اخذ کد IRC

کد IRC چیست ؟

کد IRC به کدی گفته می شود که هر شرکتی باید برای تمام سایز ها و مدل های هر کالا به صورت جداگانه دریافت کند و این کار به این شکل انجام می شود که شرکت مورد نظر یک کد IRC مادر را در قسمت ثبت کالا به ثبت می رساند و بعد از آن با اضافه کردن کد GTIN و اطلاعات مربوط به آن از قبیل سایز و یا مدل , یک کد IRC فرزند دریافت می کند .

کد GTIN چیست ؟

GTIN یک شناسه بین المللی می باشد که توسط سازمان جهانی به نام GS1 ارائه گردیده است . این شناسه در بیش از 110 کشور مورد استفاده واقع می شود . این کد در کشور ایران معمولا 13 رقمی می باشد و پیش شماره 626 را که مشخص کننده کالا می باشد را داراست , ولی در مجموع این کد با تعداد ارقام 8-13 -14 – 12 موجود می باشد . اگر برای کالاهای متفاوت GTIN های تکراری درج شود در این صورت فقط یک IRC برای آنها صادر می شود .

نحوه دریافت کد IRC :

دریافت کد IRC برای محصولاتی که نیاز به ثبت منبع ندارند لازم می باشد , که برای این کار ابتدا باید مدیر عامل شرکت مربوطه در سامانه TTAC که سامانه مربوط به ترخیص گمرک می باشد عضو شود و بعد از دریافت کد کاربری و رمز عبور به کارتابل خود وارد شوند و مشخصات مربوط به شرکت و مسئول فنی خود را در آنجا وارد کنند , بعد از آن کد کاربری و رمز عبور برای مسئول فنی مربوطه ارسال می گردد و سپس او می تواند وارد کارتابل خود شود و مراحل ثبت ماده اولیه جدید را انجام دهد . بعد از آن مسئول فنی می تواند قسمت ثبت مواد اولیه غذایی و یا آرایشی را انتخاب کند و در این صورت می تواند لیست مواد اولیه ای که قبلا ثبت نموده است را ببیند .

حال گزینه ثبت ماده جدید را بزنید :

در این قسمت به صورت زیر عمل کنید :

1-    در قسمت مربوط به نام تجاری باید نام کامل فراورده و نام تجاری را به فارسی و انگلیسی و به طور دقیق وارد کنید .

2-    بعد از آن فرم مربوط به شکل ماده انتخاب شود .

3-    و سپس رفرانس بین المللی انتخاب شود و اگر فرم و رفرانس مورد نظر یافت نشود در این صورت باید به پشتیبان سامانه اعلام گردد تا آن را اضافه کنند .

4-    کد HS که مربوط به تعرفه گمرک می باشد دریافت و وارد گردد .

5-    نام شرکت مورد نظر انتخاب گردد . در این قسمت توجه داشته باشید که برای هر ماده اولیه موجود در شرکت باید یک کد IRC جداگانه ثبت شود .

6-    خط تولید شرکت را انتخاب نمایید که در کادر وسط آن تیک های لازم را می زنیم .

7-    در قسمت ثبت IRC درج ترکیبات اختیاری می باشد .

8-    هر شرکتی با IRC خود می تواند ترخیص انجام دهد و با IRC شرکت دیگر نمی تواند ترخیص انجام دهد .

9-    برای محصولات خام کشاورزی لیست IRC ملی موجود می باشد که به صورت کد 16 رقمی است و در سایت غذا و دارو موجود است .

  • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.