دارد بین شرکا( دو یا چند نفر در خصوص شراکت با اراده و یک هدف مشخص )

2-تعیین و تخصیص میزان سهام هر یک از شرکا

3-پذیرش ارادی یک شیء(مال) بعنوان اجرت یا حقوق مالکانه مشترک شرکاء

 طبق ماده ماده 573 قانون مدنی

"شرکت اختیاری در نتیجه عقدی از عقود حاصل می شود یا در نتیجه عمل شرکاء از قبیل امتزاج اختیاری یا قبول مالی مشاعاَ در ازاء عمل چند نفر و نحو این ها"

 این متن بدین معنا است که :

شرکت های اختیاری ی در اثر تفاهم بین افراد یا شرکا تشکیل می شود و یا مجموعه ای از قبول مالی شرکا در مقابل چند نفر و مانند آن .

موسسه ی حقوقی تکسفیر در زمینه های ثبت شرکت ، ثبت شرکت در کرج،ثبت برند،ثبت برند در کرج،کد اقتصادی،اخذ کد اقتصادی همراه شماست

مراحل ثبت شرکت

- ابتدایی ترین مرحله برای ثبت شرکت ، انتخاب موضوع شرکت است که باید با همکاری و همفکری شرکا انجام شود . موضوع شرکت چیزی است که شرکت برای آن تاسیس شده باشد.موضوع شرکت باید مشروع و متضمن منافع عقلانی باشد و الا از موارد ابطال شرکت خواهد بود. در واقع باید اهداف شرکت به واقعیت نزدیک و دست یافتنی باشند. مدیران نمی توانند در عمل از حد موضوع شرکت تجاوز نمایند و در صورت تجاوز ،عمل آن ها اثر قانونی ندارد و در صورت تفریط یا تعدی کلیه ی مدیران متضامناً مسئول خسارت صاحبان سهام خواهند بود ، در صورتی که  فعالیت شما نیازمند به اخذ مجوز باشد اخذ مجوز از ارگان های مربوطه مورد نیاز و ضروری است.

بعد از این مورد باید به نوع شرکت هم توجه داشت .

بد نیست بدانید که طبق ماده 20 قانون تجارت شرکت ها می توانند شامل یکی از انواع زیر باشند :

1-شرکت سهامی عام

2-شرکت سهامی خاص

3-شرکت با مسئولیت محدود

4-شرکت تضامنی

5-شرکت نسبی

6-شرکت مختلط (اعم از سهامی و غیر سهامی)

  نکته مهم :

انتخاب نوع و قالب شرکت  به اهداف اعضا در آینده و نوع فعالیت افراد،میزان مسئولیت هر یک از شرکا و تعداد افراد عضو بستگی دارد. برای اطلاع از شرایط و ضوابط هر یک از انواع شرکت ها نیاز به دریافت مشاوره از متخصصین ثبت خواهید داشت ، با مراجعه به موسسه حقوقی و ثبتی تکسفیر می توانید از مشاوره های تخصصی در این زمینه بهره مند شوید .

مرحله دوم

- مرحله ی بعد از انتخاب نوع شرکت ، تعیین میزان سرمایه می باشد ، این که سرمایه را چه کسی و چه کسانی تامین نمایند نیز مورد اهمیت است . سرمایه از مهم ترین عوامل تجارت بوده و بزرگ ترین وسیله ی جلب منفعت است.هر شرکت باید دارای سرمایه باشد تا بتواند نتیجه ای از عملیات خود که تجارت است برده و منتفع شود.اهمیت شرکت های تجاری را از سرمایه ی آن ها می توان درک کرد.برای سرمایه حداکثری تعیین نشده و شرکا به هر مقدار که بتوانند ممکن است سرمایه را افزایش دهند. .لازم به توضیح است در قانون تجارت حداقل میزان سرمایه 000/000/1 ریال  می باشد .

مرحله سوم

- تعیین مدت فعالیت شرکت ، مدت زمان فعالیت شرکت ها در انتخاب نوع شرکت ها نیز تاثیر گذار هستند ، شرکت ممکن است برای مدت محدودی مثلاَ6 یا 12 سال تشکیل شود و نیز ممکن است برای مدت نا محدودی باشد.

مرحله چهارم

- انتخاب مرکز اصلی شرکت ( نقطه فعالیت ) مرکز اصلی  شرکت و نشانه ی صحیح آن  باید مشخص شود .مرکز اصلی شرکت همان مرکز اداره ی آنست که معمولاً مجامع عمومی در آن جا تشکیل و مدیران و بازرسان در آن جا انجام وظیفه می نمایند

مرحله پنجم

- تهیه و ارائه مدارک مورد نیاز ، در این مرحله لازم است تا با بررسی کارشناس ثبت کلیه مدارک خود را تهیه و تحویل نمایید ، برای ثبت شرکت می بایست مدارک لازم برای ثبت هر نوع از شرکتی که مورد نظرتان است فراهم گردد.

موسسه ی حقوقی تکسفیر در زمینه های ثبت شرکت ، ثبت شرکت در کرج،ثبت برند،ثبت برند در کرج،کد اقتصادی،اخذ کد اقتصادی همراه شماست

اگر برای شروع فعالیت های خود و تجارت خود عجله دارید و نمیخواهید زمان برای انجام مراحل ثبت برند خود بگذارید و در زمان صرفه جویی کنید و مراحل اداری ثبت برند را که دشواری خوص خود را داراست انجام ندهید میتوانید برای خرید برند خود اقدام کنید و افرادی نیز که مراحل ثبت برند را قبلا برای حوزه ای خاص انجام داده اند و دیگر قصد فعالیت در این حوزه را ندارند میتوانند مراحل فروش برند خود را طی کنند و فروش برند آماده و خرید برند آماده از موسسه حقوقی تکسفیر مشاوره بخواهند و ما در یاری شما افتخار سالها خدمت گذاری را داریم برای خرید و فروش برند با ما تماس بگیرید

  • نظرات بازدید کنندگان
avatar
متنی بنویسید...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.