استعلام کد اقتصادی - استعلام صحت کد اقتصادی شرکتها

موضوعی که در این مقاله قصد داریم که در رابطه با آن مواردی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم ، همان طور که از عنوان مقاله پیداست در خصوص استعلام کد اقتصادی - استعلام صحت کد اقتصادی شرکتها می باشد .

کد اقتصادی چیست ؟

کد اقتصادی که به آن شماره اقتصادی نیز می گویند ، عبارت است از یک شماره 12 رقمی که این شماره به اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی که دارای فعالیت اقتصادی در زمینه تولید کالا و یا ارائه خدمات هستند ، اختصاص پیدا می کند .

کد اقتصادی برای شناسایی شرکت ها ، موسسات و اشخاص در بخش مالیاتی استفاده می شود و تمامی شرکت هایی که به ثبت رسیده باشند ، باید پس از انتشار آگهی تاسیس در روزنامه رسمی و حداکثر طی مدت دو ماه به اداره مالیاتی که نزدیک به شرکت و یا موسسه آنها می باشد مراجعه کنند و پرونده لازم را تشکیل داده و در نهایت برای دریافت کد اقتصادی اقدام کنند .

قبل از اینکه با اشخاص حقوقی هر گونه قراردادی بسته شود ، باید صحت کد اقتصادی شرکت آنها مورد بررسی و استعلام قرار بگیرد . حال می خواهید بدانید که این کار یعنی استعلام صحت کد اقتصادی چگونه انجام می شود ؟

استعلام کد اقتصادی - استعلام صحت کد اقتصادی شرکتها :

برای شروع همکاری با یک شرکت بازرگانی باید از سامانه مربوط به آن استعلام گرفته شود ، زیرا استعلام گرفتن از صحت کد اقتصادی در مواقع مختلفی کاربردی می باشد .

برای اطلاع از صحت کد اقتصادی شرکتها می توان به وب سایت مربوط به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کرد و از صحت کد اقتصادی مورد نظر اطمینان حاصل کرد .

همچنین لازم به ذکر است که افرادی که نیاز دارند تا کد اقتصادی دریافت کنند و یا از گواهی نامه ارزش افزوده استعلام اعتبار بگیرند نیز ، می توانند این اطلاعات را با مراجعه به وب سایت مربوط به سازمان امور مالیاتی کشور به دست بیاورند .

حال می خواهیم بدانیم که استعلام کد اقتصادی شرکتها چه کاربرد هایی دارد ؟

استعلام کد اقتصادی شرکت ها :

همان طور که در قسمت های قبلی ذکر کردیم دریافت کد اقتصادی برای شرکت ها اجباری می باشد . حال از آنجایی که در هر معامله و یا مبادله ای شناخت طرفین بسیار اهمیت دارد ، استعلام گرفتن از کد اقتصادی شرکتها ، اطمینان لازم برای طرفین یک معامله را فراهم می سازد .

از آن گذشته دریافت کد اقتصادی توسط اشخاص و شرکت ها نیز باعث بهبود عملکرد سیستم های مالیاتی و دریافت مالیات می گردد .

اشاره به چند نکته :

1-   کد اقتصادی را از طریق اینترنت نیز می توان دریافت کرد .

2-   اشخاص حقوقی برای دریافت این کد باید به سامانه دریافت کد اقتصادی مراجعه کنند .

3-   دریافت کد اقتصادی برای هیچ یک از اشخاص حقیقی و یا حقوقی که در رابطه با تولید کالا و یا ارائه خدمات فعالیت می کنند ، قابل اجتناب نمی باشد .