نحوه استعلام شماره ثبت شرکت

جهت استعلام شرکتهای ثبت شده ابتدا از طریق سایت http://www.ilenc.ir (سایت قوه قضاییه)شده ، سپس با وارد کردن یکی از سه گزینه شناسه ملی ، شماره ثبت یا نام شخصیت و پر کردن بقیه موارد بر روی جستجو کلیک نمایید .

سپس در کادر زیر جستجو مشخصات شرکت پدیدار میشود.

 

استعلام نام شرکت در سامانه استعلام نام شرکت ها

همانطور که می دانید شخصیت های حقوقی نیز باید مثل شخصیت های حقیقی نام مشخصی داشته باشند و این نام باید با نوع شرکت و میزان سرمایه و زمینه ی فعالیت شرکت مطابقت داشته باشد .نام شرکت ها باید بشکلی انتخاب شود که شرکت را از دیگر رقبایش متمایز سازد .

در مسائل مربوط به بازاریابی یکی از مواردی که تاثیر بسیار دارد نام شرکت است که شرکت را به دیگران معرفی می کند .پس از این روباید در انتخاب نام مناسب برای شرکت نهایت دقت و توجه را به خرج داد.در انتخاب اسم برای شرکت علاوه بر توجه به نظر موسسین باید به نظر مردم نیز دقت نمود . نام انتخابی باید برای مردم جالب باشد و بتواند آنها را جذب کند.

امروزه شاهده این موضوع هستیم که شرکت هایی که در گام اول که همین انتخاب نام است دقت به خرج داده اند و از مشاورین و کارشناسان راهنمایی گرفته اند بسیار موفق ترند از شرکت هایی که اسم های کلیشه ای انتخاب نموده اند.

روزانه نام های زیادی برای شرکت ها به ثبت می رسد و همین امر باعث شده تا این انتخاب امر دشواری شود.از این جهت برای اینکه حقوق تاسیس کنندگان شرکت ها حفظ گردد اداره ی ثبت شرکت ها محدودیت هایی را قائل شده است .یکی از مواردی که اداره ی ثبت شرکت ها تبعیین نموده استعلام نام شرکت قبل از هرگونه اقدام برای ثبت است.

توجه داشته باشید که اگر نام منتخبتان یا نامی شبیه به ان قبلا به ثبت رسیده باشد شما امکان استفاده از آن را نخواهید داشت.از این رو برای سهولت در این که بدانید چه نام هایی به ثبت رسیده اند باید وارد سامانه ی ثبت شرکت ها شوید و در این سامانه استعلام کنید.

شماره ثبت شرکت

شماره ثبت شرکت یک شماره یازده رقمی می باشد که هر شرکت شماره مختص به خود را دارا می باشد و با این شماره شناسایی می شود.بعد از انجام مراحل ثبت شرکت شماره ثبت شرکت صادر می شود.

در صورتی که این شماره را نداشته باشید و یا آن را فراموش نمایید ممکن است با مشکل روبرو شوید .زیرا شماره ثبت شرکت حکم شناسنامه را برای شرکت دارد.

استعلام شماره ثبت شرکت

برای اینکه از قانونی و رسمی بودن یک شرکت اطلاع پیدا نمایید و همچنین بدانید که چه کسی آن را ثبت نموده است و در چه تاریخی ثبت شده است اقدام به استعلام شماره ثبت شرکت می نمایید.

از طریق استعلام شماره ثبت شرکت چه اطلاعاتی به دست می آورید ؟

پس از استعلام شماره ثبت شرکت اطلاعات زیر به دست می آید :

 • ثبت کننده شرکت
 • شناسه ملی شرکت
 • تاریخ تاسیس شرکت
 • تاریخ آخرین تغییرات شرکت
 • نام شرکت
 • نوع شرکت
 • شماره ثبت شرکت
 • اداره کل ثبت کننده
 • واحد ثبتی ثبت کننده
 • کدپستی شرکت
 • آدرس شرکت

مزایای استعلام شماره ثبت شرکت

از حوزه فعالیت شرکت و آدرس آن مطلع می شویم و متوجه می شویم که آیا آن شرکت به شکل قانونی فعالیت می نماید یا خیر.

آیا می توان شماره ثبت شرکت را تغییر داد ؟

بله.امکان تغییر شماره ثبت شرکت در شرایطی خاص وجود دارد.در صورتی این شماره تغییر می کند که حوزه مرجع ثبتی شرکت تغییر نماید مثلا محل شرکت از تهران به شهرستان های استان تهران و یا دیگر استان ها تغییر نماید.

روش های استعلام شماره ثبت شرکت

1.مراجعه به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به آدرس http://ilenc.ir

از طریق این سامانه به راحتی می توانید از شرکت ثبت شده استعلام بگیرید.برای دریافت استعلام از طریق این سامانه باید یکی از موارد زیر را وارد نمایید :

 1. شناسه ملی
 2. نام شرکت
 3. شماره ثبت

2.دسترسی به جزئیات آگهی رسمی منتشر شده ثبت شرکت در روزنامه از طریق سامانه روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران به آدرس rooznamehrasmi.ir .برای دریافت استعلام حداقل یکی از موارد زیر را وارد نمایید :

 1. نام شرکت
 2. شماره ثبت
 3. شناسه ملی

3.مراجعه به سامانه اداره ثبت شرکت ها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir

از طریق این سامانه علاوه بر دریافت استعلام می توان اطلاعاتی در مورد مدارک مورد نیاز بخشنامه ها و شیوه های اجرایی ثبت شرکت ها و چگونگی تنظیم درخواست ها نیز به دست آورد.

جهت دریافت استعلام یکی از موارد زیر را باید وارد نمایید :

 1. نام شرکت
 2. شماره ثبت
 3. شناسه ملی

 

در صورتی که در مورد ثبت شرکت و استعلام شماره ثبت سوالی داشتید می توانید با مشاورین و کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی و ثبتی تکسفیر تماس حاصل نمایید.

برای ثبت نام شرکت خود با ما تماس بگیرید

جهت استفاده از مشاوره کارشناسان ما برای انتخاب نام شرکت و یا خرید شرکتهای ثبت شده می توانید با شماره 02632401712 و 09125934724 با ما در تماس باشید.

 

 • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.