ثبت شرکت کامپیوتری

در دنیای امروزی پر از فناوری، تأسیس یک شرکت کامپیوتری به عنوان یک گام مهم و اساسی در راستای توسعه کسب و کارهای فناوری اطلاعات ایفا می‌کند. با گسترش روزافزون استفاده از تکنولوژی و اتصالات اینترنتی، شرکت‌های کامپیوتری نقش محوری در ارائه خدمات و راهکارهای نوین به جوامع و صنایع دارند.

ثبت یک شرکت کامپیوتری امری حیاتی و اساسی است که تاثیر زیادی بر روی پیشرفت و تعالی این صنعت دارد. در این راستا، فرآیند ثبت شرکت کامپیوتری نه تنها به عنوان یک اجرای قانونی بلکه به عنوان یک استراتژی بازاریابی نیز مطرح می‌شود. این فرآیند شامل گام‌ها و مراحلی است که از تعیین نوع شرکت و نام تجاری گرفته تا تکمیل اسناد و مدارک مربوط به ثبت.

در این مقدمه، به بررسی مزایای ثبت شرکت کامپیوتری، نکات حائز اهمیت در انتخاب نام تجاری، انواع شرکت‌های کامپیوتری و نیز اهمیت استفاده از تکنولوژی در فرآیند ثبت پرداخته خواهد شد. همچنین، تأثیرات مثبت ثبت شرکت بر روی جذب سرمایه و اعتبار سازمان نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این مقاله از موسسه حقوقی تکسفیر به عنوان یک راهنمای شروع برای کسب و کارهای کامپیوتری در فرآیند ثبت و توسعه خود می‌تواند مفید باشد.

 

نحوه ثبت شرکت کامپیوتری و موارد مرتبط

در فرآیند ثبت شرکت کامپیوتری، نیاز به دریافت مجوز از دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک وجود ندارد. شرکت‌های کامپیوتری می‌توانند پس از تکمیل فرآیند ثبت، با مراجعه به دبیرخانه و احراز صلاحیت مطابق با قوانین معتبر، به فعالیت خود ادامه دهند. با این حال، در صورتی که شرکت فعالیت‌هایی مانند نظارت، طراحی، مشاوره، راه‌اندازی، آموزش سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، و شبکه‌های اطلاع‌رسانی را در بر داشته باشد، می‌بایست از نظام صنفی استان مربوطه مجوز مربوطه را دریافت نماید.

 بیشتر بخوانید: ثبت شرکت ارز دیجیتال

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت کامپیوتری

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت کامپیوتری

برخی از مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت کامپیوتری عبارتند از:

 • اظهارنامه مالیاتی
 • کپی اساسنامه شرکت
 • کپی مدارک شناسایی مدیرعامل شرکت (برابر با اصل)
 • کپی مدرک تحصیلی مدیرعامل شرکت (برابر با اصل)
 • برگ کپی از احراز صلاحیت مدیرعامل

مدارک مورد نیاز برای مدیرعامل شرکت کامپیوتری:

برای مدیرعامل شرکت کامپیوتری، ویژگی‌ها و شرایطی برای واجد شدن ضروری است. این شرایط به شرح زیر می‌باشند:

 • داشتن حداقل مدرک کارشناسی در حوزه انفورماتیک و آی تی
 • سابقه ۸ تا ۱۰ سال فعالیت در زمینه آی تی، در صورتی که فرد دارای مدرک دیپلم باشد
 • داشتن حداقل ۴ سال سابقه کار در امور مربوط به فناوری ارتباطات در صورت داشتن مدرک فوق دیپلم
 • در صورت داشتن مدرک فوق دیپلم در رشته‌هایی غیر از کامپیوتر، نیاز به ۶ سال سابقه کار مدیریتی یا فعالیت در حوزه آی تی
 • در صورت داشتن لیسانس در رشته‌های فنی و مهندسی، نیاز به سابقه کار نمی‌باشد.

مطلب مرتبط: ثبت شرکت طراحی سایت

صلاحیت شرکت‌ها پس از ثبت توسط شورای عالی انفورماتیک تصویب می‌شود. این صلاحیت مرتبط با حوزه انفورماتیک است و می‌تواند شامل فعالیت‌های فرهنگی و دیجیتالی مانند تهیه و عرضه بسته‌های نرم‌افزاری رسانه‌ای، تهیه کرن، ارائه بسته‌های نرم‌افزاری رسانه پرداز، خدمات طراحی و برگزاری دوره‌های آموزشی گرافیک و طراحی، و همچنین خدمات پس از فروش نرم‌افزار و سخت‌افزار باشد. این اطلاعات باعث اطمینان از مسیر قانونی و مالی شرکت در زمینه فعالیت‌های کامپیوتری می‌گردد.در صورت تاسیس تازه شرکت، لازم است لیست بیمه نیز ارائه گردد. در صورت عدم وجود لیست بیمه، نامه‌ای که نشان دهنده وضعیت تمام وقت مدیرعامل شرکت است باید ارائه گردد. این مدارک باعث اطمینان از رونق قانونی و مالی شرکت در حوزه کسب و کار کامپیوتری می‌گردد.

 نکات قابل توجه برای ثبت شرکت کامپیوتری

برای ارائه خدمات در حوزه استانی که مجوز ثبت شرکت کامپیوتری در آنجا صادر شده است، شرکت مجاز است. اما اگر تصمیم به گسترش فعالیت و ایجاد شعبه جدید در همان استان یا استان دیگر وجود داشته باشد، مجوز جدید لازم نیست. با این حال، اطلاع‌رسانی مربوط به شعبه‌های جدید باید به نظام صنفی استانی که شعبه در آن واقع است انجام شود.

پس از تهیه مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت کامپیوتری، فرم‌های مربوطه باید تکمیل و به همراه سند و اسناد دیگر، به نظام صنفی رایانه‌ای ارسال شود و در مرحله بعد مورد بررسی قرار گیرد. پس از گذشت ۱۵ روز از ارسال مدارک، در صورت تایید توسط نظام صنفی رایانه‌ای، مجوز موقت به مدت یک سال صادر خواهد شد. برای تمدید مجوز، هر سال اطلاعات مرتبط با مدارک باید به نظام صنفی رایانه‌ای ارسال شود تا مجوز برای یک سال دیگر تمدید گردد. در صورتی که شش ماه از مدت یک سال گذشت و اطلاعات برای تمدید ارسال نشود، سازمان نظام به شرکت اخطار می‌دهد و در صورت نادیده گرفتن اخطار، بعد از گذشت دو ماه نام شرکت از لیست شرکت‌های دارای مجوز حذف می‌شود.

 

شرایط لازم مدیرعامل شرکت کامپیوتری

برای تصدی پست مدیرعامل یک شرکت کامپیوتری، مدیرعامل باید ویژگی‌ها و شرایط زیر را داشته باشد:

 • حداقل لیسانس در زمینه انفورماتیک
 • حداقل 8 تا 10 سال سابقه مدیریت یا فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات، در صورت دیپلم بودن
 • حداقل 4 سال سابقه مدیریت با تجربه انجام امور در حوزه فناوری اطلاعات، در صورت داشتن فوق دیپلم
 • حداقل 6 سال سابقه مدیریت یا فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات، در صورت داشتن مدرک فوق دیپلم در رشته‌ای غیر از کامپیوتر
 • داشتن لیسانس در سایر رشته‌های فنی و مهندسی


این شرایط، به منظور اطمینان از توانمندی و تجربه مدیرعامل در حوزه فناوری اطلاعات در نظر گرفته شده‌اند. این نیازها، همچنین از تحصیلات مدیرعامل در زمینه انفورماتیک و رشته‌های مرتبط برای اجرای بهتر و موفقیت آمیز تر در امور مدیریت شرکت کامپیوتری اطمینان حاصل می‌کنند.

 

موضوع فعالیت شرکت های کامپیوتری

موضوع فعالیت شرکت های کامپیوتری

 • تهیه و عرضه بسته‌های نرم‌افزاری رسانه‌پرداز
 • تهیه و عرضه بسته‌های نرم‌افزاری رسانه‌ای
 • خدمات ویرایش و طراحی و برگزاری دوره‌های آموزشی طراحی و گرافیک
 • خدمات مرتبط به قصد انتفاع
 • پشتیبانی خدمات و فروش نرم‌افزار و سخت‌افزار

مطالب مرتبط: موضوع فعالیت شرکت


خدمات قابل ارائه در زمینه ثبت شرکت کامپیوتری

نام شرکت ما در ذهن شما با ارائه خدماتی به شکلی است که بی‌احتراز این خدمات را ارائه کرده‌ایم تا در تحقق اهداف شما نقش اساسی ایفا کنیم. ما ارایه مشاوره و انجام امور مرتبط با ثبت شرکت‌ها را با تیمی از افراد متخصص و با تخصص در زمینه حقوق و قانونی ارائه می‌دهیم. پشتیبانی شما در تمام مراحل ثبت شرکت از وظایفی است که به دقت و با تمرکز بر ارائه بهترین خدمات به انجام می‌پردازیم تا نام ما همواره در اذهان برتر باقی بماند.

 

جمع‌بندی

 در دنیای امروز با پیشرفت فناوری، تأسیس یک شرکت کامپیوتری به عنوان گامی مهم در توسعه کسب و کارهای فناوری اطلاعات اهمیت زیادی دارد. فرآیند ثبت شرکت کامپیوتری علاوه بر اجرای قانونی، به عنوان یک استراتژی بازاریابی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. این فرآیند شامل مراحل مختلفی از تعیین نوع شرکت و نام تجاری تا تکمیل اسناد و مدارک مرتبط است.

سوالات متداول

 1. آیا برای ثبت شرکت کامپیوتری نیاز به مجوز از دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک وجود دارد؟

  • خیر، در فرآیند ثبت شرکت کامپیوتری، نیاز به دریافت مجوز از دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک وجود ندارد.
 2. چه مدارکی برای ثبت شرکت کامپیوتری لازم است؟

  • برخی از مدارک مورد نیاز شامل اظهارنامه مالیاتی، کپی اساسنامه شرکت، کپی مدارک شناسایی مدیرعامل، و کپی مدرک تحصیلی مدیرعامل می‌باشند.
 3. چه شرایطی برای مدیرعامل شرکت کامپیوتری وجود دارد؟

  • شرایط مورد نیاز برای مدیرعامل شامل حداقل مدرک کارشناسی در حوزه انفورماتیک و آی تی، سابقه کار مرتبط، و شرایط مختلف بر اساس مدرک تحصیلی مدیرعامل می‌باشد.
 4. چه خدماتی در زمینه ثبت شرکت کامپیوتری ارائه می‌شود؟

  • خدمات شامل مشاوره در فرآیند ثبت، تکمیل فرم‌ها و اسناد، و پشتیبانی در تمام مراحل ثبت شرکت به منظور اطمینان از رونق قانونی و مالی شرکت می‌باشد.
 • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.