امروزه به منظور انجام فعالیت های غیر تجاری موسسات تشکیل می شود و به منظور رسمیت بخشیدن به آن، فرآیند ثبت موسسه انجام می شود. موسسات در انواع مختلف تقسیم بندی  می شوند؛  به منظور ثبت هر نوع از موسسه، مراحل خاصی باید طی شود.

با توجه به موضوعات بیان شده اگر قصد ثبت موسسه را دارید حتما باید پیش از آن اطلاعات کافی در این زمینه را به دست آورید. در این مطلب با تمامی نکات مربوط به ثبت موسسه همراه شما خواهیم بود.

ثبت موسسه غیر تجاری

موسسه چیست؟

موسسات و تشکیلاتی که با اهدافی غیر از تجاری تشکیل می شوند و فعالیت های آموزشی، ادبی، علمی، خیریه و ... انجام می دهند، از زمان ثبت شخصیتی حقوقی می یابند و عناوینی همچون بنگاه، کانون، انجمن به آنها انتساب داده می شود.

ویژگی های موسسات غیرتجاری

 1. حداقل تعداد شرکا برای ثبت موسسه باید دو نفر باشد.
 2. حداقل و حداکثر میزانی برای سرمایه موسسات حقوقی تعریف نشده است.
 3. موسسات غیرتجاری معاف از مالیات هستند.
 4. موسسات غیرانتفاعی برای ثبت باید تاییدیه و استعلام نیروی انتظامی را کسب نمایند.
 5. موسسه می تواند زیر نظر بخش خصوصی یا ارگان های دولتی فعالیت کند.
 6. انتخاب بازرس در موسسات غیرتجاری اختیاری می باشد.
 7. اگر موسسات غیرتجاری اهداف مادی را در برنامه شان قرار دهند باید مجوزهای لازم را کسب نمایند.

انواع موسسات

موسسات غیر تجاری با توجه به هدف تاسیس آن در انواع متفاوتی تقسیم بندی می شوند و فرایند ثبت موسسه باید بر اساس نوع آن انجام شود. در این بخش به توضیح تقسیم بندی موسسات در انواع مختلف خواهیم پرداخت:

انواعی از موسسات با قصد به دست آوردن سود مالی و تقسیم آن بین ذینفعان

در این گروه، ثبت موسسه با هدف جذب سود انجام می گیرد و بحث مالی پر رنگ می باشد. به عنوان مثال موسسات فنی ، حقوقی، حسابداری و…. ثبت موسسه در این گروه با نام موسسه انتفاعی انجام می شود.

انواعی از موسسات بدون قصد سود مالی

در این گروه، ثبت موسسه با هدف به دست آوردن سود مالی نیست و فعالیت های انجام گرفته توسط اعضا بدون هیچ درخواست سود انجام می شود. از جمله این موسسات می توان به خیریه، صندوق های مالی، حزب های مختلف، ادارات دولتی و… اشاره نمود. ثبت موسسه در این گروه با نام موسسه غیر انتفاعی انجام می شود.

شرایط ثبت موسسه

ثبت موسسه در انواع مختلف دارای شرایط مخصوص به خود می باشد که باید حتما پیش از ثبت موسسه نسبت به آن ها آگاه بود و تمهیدات لازم در زمینه فراهم نمودن آن ها را انجام داد. در این بخش به توضیح شرایط ثبت موسسه خواهیم پرداخت:

تهیه و ثبت مدارک مورد نیاز

در فرآیند ثبت موسسه مدارک بسیاری مورد نیاز می باشد که باید نسبت به آماده سازی آن از قبل اقدام نمایید. همچنین علاوه بر مدارک مورد نیاز مربوط به اشخاص، در زمینه شرکت هم باید همه اسناد حقوقی مانند اظهارنامه، اساسنامه، صورتجلسات هیات مدیره و… تدوین و ثبت گردد.

انتخاب موضوع فعالیت

در ابتدای ثبت موسسه باید موضوع فعالیت موسسه انتخاب شود و مجوز فعالیت در این زمینه از مقام ذیربط و مرجع قانونی مرتبط دریافت شود و به صورت کتبی موجود باشد.

انتخاب موضوع فعالیت موسسه بستگی به هدف تاسیس کنندگان آن دارد. ثبت موسسه می تواند در زمینه موضوعات علمی، آموزشی، حقوقی و… باشد.

انتخاب عنوان موسسه

در مراحل اولیه ثبت موسسه باید نسبت به انتخاب عنوان مناسب و مرتبط با فعالیت موسسه اقدامات لازم صورت گیرد. انتخاب نام موسسه فرایندی است که از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و در همه اسناد مربوط به موسسه باید عنوان موسسه ذکر شود.

نکته حائز اهمیت این می باشد که در هنگام به کار بردن عنوان موسسه، حتما باید لفظ «موسسه غیر تجاری » به کار برده شود.

امروزه با توجه به تعدد ثبت موسسه، انتخاب عنوانی بین یک تا سه بخش دشوار تر شده است. در ثبت موسسه برای انتخاب عنوانی که تکرار نشده باشد و معتبر باشد؛ می توانید از راهنمایی افراد مجرب در این زمینه استفاده نمایید.

از طرفی در هنگام انجام فرایند ثبت شرکت ، پس از انتخاب عنوان مناسب و تایید توسط کارشناسان، باید فرایند ثبت قانونی و رسمی آن در طول دو ماه انجام شود؛ در غیر این صورت سایرین می توانند از نام مورد نظر شما ایده برداری و استفاده نمایند.

انتخاب عنوان مناسب در فرایند ثبت شرکت به این صورت خواهد بود که باید دست بالا پنج اسم مناسب انتخاب شود و به منظور تایید نهایی به کارشناسان مربوطه ارائه گردد.

تعداد سهامداران موسسه

ثبت موسسه غیر تجاری با دست کم دو شریک انجام می شود.

تعداد سهامداران موسسه دارای محدودیت نمی باشد و ارتباطی منوط به موضوعات کاری بین آن ها وجود دارد.

نکته مهم این می باشد که سن سهامداران دارای محدودیت می باشد و نباید از هجده سال پایین تر باشد. در صورتی که سن سهامداران کمتر از سن قانونی باشد، باید رضایت و تعهد اولیا شخص نسبت به قبول مسیولیت موجود باشد.

سرمایه ابتدایی موسسه

در هنگام ثبت موسسه غیر تجاری، باید میزان سرمایه اولیه معین شود. در صورتی که فرآیند ثبت موسسه از طریق دولت انجام شود؛ عدم وجود سرمایه اولیه بلامانع نمی باشد؛ در سایر موارد میزان سرمایه اولیه دست کم می تواند صد هزار تومان باشد.

این مبلغ می تواند میان افراد شریک در تاسیس موسسه تقسیم شود و به صورت نقدی یا غیر نقدی باشد. این مبلغ می تواند به حساب بانکی موسسه واریز شود یا در اختیار مدیر موسسه با ثبت اقرار نامه در یافت مبلغ قرار گیرد.

اگر سرمایه شرکت توسط سازمان های دولتی، خصوصی و خیریه و… تامین شود؛ این مبلغ تنها به عنوان یک کمک در نظر گرفته خواهد شد و هیچ مالکیت برای آن ها به ارمغان نمی آورد.

تعیین نشانی موسسه

در هنگام انجام فرایند ثبت موسسه باید نشانی محل فعالیت موسسه مشخص شود. در ثبت موسسه باید دقت فرمایید نشانی ارایه شده با کد پستی همخوانی داشته باشد؛ زیرا پس از ثبت موسسه و ارائه درخواست ها به اداره ثبت شرکت و موسسه، این عمل با دقت تمام و کمال انجام می شود.

به منظور تایید نهایی بررسی های لازم در زمینه مناسب بودن مکان توسط مقامات مربوطه انجام می شود و مجوز نهایی داده می شود.

تعیین شعب در ثبت موسسه غیر تجاری

هر موسسه غیر تجاری می تواند دارای شعبه های در مکان های متفاوت باشد که در ابتدا ثبت موسسه می توان آنها را مشخص و ثبت نمایید.

به منظور ارائه خدمات با دامنه پوشش بالاتر نیاز به ثبت شعب در آدرس های متفاوت می باشد. اگر در هنگام ثبت موسسه فرایند تعیین شعب انجام شود سبب صرفه جویی در هزینه ها می‌گردد.

از طرفی انجام فرآیند ثبت موسسه و ثبت شعب بسیار مشابه می باشد و پیش بردن همزمان آن ها با یکدیگر سبب صرفه جویی در زمان می گردد.

روزنامه مورد نیاز جهت ثبت موسسه غیر تجاری

یکی از مراحل ثبت موسسه نیاز به روزنامه جهت انتشار آگهی و اطلاعات موسسه دارد. روزنامه های موسسه غیر تجاری به دو گروه تقسیم می شوند که در این بخش به توضیح در مورد آن خواهیم پرداخت:

روزنامه قانونی و رسمی موسسه

از ملزومات در ثبت موسسه، انتشار تبلیغ مربوطه در روزنامه رسمی است. باید فرایند چاپ آگهی به صورت اینترنتی انجام گردد و رونوشت مکتوب آن به درخواست کننده ارسال شود.

یک هفته پس از ثبت موسسه، فرایند چاپ آگهی باید به صورت کامل انجام شود و پیرو آن فعالیت هایی مانند دریافت پلمپ، ساخت حساب بانکی موسسه، دریافت کد اقتصادی و… از آن استفاده نمود. علاوه بر موارد نامبرده آگهی مربوطه باید در زمینه ابلاغ تمامی تغییرات در اطلاعات موسسه استفاده شود.

روزنامه کثیر الانتشار موسسه

در ثبت موسسه، چاپ روزنامه کثیر الانتشار هم امری ضروری می باشد و باید انجام شود. برای چاپ آگهی در این نوع از روزنامه باید مجوز از سازمان مربوطه صادر شود و بسیاری از اطلاعات مربوط به ثبت موسسه در آن قید خواهد شد.

مدت زمان فعالیت موسسه

مدت زمان فعالیت در هنگام ثبت موسسه باید تعیین شود. این آیتم به مواردی مانند فعالیت موسسه در چه حیطه ای یا نوع مجوز صادر شده بستگی دارد.

باید گفت در هنگام ثبت موسسه، اگر فعالیت موسسه مربوط به عملیات خاصی باشد که نیاز به زمان مشخصی دارد، مدت زمان فعالیت موسسه محدود خواهد بود.

فرایند ثبت موسسه در بیشتر موارد با مدت زمان فعالیت نامحدود انجام می شود و این آیتم در صورتی که تمدید نشود سبب خواهد شد، عمر قانونی موسسه به پایان برسد و فعالیت آن مجوز نداشته  باشد.

سال حقوقی موسسه

در هنگام ثبت موسسه، باید سال حقوقی موسسه نامبرده مشخص شود. بیشتر مواقع سال مالی موسسه از ابتدا تا پایان سال می باشد اما به دلایل مختلف می تواند این بازه متغیر باشد.

گاها سال حقوقی موسسه بر اساس سال میلادی یا سال تحصیلی می باشد. این بازه زمانی از جهت دریافت اظهارنامه و دفتر پلمپ در مراحل ثبت موسسه از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای ثبت موسسه چه مدارکی لازم است؟

مدارک ثبت موسسه

برای ثبت موسسه غیر تجاری مدارکی لازم می باشد که قبل از شروع مراحل باید آنها را آماده نمایید. از جمله این مدارک شامل موارد زیر می باشد:

 • دو رونوشت کتبی تقاضانامه ثبت موسسه
 • دو رونوشت از اساسنامه
 • دو رونوشت از گزارش جلسه موسسه
 • کپی شناسنامه همه افراد
 • دارا بودن مجوز موسسه

برای اخذ جواز برخی موسسه ها به مدارک زیر نیز نیاز است

 • کپی از اساسنامه ی شرکت
 • تهیه ی فرم مشخصات شناسایی و عمومی متقاضی
 • کپی از پروانه تاسیس
 • تهیه و تکمیل فرم درخواست دوره
 • تایید اماکن
 • کپی از جواز تاسیس برای هنرستان های غیر دولتی
 • کپی از جواز تاسیس برای آموزشگاه های هنری ، سینمایی و سمعی و بصری
 • تهیه ی معرفی نامه ای از سازمان های آموزش و پرورش کشور
 • تهیه ی کپی از آخرین روزنامه رسمی
 • کپی از سند مالکیت یا اجاره نامه
 • کپی از تعهد نامه

مراحل ثبت موسسه غیرتجاری 

ثبت موسسه دارای مراحل زیادی می باشد؛ با توجه به حساسیت ثبت موسسه و صرف زمان و هزینه به منظور آن باید نهایت دقت در انجام مراحل ثبت موسسه انجام گیرد. در این بخش به توضیح مراحل ثبت موسسه خواهیم پرداخت:

 • تعیین نوع فعالیت و نوع موسسه
 • کامل کردن تقاضانامه و تایید آن به وسیله همه شریک های موسسه
 • تدوین صورت فعالیت مالکین موسسه و تایید آن به وسیله همه شریک های موسسه
 • تدوین اساسنامه موسسه و تایید آن به وسیله همه شریک های موسسه
 • به سایت ثبت شرکت ها به آدرس اینترنتی sherkat.ssa.ir مراجعه شود.
 • در سایت مورد نظر مدارک و اطلاعات مورد نیاز را وارد نمایید
 • دست بالا پنج اسم مطابق با شرایط بیان شده برای موسسه انتخاب شود.
 • بررسی های لازم در زمینه اسم های مورد نظر انجام خواهد شد و توسط کارشناسان مورد نظر مورد تایید قرار می‌ گیرد.
 • اسناد و مدارک موجود توسط کارشناسان مورد نظر بررسی می شود و در صورت وجود مشکل پیام هایی درباره رفع آن ارسال می کنند.
 • پس از اینکه از طریق مجازی بررسی های لازم انجام شد و مورد تایید واقع شد؛ باید رونوشت اصل مدارک را از طریق پست به آدرس ذکر شده ارسال فرمایید.
 • مدارک و اسناد و درخواست ثبت موسسه توسط کارشناسان اداره ثبت موسسه مورد بررسی و تایید قرار می گیرد و پس از تایید موسسه مورد نظر در سایت ثبت موسسه مورد تایید قانونی قرار می گیرد.
 • آگهی مربوط به ثبت موسسه باید در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار چاپ گردد. در روزنامه مورد نظر باید تمامی اطلاعات مربوط به مشخصات اعضا موسسه، موضوع فعالیت موسسه، عنوان موسسه، نشانی موسسه و میزان سرمایه اولیه موسسه ذکر شود.

فرآیند ثبت موسسه در انواع مختلف

ثبت موسسه در انواع مختلف آن متفاوت می باشد و مراحل و شرایط مخصوص به خود را دارد. موسسات در انواع گوناگونی تاسیس می شوند و نوع فعالیت موسسه در واقع تعیین کننده نوع موسسه می باشد.

به منظور بهبود کیفیت فرایند ثبت موسسه، باید انواع موسسات را بشناسید و با فرایند ثبت هر یک به صورت جداگانه آشنا شوید. در این بخش به توضیح فرایند ثبت موسسه در انواع مختلف خواهیم پرداخت:

ثبت موسسه خدماتی

ثبت موسسه خدماتی، غالبا به صورت ثبت موسسه انتفاعی صورت می گیرد. هدف از تاسیس موسسات انتفاعی دریافت سود می باشد. مبلغ اولیه به منظور ثبت موسسه خدماتی دست کم صد هزار تومان می باشد.

یکی از شرایط ثبت موسسه خدماتی این می باشد که به منظور انجام فرایند دو نفر شریک باید تعیین شده باشند. در ثبت موسسه خدماتی اخبار خاصی در مورد مدرک تحصیلی مالک وجود ندارد فقط باید دقت فرمایید که فعالیت شما نیاز به مجوز خاصی نداشته باشد.

ثبت موسسه حقوقی

ثبت موسسه حقوقی دارای شرایط خاصی می باشد و باید در انجام این فرآیند دقت و اقدامات لازم، انجام شود. اکثرا ثبت موسسه حقوقی با هدف به دست آوردن سود می باشد و در گروه موسسات انتفاعی قرار می گیرد.

در ثبت موسسه حقوقی اجبارا باید دست کم یک نفر از اعضا هیات مدیره یا مالکان باید دارای پروانه و مجوز وکالت داشته باشد؛ همچنین به منظور ثبت موسسه باید مجوز مورد نظر از کانون وکلا دریافت شده باشد.

از طرفی نکته حائز اهمیت این می باشد که اگر به منظور ثبت موسسه، مجوزی مخصوص به یک موقعیت مکانی دریافت کردید فقط می توانید در همان مکان از آن استفاده نمایید.

ثبت موسسه حسابداری

به منظور ثبت موسسه حسابداری، باید این فرآیند توسط یک شخص ذیصلاح انجام گیرد. میزان حداقلی سرمایه اولیه برای ثبت موسسه حسابداری صد هزار تومان می باشد.

ثبت موسسه حسابداری به صورت انتفاعی و با هدف دریافت سود انجام خواهد گرفت و برای تاسیس آن وجود دو شریک الزامی است.

یکی از شرایط ثبت موسسه حسابداری این می باشد که تمامی شرکا و مالکان باید دارای مدرک حسابداری باشند و از اعضا انجمن حسابداران باشند.

موسسه داوری

ثبت موسسه داوری اکثرا به صورت انتفاعی و با اهداف کاری می باشد. این نوع موسسه در گروه موسسات حقوقی قرار میگیرد و مدرک لازم برای موسسان آن، وکالت می باشد و حداقل تعداد شرکا باید دو نفر باشد.

ثبت موسسه داوری با هدف انجام فعالیت های زیر انجام می شود:

 • قضاوت بین افراد حقوقی و حقیقی
 • فعالیت های ساختمانی
 • فعالیت تجارت الکترونیک
 • و…

ثبت موسسه آموزشی

برای تاسیس واحد های آموزش عالی و موسسات تحقیقاتی ، آموزشگاه های عالی آزاد ،انجام تحقیقات علمی ، برای ارائه ی خدمات مشاوره ای و اعزام دانشجو به خارج از کشور ، برای انجام خدمات و فعالیت های آموزش عالی و پژوهشی ، تاسیس فدراسیون ورزش های دانشگاهی ، برای تاسیس دانشگاه ها ی دولتی وغیر دولتی، برای شرکت های دانش بنیان باید در ابتدا اقدام به ثبت موسسه نمایید تا بتوانید به صورت قانونی فعالیت کنید.

برای ثبت موسسه با توجه به موضوع فعالیت موسسه باید اقدام به اخذ جواز از سازمان های مربوطه کنید .

برای ثبت موسسه آموزشی باید از سازمان هایی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد ، سازمان آموزش و پرورش و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری جواز بگیرید تا مراحل ثبت موسسه را بتوانید به راحتی طی نمایید.

ثبت موسسه آموزشی در ایران به دو صورت انجام می شود که در این بخش به توضیح در مورد آن می پردازیم:

گروه اول

در این گروه ثبت موسسه با هدف انجام فعالیت های آموزشی برای افراد کمتر از هجده سال انجام می شود.

مجوز مورد نیاز برای ثبت موسسه در این گروه از طرف سازمان آموزش و پرورش صادر می شود.

گروه دوم

در این گروه ثبت موسسه با هدف انجام فعالیت های آموزشی برای افراد بالاتر از هجده سال انجام می شود.

مجوز مورد نیاز برای ثبت موسسه در این گروه از طرف وزارت علوم و تحقیقات صادر می شود.

ثبت موسسه آموزشی دارای اعتبار زمانی خاصی می باشد و باید پس از پایان مدت معلوم تمدید شود.

ثبت موسسه هنری

ثبت موسسه هنری در ایران به دو صورت انتفاعی و غیر انتفاعی انجام می‌شود. برای ثبت موسسه هنری نیاز به دریافت تاییدیه از وزارت فرهنگ و ارشاد وجود دارد.

ثبت موسسه هنری انتفاعی

ثبت موسسه هنری در قالب انتفاعی با اهداف دریافت سود و کسب و کار ایجاد می شود. در این موسسات فعالیت های هنری به ازای دریافت مبلغ انجام میگیرد.

در این موسسه فعالیت هایی همچون موسیقی، بازیگری و… آموزش داده می شود.

ثبت موسسه هنری غیر انتفاعی

ثبت موسسه هنری در قالب غیر انتفاعی به وسیله دولت یا خیرین انجام می گیرد. هدف ثبت موسسه هنری غیر انتفاعی دریافت سود نمی باشد و هیچ مبلغی بابت آموزش های انجام شده توسط موسسان و مالکان دریافت نمی شود.

موسسه خیریه

ثبت موسسه خیریه به صورت غیر انتفاعی و با اهدافی به جز سود مالی انجام می شود. ثبت موسسه خیریه به وسیله دولت یا خیرین انجام می گیرد .

مجوز مربوط به ثبت موسسه خیریه باید از طریق پلیس امنیت صادر شود. فعالیت مربوط به موسسات خیریه بیشتر موارد در قالب تاسیس درمانگاه یا سازمان های آموزشی خواهد بود.

هزینه ثبت موسسه

هزینه ثبت موسسه

میزان مبلغ مورد نیاز برای ثبت هزینه بستگی به عوامل زیادی دارد و در دو گروه تقسیم بندی می شود. مبلغ مورد نیاز برای ثبت موسسه به صورت پیوسته و مداوم و طی مراحل مختلف باید پرداخت شود. مبلغ مورد نیاز برای ثبت موسسه در دو گروه اداری و جاری تقسیم بندی می شود که به شرح آن می پردازیم:

هزینه اداری ثبت موسسه

 • هزینه اداری مورد نیاز برای ثبت موسسه شامل موارد ذیل می باشد:
 • مبلغ مورد نیاز برای دریافت پاکت پستی به منظور فرستادن مدارک و اسناد به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری
 • مبلغ مورد نیاز برای فرستادن اسناد از طریق پست به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری
 • مبلغ مورد نیاز برای دریافت پوشه به منظور ارائه بهتر اسناد به کارشناس مربوطه در اداره ثبت شرکت ها
 • هزینه حق الثبت موسسه که مرتبط با میزان سرمایه اولیه می باشد.
 • میزان مبلغ مورد نیاز برای ثبت آگهی در روزنامه اصلی
 • هزینه مورد نیاز به منظور انتشار تبلیغ در روزنامه کثیر الانتشار
 • هزینه مورد نیاز به منظور پلمپ نمودن سایر دفتر های موسسه غیر تجاری

هزینه جاری ثبت موسسه

هزینه جاری ثبت موسسه غیر تجاری در طول زمان متغیر می باشد و مربوط به زمانی می باشد که انجام فرایند ثبت موسسه به شرکت مربوطه تحویل داده شود.

از جمله مزایای انجام فرایند ثبت موسسه توسط موسسات مربوطه این است که نیاز به صرف وقت و زمان کمتری دارد اما در عوض باید میزان هزینه مورد نیاز برای انجام فرایند ثبت موسسه به شرکت مورد نظر ارایه گردد.

هزینه جاری ثبت موسسه شامل موارد ذیل می باشد:

 • هزینه آماده نمودن تمامی اسناد قانونی موسسه غیر تجاری به صورت کاملا قانونی
 • هزینه مورد نیاز برای ثبت نمودن همه اسناد موسسه
 • هزینه حق الزحمه کارشناسان مربوطه برای پیشبرد ثبت موسسه
 • هزینه مورد نیاز برای ارائه اسناد موسسه از اداره ثبت شرکت ها
 • هزینه مورد نیاز برای اتمام فرآیند ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه بر اساس موقعیت جغرافیایی

ثبت موسسه در ایران

فرآیند ثبت موسسه از طریق سامانه مخصوصی انجام می شود که در موقعیت های جغرافیای متفاوت، متغیر می باشد. ثبت موسسه چه به صورت انتفاعی و چه غیر انتفاعی در سه گروه جای می گیرند که به توضیح آن می پردازیم:

 • در بعضی موارد، لازم است فرآیند ثبت موسسه در تهران انجام گیرد؛ در این موارد به منظور انجام صحیح فرآیند ثبت موسسه لازم است که مالک شرکت درخواست مورد نظر را از طریق سامانه ثبت شرکت ها و موسسات در تهران ارایه دهد.
 • فرآیند ثبت موسسه در شهرستان ها از طریق سامانه ثبت شرکت ها و موسسات استان مورد نظر انجام خواهد گرفت.

ثبت موسسه در شهرستان، مالک موسسه را موظف می نماید که در سایت اداره ثبت شرکت ها در استان نامبرده درخواست خود را ثبت نماید.

 • به منظور ثبت موسسه در خارج از کشور، مالک شرکت باید ارائه درخواست ثبت شرکت را از طریق سامانه ثبت شرکت ها در تهران انجام دهد.

البته نکته حائز اهمیت این می باشد که تمامی اسناد مربوط به ثبت موسسه در خارج از کشور باید به زبان فارسی تدوین و ارائه گردد.

آیا مالیات، شامل حال ثبت موسسه غیر تجاری هم می شود؟

به فرآیند ثبت موسسه غیر تجاری هم مانند بسیاری از موارد مالیات تعلق می گیرد. فرایند محاسبه مبلغ مالیات به منظور ثبت موسسه دارای مراحل مختلفی می باشد.

مالک موسسه در هنگام ثبت موسسه باید دفتر روزنامه و دفتر کل دریافت نماید و پس از پلمپ آن، تمامی مبلغ مورد استفاده موسسه را در آن ثبت نماید. به وسیله این فرآیند مالیات تعلق گرفته به موسسه محاسبه می گردد و این فرآیند باید به صورت سالانه توسط مالک موسسه انجام گردد.

در ثبت موسسه چه نکاتی باید رعایت شود؟

در هنگام ثبت موسسه، تعداد شریک های موسسه نباید از دو فرد کمتر باشند.

میزان سرمایه اولیه ثبت موسسه، هر مقداری می تواند باشد.

طبق قوانین کشوری، ثبت موسسه یا اهدافی بر ضد مقررات کشوری و مخالف با مصادیق اسلامی ممنوع می باشد.

در ثبت موسسه غیر تجاری در قالب غیر انتفاعی، پس از طی نمودن تمامی مراحل ثبت موسسه، درخواست تدوین شده باید از طریق اداره کل اطلاعات نیروی انتظامی بررسی شود.

اگر شرایط ثبت موسسه مساعد بود و هیچ ممنوعیتی نداشت، مجوز ثبت موسسه به مالک ارائه شده و سایر مراحل طی خواهد شد.

به منظور ثبت موسسه غیر تجاری با مقاصد جذب سرمایه، مجوز مورد نیاز برای فعالیت در زمینه مورد نظر حتما باید تهیه شود و دارای اعتبار قانونی باشد.

نتیجه گیری

فرآیند ثبت موسسه، باید با آگاهی تمام و کمال انجام شود تا بهترین نتیجه از آن دریافت شود. با توجه به مراحل قانونی ثبت موسسه که به صورت مجازی یا حضوری انجام می‌شود، می توان به منظور بهبود کیفیت و صرفه جویی در زمان و هزینه از کمک کارشناسان مجرب در این زمینه استفاده نمایید.

با ثبت موسسه زمینه برای فعالیت قانونی در حیطه های مختلف برای شما فراهم می شود و می توانید به راحتی و با خیالی آسوده در زمینه ارائه خدمات یا دریافت سود قدم بردارید.

 • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.