گرفتن ایران کد

ایران کد در کل به معنای داشتن اصالت کالا یا تملک داشتن به یک محصول است. سيستم ملی طبقه بندی و کد گذاری کالا سيستمی است که اطلاعات پايه زنجيره تامین در حوزه کالا را تحت کنترل در آورده و به عناصر سيستم تزريق می نماید ، این سيستم با استفاده از ابزار خبره طبقه بندی و کد گذاری کالا ، زبان مشترک و مفاهيم مشترکی را در سطح ملی ايجاد نموده و کليه اطلاعات اعتباری قلم کالا را از قبيل مراجع عرضه کننده ، مشخصات فنی و استانداردهای ملی و بين المللی و ... در خود ثبت و ذخيره می نماید .

به جهت ایجاد نظم و سهولت در طبقه بندی ملی اجناس و کالاها همچنین خدمات برای آنها مشخصه ای تحت عنوان ایران کد تعیین می شود. این کد که به موجب کد ملی کالاهاست، 16 رقمی بوده و همانطور که گفته شد برای نظم بخشیدن به امور طبقه بندی و شناسایی بهتر کالاها مورد استفاده قرار می گیرد.

با کمک ایران کد، اطلاعاتی مانند: مشخصات فنی، مشخصات عرضه کننده محصول و استاندارد ملی تعیین می شود که این امر در حوزه تجارت الکترونیک، ممانعت از قاچاق کالا بسیار حائز اهمیت می باشد.

اصولا هدف از ایجاد کدملی کالا یا همان ایران کد، شفاف سازی اقتصادی و جلوگیری از مشکل و معضل مخرب قاچاق کالاها و در پی آن تامین شدن تمامی نیازهای کشور از سوی کالاها و منابع داخلی می باشد.

این نظام ملی با تهیه و تصویب آئین نامه قانونی، توسط هیأت وزیران به طور جدی کار خود را در قالب مرکز ملی شماره گذاری و خدمات ایران به عنوان یکی از زیر مجموعه های وزارت بازرگانی و معاونت امور اقتصادی این وزارتخانه از آذرماه سال 85 آغاز کرد.

اخذ ایران کد در کمترین زمان

چگونه ایران کد اخذ کنیم؟

در ابتدا باید توجه داشته باشید که برای رسیدن به هدف در کمترین زمان باید کار را به کاردان بسپارید و از مشاوره و کمک موسسات ثبتی و حقوقی مانند تکسفیر بهره مند شوید.

برای اخذ ایران کد چه مدارکی نیاز است؟

مدارک برای اشخاص حقیقی: جواز کسب و پروانه بهره برداری، مدارک هویتی دارنده جواز کسب ، آگهی روزنامه مربوط به ثبت علامت تجاری، فیش مربوط به واریز هزینه ثبت نام و همینطور پروانه ساخت.

مدارک برای اشخاص حقوقی: آگهی مربوط به تاسیس شرکت و ثبت علامت تجاری، پروانه بهره برداری ، مدارک هویتی مدیر عامل شرکت، کارت بازرگانی و پروانه ساخت.

جهت دریافت اطلاعات تکمیلی در زمینه ایران کد و مدارک مورد نیاز آن می توانید با مشاوران موسسه تکسفیر ارتباط برقرار کنید.

 

مراحل ثبت نام در سامانه ایران کد و اخذ ایران کد:

  • دریافت و تکمیل فرم عضویت خود اظهاری که باید به مهر و امضاء مالک (شخص حقیقی) و یا مدیرعامل (شخص حقوقی) برسد.
  • تکمیل فرم الکترونیکی ثبت نام
  • اسکن فرم عضویت خود اظهاری و مدارک مورد نیاز بند 1 و 2
  • ارسال ایمیل به آدرس ایمیل IranCode[at]Resaco[dot]ir با موضوع شماره پیگیری و ضمیمه کردن اسکن های تهیه شده 

پس از ثبت نام و ارسال ایمیل، شما می توانید در ساعات اداری با شماره 28421838-021 تماس گرفته و وضعیت خود را پیگیری کنید و یا از طریق بخش «پیگیری ثبت نام ایران کد» در سمت راست همین صفحه و درج شماره پیگیری آخرین وضعیت درخواست خود را مشاهده کنید.

بعد از دریافت ایران کد به اسم شرکت باید برای محصولات پرفروش خود ایران کد تهیه نمایید . تا محصولتان بتواند در امتیاز شرکتتان باشند و جزوه شرکتهای تولید کننده و یا تامین کننده آن محصول قرار بگیرید. در ضمن برای یک شرکت که صدها محصول دارد می تواند برای تمامی محصول ها ایران کد تهیه کنید و یا اینکه فقط محصولاتی که خاص، برند و پر فروش هستند ایران کد کالا تهیه تا تحت تملک شرکت شما باشند.

بعضی از شرکت ها ممکن است نمایندگی یک شرکت خارجی را در ایران داشت باشند. که محصولات آن شرکت را در بازار ایران معرفی کند و به فروش برساند، این شرکت هم می تواند در ضمینه محصولات خود ایران کد تهیه کند اما به این شرط که آن شرکت خارجی نمایندگی و یا طی یک قرارداد رسمی اجازه فروش و بازاریابی را داده باشد.

و در نهایت ایران کد فقط در ایران اعتبار دارد برای بین المللی کردن آن باید در سایت رسمی ایران کد بروید و GS1 تهیه کنید تا ایران کد شما جهانی باشد.

ایران کد و بارکد چه تفاوتی باهم دارند؟

همان طور که توضیحاتی در زمینه ایران کد داده شد. این کد یک شناسنه 16 رقمی است که جهت طبقه بندی و شناسایی کالا مورد استفاده قرار می گیرد. ولی بارکد در واقع یک نوع خاص از فونت است که برای نشان دادن نوع کالاها کاربرد دارد.

  • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.