ثبت شرکت نرم افزاری

در ابتدای تاسیس هر شرکت بایستی مجوز تاسیس آن شرکت را اخذ کنیم تا کسب کار خود به شکل قانونی انجام گیرد.قبل از تاسیس مجوز خود در شرکت مهندسی کامپیوتر باید نوع فعالیت و حوزه فعالیت خود را مشخص کنید ،به عنوان مثال در حوزه نرم افزاری ،سخت افزاری(بدون نیاز به مجوز)،شبکه،فناوری اطلاعات و غیره .......فعالیت میکنید.ثبت شرکت های رایانه ایی تمامی موارد یک شرکت در حوزه فعالیت نرم افزاری را شامل می شود.منظور از ثبت شرکت مجوزی است که صاحبان شرکت ها قبل از ثبت کردن شرکت خود از ارگان یا مرجع مربوط به حوزه فعالیتشان مجوز اخذ نمایند. با توجه به این توضیحات باید گفت که برای شرکتهای نرم افزاری در صورتی نیاز به ارائه مجوز قبل از ثبت شرکت می باشد که واژه های تهیه، تولید و پخش نرم افزارهای فرهنگی و هنری در موضوع شرکت درج شده باشد.

ثبت شرکت نرم افزاری به دو شکل صورت می گیرد:

 • قبل از به ثبت رسیدن از ارگان های مربوطه مجوز اخذ گردد
 • قبل از ثبت شرکت مجوز صادر گردد

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت های رایانه ایی (نرم افزاری)

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت نرم افزاری

 • کپی شناسنامه مدیر عامل
 • کپی مدرک تحصیلی مدیر عامل
 •  کپی روزنامه رسمی آگهی تاسیس شرکت وکپی روزنامه رسمی آگهی آخرین تغییرات شرکت
 • تصویر برگه احراز صلاحیت و رتبه‌بندی شورای عالی انفورماتیک
 •  کپی آخرین اظهار نامه مالیاتی
 • کپی اساسنامه شرکت
 • لازم به ذکر است در صورتی که شرکت رایانه ای تازه تاسیس می باشد، کپی لیست بیمه لازم است و در صورتی که لیست بیمه ندارد، نامه ای مبنی بر تمام وقت بودم مدیر عامل و اشتغال در شرکت باید ارائه نمایند.

نکات مهم در ثبت شرکت نرم افزاری

 بعضی از موضوعات در حوزه فعالیت کامپیوتری نیاز به اخذ مجوز فعالیت شرکت نرم افزاری ندارند،این موضوعات عبارتند از:

 • تولید و ارائه دستگاه های جانبی و قطعات و ملزومات رایانه
 • پشتیبانی فنی ،طراحی و ارائه بسته های نرم افزاری غیر فرهنگی و غیر هنری
 • شبکه داده ها (ارائه اجرای پشتیبانی)، خدمات شبکه های اطلاع رسانی ، مشاوره و نظارت فنی بر اجرای طرح های انفورماتیکی
 • اجرای کلیه پروژه های سخت افزار کامپیوتری و نرم افزاری و طراحی و مشاوره و محاسبه و نظارت فنی

لازم به ذکر است در صورت تمایل می توانند سایر موضوعات مربوط به کامپیوتر مانند سخت افزار و پهنای باند و تجارت الکترونیک و ... را در موضوع شرکت خود قید نماید پس در ثبت شرکت نرم افزاری حتما لازم نیست که تمام موضوعاتش مربوط به نرم افزار باشد ،حتی درج موضوعاتی که نزدیک به رایانه نیز نباشند مانند ساختمانی و راه سازی نیز به همراه این موضوعات می تواند در موضوع قرار داده شود که در این صورت شرکت را چند منظوره می نامند.

حالا سوال اینجاست که برای اینکه یک شرکت نرم افزاری نیاز به مجوز نداشته باشد باید چکار کنیم:

برای اینکه یک شرکت نرم افزاری که قبل از ثبت نیاز به اخذ و ارائه مجوز نداشته باشد به ثبت برسانیم می بایست برای اطمینان بیشتر از ایراد نگرفتن کارشناسان اداره ثبت و ثبت شدن قطعی شرکت ، باید از واژه غیر فرهنگی و غیر هنری در ادامه تولید نرم افزار ها استفاده نمود و از به کار بردن واژه های نرم افزار فرهنگی و هنری خودداری نمود.

نکته:مدت اعتبار مجوز فعالیت صادره برای ثبت شرکت های رایانه ای یک ساله می‌باشد .

ارسال اطلاعات به سازمان نظام وظیفه

شرکت‌های ثبت شده در زمینه نرم افزاری موظفند هر سال اطلاعاتی را برای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان مربوطه ارسال نمایند. این اطلاعات عباتند از:

 1. تغییرات اساسنامه و روزنامه رسمی
 2. اظهارنامه مالیاتی سالیانه یا برگ تشخیص (یا قطعی) مالیاتی
 3. فرم تکمیل شده خوداظهاری مربوط به فعالیت‌های شرکت

تبصره: اگر شرکتی حداکثر شش ماه پس از پایان سال مالی خود مدارک مذکور را ارائه ننماید، از سوی سازمان نظام اخطار دریافت کرده و در صورت عدم توجه به اخطار، پس از طی دو ماه از فهرست شرکتهای دارای مجوز فعالیت حذف موقت خواهد شد.

 

جمع‌بندی
در فرآیند تاسیس یک شرکت نرم افزاری، اخذ مجوز از ارگان مربوط به حوزه فعالیت اجتناب‌ناپذیر است. قبل از ثبت شرکت، نوع فعالیت و حوزه کاری باید مشخص شده و مجوز مربوطه اخذ گردد. ثبت شرکت نرم افزاری نیازمند ارائه مدارکی از جمله شناسنامه مدیرعامل، مدرک تحصیلی، آگهی تاسیس و تغییرات شرکت، برگه احراز صلاحیت شورای عالی انفورماتیک و غیره است. برخی از موضوعات در حوزه کامپیوتری نیاز به مجوز فعالیت نرم افزاری ندارند.

سوالات متداول

۱. آیا برای ثبت یک شرکت نرم افزاری حتماً نیاز به اخذ مجوز است؟

 • بله، برای تاسیس یک شرکت نرم افزاری، اخذ مجوز از ارگان یا مرجع مربوط به حوزه فعالیت کامپیوتری ضروری است.

۲. چه مدارکی برای ثبت یک شرکت نرم افزاری لازم است؟

 • مدارک شامل کپی شناسنامه مدیر عامل، مدرک تحصیلی، آگهی تاسیس و تغییرات شرکت، برگه احراز صلاحیت شورای عالی انفورماتیک و آخرین اظهارنامه مالیاتی می‌باشد.

۳. چگونه می‌توان جلوی نیاز به اخذ مجوز برای شرکت نرم افزاری را گرفت؟

 • برای جلوگیری از نیاز به اخذ مجوز، در متن تاسیس از واژه‌های "غیر فرهنگی" و "غیر هنری" استفاده کنید و از اظهارنامه‌های مالیاتی با این محتوا پرهیز کنید. این کار به جلوگیری از نیاز به مجوز فعالیت نرم افزاری کمک می‌کند.
 • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.