شناسه ملی شرکتها

تمام افراد و شرکت‌ها در جامعه دارای یک شناسه هویتی منحصر به فرد هستند که به آن به عنوان کد ملی اشخاص حقیقی و شناسه ملی شرکت‌ها اطلاق می‌شود. این شناسه هویتی برای هر شخص حقیقی یا شرکت تنها منحصر به خود آن فرد یا شرکت است و به عنوان وسیله‌ای برای تشخیص و تایید هویت فردی یا شرکتی عمل می‌کند.

از آنجایی که کد ملی برای افراد حقیقی و شناسه ملی برای شرکت‌ها استفاده می‌شود، هر کد تعیین کننده منحصر به فردی است که اطلاعات و ویژگی‌های خاصی از شخص یا شرکت را نشان می‌دهد. این شناسه‌ها اهمیت بسیاری در امور قانونی، اداری و مالی دارند و به عنوان ابزار اصلی برای تعیین هویت و اعتبار افراد و شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تعریف شناسه ملی شرکت ها

با توجه به اهمیت این شناسه‌ها، افراد حقیقی برای دریافت کد ملی خود به دولت مراجعه کرده و از سامانه مخصوصی برای ثبت نام و دریافت کد ملی استفاده می‌کنند. همچنین، شرکت‌ها نیز برای ثبت شرکت و دریافت شناسه ملی شرکت خود به سامانه مربوطه مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

شناسه ملی افراد حقیقی و شرکت‌ها: شناسه ملی افراد حقیقی توسط دولت صادر می‌شود و به افراد این امکان را می‌دهد که به عنوان یک شخص حقیقی معتبر شناخته شوند. این کد شامل اطلاعاتی مانند کشور محل تولد، سال تولد و شماره ترتیبی فرد است.

در مقابل، شناسه ملی شرکت‌ها به عنوان یک وسیله اصلی در تعیین هویت و اعتبار شرکت‌ها به کار می‌رود. هر شرکت تنها یک شناسه ملی دارد که از زمان ثبت شرکت تا پس از انحلال شرکت اعتبار دارد. این شناسه ملی تنها به آن شرکت و شخص حقوقی مرتبط با آن اختصاص دارد و به عنوان ویژگی تمیزی برای تفکیک افراد و شرکت‌ها عمل می‌کند.

 هر شرکت می تواند چند شناسه ملی داشته باشد

هر شرکت می تواند چند شناسه ملی داشته باشد؟

شرکت‌ها و شناسه‌های ملی: در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر، چنین امکانی وجود ندارد و عملاً غیر ممکن است. هر شرکتی تنها یک شناسه منحصر به فرد خود را داراست که حتی تا زمان انحلال آن شرکت و پس از آن نیز این شناسه فقط مخصوص همان شرکت و شخص حقوقی است. در این مورد باید توجه کافی داشته باشید و سرمایه خود را در اختیار شرکت‌های غیرقانونی نسپرید. افرادی سودجو و کلاهبردار با ترفند هایی از نام و اعتبار شرکت‌های بزرگ سو استفاده می کنند و برای مشتریان خود هزینه های بالاتری را پیشنهاد می کنند. پس راحت ترین و مهم ترین راه پیش از سرمایه گزاری در شرکت‌های مختلف استعلام آن شرکت به وسیله شناسه ملی ثبت آن است.

نکات مهم در مورد اخذ شناسه ملی ثبت شرکت

برای دریافت شناسه ملی ثبت شرکت‌ها باید به نکات خاصی توجه نمود. اخذ شناسه ملی ثبت شرکت باید در زمانی که سازمان تعیین اطلاعات حقوقی تعیین می کند انجام پذیرد. دریافت شناسه ملی تنها مختص به اشخاص بخصوصی نمی باشد و تمام شرکت‌های اداری، آموزشی و تجاری باید نسبت به اخذ شناسه ملی خود اقدام کنند تا به آنها مجوز فعالیت به صورت قانونی داده شود. همانطور که گفته شد شناسه ملی شرکت از زمان آغاز فعالیت شرکت تا پس از انحلال آن شرکت نیز مختص همان شخص حقوقی می باشد و در مالکیت فرد دیگری قرار نخواهد گرفت.

نکته حائز اهمیت این است که هر شرکتی تنها یک بار می تواند شناسه ملی اخذ کند. به این معنیست که قابلیت دریافت شناسه المثنی برای شرکت وجود ندارد و شرکت تا پایان فعالیت خود باید با همان شناسه فعالیت داشته باشد. از این رو تمامی شرکت ها موظف به دریافت شناسه ملی خود می باشند. بر اساس قانون موجود تمام فعالیت ها و استعلام اطلاعات حقوقی شرکت ها باید توسط شناسه ملی آن شرکت صورت بگیرد. بدین ترتیب شناسه ملی می تواند تمامی اطلاعات حقوقی شرکت یا شخص حقوقی را به صورت تمام و کمال در اختیار طرف دیگر قرارداد بگذارد.

 

نحوه استعلام شناسه ملی شرکت‌ها و اهمیت اطلاعات حقوقی در سامانه جامعشناسه ملی ثبت شرکت چگونه است

آیا به دنبال انجام هرگونه فعالیت تجاری یا همکاری با شرکت‌ها هستید؟ در این صورت، شما نیاز به استعلام شناسه ملی ثبت شرکت‌ها دارید. حتی اگر از شرکت مورد نظر اطلاعات حقوقی را دریافت کرده باشید، همچنان باید توسط سامانه استعلام شرکت‌ها شناسه ملی آن شرکت را استعلام کنید. این اطلاعات حقوقی شامل جزئیاتی ارزشمند مانند نام رئیس شرکت، محل تاسیس، مالک شرکت، سال تاسیس، سهامداران و نوع فعالیت شرکت است. سامانه جامع پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی به عنوان مرجع اصلی برای استعلام گرفتن اطلاعات مورد نیاز شرکت‌ها عمل می‌کند.

تفاوت و ارتباط با ثبت شرکت: ثبت شرکت دارای تعامل مستقیمی با شناسه ملی دارد. شما باید قبل از دریافت شناسه ملی، ابتدا نام شرکت خود را در سامانه اطلاعات حقوقی شرکت‌ها ثبت کنید. پس از ثبت نام، می‌توانید شناسه ملی شرکت خود را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: موضوع فعالیت شرکت

اطلاعاتی که می‌توانید با شناسه ملی دریافت کنید:

 • ثبت کننده شخصیت حقوقی
 • شناسه ملی
 • تاریخ تاسیس
 • تاریخ ثبت شرکت
 • نام شخصیت حقوقی
 • نوع شخصیت حقوقی
 • شماره ثبت شرکت
 • واحد ثبتی
 • کد پستی
 • محل اقامت قانونی

آدرس سایت شناسه ملی: ilenc.ssaa.ir

ثبت کننده شخصیت حقوقی: در اینجا، ثبت کننده شخصیت حقوقی به عنوان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای کلیه شرکت‌ها و موسسات وزارت‌خانه‌های مختلف عمل می‌کند. این سازمان به عنوان نمونه مثال برای شهرداری‌ها به عنوان ثبت کننده شخصیت حقوقی عمل می‌کند.

شناسه ملی: این شناسه یک کد ۱۱ رقمی است که همواره ثابت است.

تاریخ تاسیس: تاریخی است که در زمان ثبت شرکت درج می‌شود.

نوع شخصیت حقوقی: این نوع معمولاً شامل سهامی خاص، مسئولیت محدود، تعاونی‌ها و موسسات غیرتجاری است.

شماره ثبت شرکت: شماره ثبت شرکت با تغییر واحد ثبتی تغییر می‌کند.

 بنر ثبت شرکت

راهنمای کامل برای اخذ شناسه ملی شرکت و اهمیت اطلاعات حقوقی


آیا به دنبال تأسیس یک شرکت هستید؟ یکی از گام‌های حیاتی در این مسیر، اخذ شناسه ملی شرکت است. این مقاله شما را با مراحل مهم برای دریافت شناسه ملی شرکت و اهمیت اطلاعات حقوقی آشنا می‌کند.


مشخص کردن نوع شرکت:

برای شروع، نیاز به انتخاب نوع شرکتی دارید که می‌خواهید تأسیس کنید. آیا این شرکت زیر نظر سازمان‌های تجاری یا دولتی است؟ در صورتی که جواب مثبت است، این شرکت به عنوان یک شرکت دولتی شناخته می‌شود. در غیر این صورت، اگر زیر نظر یک ارگان خاص نباشد، این شرکت به عنوان یک شرکت خصوصی شناخته می‌شود. انتخاب نوع شرکت، اولین و مهم‌ترین گام در فرآیند ثبت شرکت و اخذ شناسه ملی آن است. اطمینان حاصل کنید که نوع شرکت را به دقت مشخص کنید تا در مراحل بعدی مشکلی به وجود نیاید.

ایجاد شخصیت حقوقی:
باید به خاطر داشته باشید که شناسه ملی شرکت تنها به اشخاص حقوقی و شرکت‌ها اختصاص دارد. بنابراین، برای دریافت شناسه ملی، شما باید یک شخصیت حقوقی ایجاد کنید. به عبارت دیگر، شما باید یک شرکت تأسیس کنید که بتوانید برای آن شناسه ملی درخواست کنید.

ثبت شرکت:
پس از ایجاد شخصیت حقوقی، نوبت به مرحله ثبت شرکت می‌رسد. بدون ثبت شرکت در سامانه ملی ثبت شرکت‌ها، امکان دریافت شناسه ملی برای شرکت وجود ندارد. ثبت شرکت نشان‌دهنده قانونی شدن فعالیت‌های شرکت است. در صورتی که شرکت به عنوان یک ارگان دولتی فعالیت کند، ثبت لازم نیست. بنابراین، اهمیت تعیین نوع شرکت در اینجا آشکار می‌شود. اگر شرکت مورد نظر شما خصوصی باشد، باید مراحل ثبت شرکت را دنبال کنید. اما شرکت‌های دولتی نیازی به ثبت ندارند. توجه به جزئیات و اطلاعات حقوقی از اهمیت بالایی برخوردار است.

درج آگهی در روزنامه‌های رسمی:
مرحله بعدی در فرآیند ثبت شرکت، درج آگهی تأسیس شرکت در روزنامه‌های رسمی است. در این آگهی‌ها، اطلاعات کاملی در مورد شناسه ملی شرکت و غیره آمده است.

استعلام شناسه ملی آنلاین:
برای استعلام شناسه ملی می‌توانید به سایت روزنامه رسمی ثبت شرکت مراجعه کرده و اطلاعات مربوط به شرکت خود را جستجو کنید. این روش به شما اطلاعات دقیقی را در مورد تأسیس شرکتتان ارائه می‌دهد.

نکته مهم:
در نظر داشته باشید که فقط آگهی‌هایی که هزینه‌های مرتبط با درج آن‌ها پرداخت شده باشد، قابل مشاهده هستند.

بنر پاسخ به سوالخلاصه:
استعلام شناسه ملی شرکت اطلاعات حیاتی در مورد شرکت شما را ارائه می‌دهد و به شما کمک می‌کند تصمیمات بهتری برای همکاری با شرکت
‌ها بگیرید. این فرآیند ممکن است طولانی باشد، اما با کمک سازمان‌های متخصص در این زمینه می‌توانید آن را به سرعتتر انجام دهید. سامانه مرتبط با اخذ شناسه ملی شرکت‌ها irsherkat.ssaa.ir است و می‌توانید از آن برای تسهیل مراحل اخذ شناسه ملی شرکت‌ها استفاده کنید.

 

سوالات متداول:

 1. آیا هر شرکت می تواند چند شناسه ملی داشته باشد؟

  • خیر، چنین امکانی وجود ندارد و عملاً غیر ممکن است. هر شرکتی تنها یک شناسه منحصر به فرد خود را داراست که حتی تا زمان انحلال آن شرکت و پس از آن نیز این شناسه فقط مخصوص همان شرکت و شخص حقوقی است.
 2. چگونه می‌توان شناسه ملی ثبت شرکت را استعلام کرد؟

  • برای استعلام شناسه ملی می‌توانید به سایت روزنامه جمهوری اسلامی مراجعه کرده و اطلاعات مربوط به شرکت خود را جستجو کنید. این روش به شما اطلاعات دقیقی را در مورد تأسیس شرکتتان ارائه می‌دهد.
 3. آیا اخذ شناسه ملی برای همه شرکت‌ها الزامی است؟

  • بله، تمامی شرکت‌ها موظف به دریافت شناسه ملی خود هستند. بر اساس قانون موجود، تمام فعالیت‌ها و استعلام اطلاعات حقوقی شرکت‌ها باید توسط شناسه ملی آن شرکت صورت بگیرد.
 4. چه اطلاعاتی می‌توان با استعلام شناسه ملی دریافت کرد؟

  • اطلاعاتی که می‌توانید با شناسه ملی دریافت کنید شامل ثبت کننده شخصیت حقوقی، تاریخ تاسیس، نوع شخصیت حقوقی، شماره ثبت شرکت، واحد ثبتی، کد پستی، محل اقامت قانونی، و آدرس سایت شناسه ملی است.
 • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.