شرکت سهامی عام

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 715

شرکت سهامی عام (27)

ثبت شرکت  سهامی عام در سامانه

ویژگی کلی شرکت سهامی عام

شركت سهامی عام یک شرکت منحصر به فرد و مانند شرکت های بزرگ است ، شرکت سهامی عام مجاز به فروش سهام به عموم مردم را داشته و مردم می توانند در هنگام اعلام پذیره نویسی به شعب بانك اعلام شده مراجعه و ورقه تعهد سهم را امضا و وجوه معینه را به حساب شركت واریز نمایند.

شرکت های سهامی عام

شرکت های سهامی عام عموما برای پروژه های بزرگ و عظیم به ثبت خواهند رشید، این شرکت بزرگ و منحصر به فر است و سرمایه ی قابل توجهی برای انجام روال کاری خود نیاز دارد .

این نوع شرکت مانند سایر شرکت های سهامی حداقل سه سهامدار نیاز دارد و این امر مستلزم شرایط و قوانین مشخصی است که با تابعیت از آن می توان سهامداران را مشخص نمود.

شرکت سهامی عام و مدارک مورد نیاز آن

برای ثبت شرکت سهامی عام مانند شرکت سهامی خاص نیاز به داقل سه نفر سهام دار است ، سهام داران بخشی از هزینه های شرکت را متقبل می شوند و ما بقی هزینه ها باید از طریق فروش اوراق و فروش سهام به عموم مردم تامین شود .

بعد از ثبت شرکت به عنوان شرکت سهامی عام نیاز است که حتما عبارت " سهامی عام " همیشه همراه با نام شرکت باشد ، مخصوصا در اوراق و نامه ها و آگهی های روزنامه ای و اینترنتی .

ثبت شرکت سهامی عام در کرج

شرکت سهامی چیست ؟

شرکت سهامی در واقع شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است. البته سهام در انواع شرکت های سهامی ( خاص یا عام) متفاوت خواهد بود .

ویژگی شرکت سهامی عام
شرکت سهامی عام برای تشکیل نیاز به حد اقل سه نفر اعضا به عنوان سهامدار و یا شریک دارد ، که البته شرکا باید میزان مشخصی از سهام شرکت را پرداخت کنن و سایر هزینه های سهام شرکت از طریق فروش اوراق سهامی به عموم مردم تامین می شود .

ثبت شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام و مدارک مورد نیاز آن
برای ثبت شرکت سهامی عام مانند شرکت سهامی خاص نیاز به داقل سه نفر سهام دار است ، سهام داران بخشی از هزینه های شرکت را متقبل می شوند و ما بقی هزینه ها باید از طریق فروش اوراق و فروش سهام به عموم مردم تامین شود .

اختیارت قانونی رئیس هیات مدیره در شرکتهای سهامی

این اختیارات عبارتند از:

-دعوت و اداره جلسات هیات مدیره – رئیس هیات مدیره مکلف است علاوه بر دعوت مجامع عمومی سهامداران ، در مواردی هم که هیات مدیره موظف به دعوت مجامع مزبور می باشد آن ها را دعوت نماید و هرگاه رئیس هیات مدیره نتواند به طور موقت وظایف خود را انجام دهد نائب رئیس مدیره وظایف وی را انجام خواهد داد ( مستفاد از مواد 120 و تبصره 2 ماده 119 ل.ا.ق.ت)

-ریاست مجامع عمومی –مجامع عمومی به وسیله هیات رئیسه ای که مرکب از یک رئیس و دو ناظر و یک منشی می باشد اداره می شود. ریاست هیات مزبور و مالا مجمع با رئیس هیات مدیره خواهد بود مگر در دو مورد :

در شرکت سهامی عام ،در حوزه هایی که وزارت امور اقتصادی و دارای اعلام می نماید وظایف بازرسی شرکت مزبور را اشخاصی می توانند ایفاء کنند که اسامی آنان در فهرست رسمی بازرسان شرکت ها درج شده باشد.

(مستفاد از تبصره ماده144 ل.ا.ق.ت) آئین نامه اجرایی تبصره ماده مزبور شرایط لازم برای بازرسان شرکت های سهامی عام را به شرح زیر تعیین می نماید:

شرکت سهامی عام ویکی پدیا

شرکت سهامی عام یکی از انواع شرکت‌های سهامی است که قسمتی از سرمایهٔ آن از طریق فروش سهام به غیرمؤسسان (مردم) تأمین شود سهام شرکت سهامی عام در بورس اوراق بهادار داد و ستد می‌شود.

سازمان‌های بورس در برخی کشورها معمولاً شرکت‌هایی را می‌پذیرند که دارای سرمایه و اعتبار بسیار قوی باشند. مؤسسان این گونه شرکت‌ها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به عموم مردم تأمین می‌کند.

در این نوع شرکت‌ها، صاحبان سهام می‌توانند سهام خود را در بورس فروخته و در واقع مالکیت خود را به دیگران منتقل کنند.

قوانین حاکم بر شرکت های سهامی و دولتی

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روزنامه حمایت، شرکت، قراردادی است که بر اساس آن اعضا یا شرکاء، با بخشی از سرمایه خود، یک شخصیت حقوقی جدید را ایجاد می‌کنند تا در سود و زیان حاصل از سرمایه شریک شوند.

شرکت‌ها شخصیت حقوقی مستقلی از شرکاء دارند و بسته به اینکه سرمایه اولیه خصوصی باشد یا دولتی؛ شرکت هم ممکن است دولتی یا خصوصی باشد.

شرکت دولتی بر اساس مقررات موجود، شرکتی است که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به دولت است و مطابق اساسنامه‌ای که به تصویب هیات وزیران یا مجلس شورای اسلامی می‌رسد، تشکیل می‌شود اما شرکت‌های خصوصی، به طور کامل تابع مقررات قانون تجارت و قوانین و مقررات مشابه هستند.

در خصوص تفاوت‌های شرکت‌های دولتی و خصوصی و قوانین حاکم بر آن، دکتر حسین طاهرخانی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب توضیح می‌دهد.

مدارک برای ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت های سهامی از جمله شرکت سهامی عام الزامی است و تابع جمیع مقررات مربوط به ثبت شرکتها می باشد . مرجع ثبت در تهران ، اداره کل ثبت شرکتها و مؤسسات غیرتجاری و در استانها ، واحدهای ثبت شرکتها در ادارات کل ثبت اسناد و املاک می باشد .

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام یکی از انواع شرکت‌های سهامی است که بخشی از سرمایۀ آن از طریق فروش سهام به عموم مردم تأمین شود.

سهام شرکت سهامی عام در بورس اوراق بهادار داد و ستد می‌شود. تعداد شرکا در شرکت سهامی عام بیشتر از سایر انواع شرکت‌های سهامی است که این امر می‌تواند منجر به جمع‌شدن سرمایه‌های کوچک و ایجاد یک سرمایه بزرگ شود که انجام فعالیت‌های اقتصادی سنگین را میسر می‌سازد

ویژگی های شرکت های سهامی عام

از مزایای بزرگ ثبت شرکت سهامی عام مشارکت عمومی در تأمین سرمایه شرکت است؛ شرکت‌های دیگر از این امتیاز محرومند و حتی شرکت سهامی خاص هم نمی‌تواند از طریق مراجعه به عموم، سرمایه خود را تأمین کند.

پذیره‌ نویسی عملی است که برای جمع‌آوری سرمایه از طریق مراجعه به عموم انجام می‌شود. پذیرهنویسی تنظیم و امضای «ورقه تعهد سهم یا سهام» است و امضای چنین ورقهای در واقع قبول اساسنامه شرکت و تصمیمات مجمع عمومی است.

شرکت سرمایه گذاری سهامی عام

 برای تاسیس و ثبت شرکت سرمایه گذاری در اولین مرحله باید از سازمان بورس اوراق بهادار مجوز و موافقت اصولی گرفته شود.

از نمونه مهمترین شرکتهای سرمایه گذاری در ایران ، شرکت سرمایه گذاری ایران خودرو ، شرکت سرمایه گذاری سایپا وشرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران گروه بهمن می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سرمایه گذاری در قالب :

  1. ثبت شرکت سهامی خاص سرمایه گذاری
  •         اخذ موافقت اصولی سازمان بورس اوراق بهادار

شرکت سهامی عام یکی از کامل ترین شرکت های سهامی است. شرکت های سهامی عام برای انجام پروژه های بزرگ و مهم مانند استخراج معادن، تجارت با کشورهای خارجی، تاسیس کارخانه، احداث سد، بانک و … تشکیل می گردد.

شرکت سهامی عام به شرکتی می گوییم که موسسان آن قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین نمایند.

حداقل ۳۵% از مبلغ تعهد شده را در حسابی در بانک به نام شرکت در شرف تاسیس واریز کرده و اظهارنامه و اساسنامه و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام را به سازمان ثبت شرکت ها تحویل دهد. مابقی سرمایه شرکت از طریق بورس اوراق بهادار داد و ستد می شود.

 ثبت شرکت سهامی خاص:

شرکت سهامی خاص شرکتی است که سرمایه آن در هنگام تاسیس از یک میلیون ریال کمتر نمیباشد و به قطعات سهام تبدیل می شود. مسوولیت هر یک از صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن هاست. تمام سرمایه آن باید به وسیله موسسین تاسیس گردد و تعداد شرکاء نباید کمتر از 3 نفر باشد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص که باید به مرجع ثبت شرکت ها تحویل داد :

  1. تکمیل دو نسخه اساسنامه شرکت که باید به امضای سهامداران رسیده باشد.
  2. تکمیل دو نسخه اظهارنامه شرکت سهامی خاص مشعر بر تعهد کلیه سهام و گواهینامه بانکی حاکی از تادیه قسمت نقدی آن که نباید کمتر از سی و پنج درصد کل سهام باشد.

ثبت شرکت سهامی عام

شرکتهای سهامی عام شرکتهایی میباشند که سرمایه آنها به قطعات سهام تقسیم میشود و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست و قسمتی از سرمایه این شرکتها از طریق فروش سهام به مردم تامین می شود.

برای ثبت شرکتهای سهامی عام باید حداقل سرمایه شرکت 5.000.000 ريال باشد و تعداد موسسین در بدو امر نباید کمتر از 3 نفر باشد.

شرکت های تعاونی به دو دسته تقسیم میشوند:

الف- شرکت تعاونی تولید: در زمینه های کشاورزی، دامپروری، شیلات، صنعات، معدن، عمران شهری و روستایی و عشایری فعالیت دارند.

ب- شرکت تعاونی توزیع: فعالیت اصلی این شرکتها تهیه، توزیع و تامین کالا، مسکن، خدمات و سایر نیازهای اعضاء می باشد.

شرکت های تعاونی از نظرعضویت نیز به ۲ دسته تقسیم میشوند :

الف- شرکت تعاونی عام : عضویت در نوع شرکت برای همگان آزاد می باشد و برای تامین سرمایه، سهام باید به عموم عرضه شود.

ب- شرکت تعاونی خاص: عضویت در آن برای اشخاص و گروه های خاصی آزاد میباشد مثل کارگران، کشاورزان، ایثارگران، دانشجویان.

شرکت سهامی عام چیست

شرکت سهامی عام به شرکتی میگویند که موسسین آن قسمتی از سرمایه ی شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند.

در شرکت سهامی عام موسسین قبلاَ بیست درصد سرمایه را خودشان تعهد کرده و لااقل سی و پنج درصد مبلغ تعهد شده را در حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس در یکی از بانک ها سپرده و سپس اظهارنامه ای به ضمیمه ی طرح اساسنامه ی شرکت و طرح اعلامیه ی پذیره نویسی سهام،به مراجع ثبت شرکت ها تسلیم کنند.

شرایط ثبت شرکت سهامی عام:

اظهارنامه و طرح اساسنامه تهیه و به امضاء کلیه موسسین رسیده باشد.

افتتاح حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس نزد یکی از بانکها.

موسسین باید لااقل 20 درصد سرمایه شرکت را تعهد نمایند و حداقل 35% مبلغ تعهد شده را به حساب شرکت سپرده نمایند.

اظهارنامه و طرح اساسنامه تهیه شده به همراه طرح اعلامیه پذیره نویسی که به امضاء کلیه موسسین رسیده را به اداره ثبت شرکتها تسلیم نمایند

حسابداری شرکت های سهامی عام

در شرکت های سهامی براي هر يك از شركا يك «حساب سرمايه در دفاتر افتتاح مي شود.

اما از آنجايي كه در شركتهاي سهامي، ممكن است سهامداران بالغ بر صدها و شايد هزاران نفر باشند لذا افتتاح حساب سرمايه براي تك تك سهامداران مقدور نمي باشد.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی عام

تعریف شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام یکی از انواع شرکت‌های سهامی است که قسمتی از سرمایهٔ آن از طریق فروش سهام به غیرمؤسسان (مردم) تأمین شود.سهام شرکت سهامی عام در بورس اوراق بهادار داد و ستد می‌شود.

سازمان‌های بورس در برخی کشورها معمولاً شرکت‌هایی را می‌پذیرند که دارای سرمایه و اعتبار بسیار قوی باشند.

چگونگی ثبت شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام به شرکتی گفته میشود که در آن موسسین قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند.مسوولیت شرکا محدود به همان میزان مبلغ اسمی سهام می باشد،مبلغ اسمی در مقابل مبلغ رسمی قرار دارد که عبارتست از ارزش روز هر سهم خریداری شده.

ثبت شرکت سهامی عام در کرج

یکی از کلانشهرهای ایران و همچنین مرکز استان البرز و مرکز شهرستان کرج است. کرج یکی از شهرهای کوهپایه‌ای ایران می‌باشد که در دامنهٔ رشته کوه‌های البرز و در بلندای ۱۳۰۰ متری از سطح دریا واقع شده‌است. جمعیّت این شهر طبق آمار رسمی سال ۱۳۹۰ برابر ۱٬۶۱۴٬۶۲۶ نفر می‌باشد که از این جهت در حال حاضر پس از شهرهای تهران و مشهد و اصفهان به‌عنوان چهارمین شهر پرجمعیت ایران به‌شمار می‌رود.

تعریف شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام شرکتی میباشد که مؤسسین آن قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تأمین می کنند.

به این طریق که مؤسسین قبلاً بیست درصد سرمایه را خودشان تعهد کرده اند و لا اقل سی و پنج درصد مبلغ تعهد شده را در حسابی به نام شرکت در شرف تأسیس در یکی از بانک ها سپرده و سپس اظهار نامه ای به ضمیمه طرح اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام ، به مراجع ثبت شرکتها تسلیم می نمایند.

تاسيس شركت سهامي عام

براي تاسيس شركت سهامي عام موسسين در ابتدای امر باید حداقل ٢٠% سرمايه را شخصا تعهد و لااقل ٣٥% از مبلغ تعهدي را در حسابي بنام شركت در شرف تاسيس نزديكي از بانكها سپرده سپس اظهارنامه اي به ضميمه طرح اساسنامه شركت و طرح اعلاميه پذيره نويسي سهام كه به امضاي كليه موسسين رسيده باشد به اداره ثبت شركتها تسليم ورسيد دريافت دارند.

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image