ثبت شرکت معماری

صنعت معماری در ایران به عنوان یکی از صنایع پویا و مهم اقتصاد کشور تشخیص داده می‌شود. شرکت‌های معماری در ایران نقش مهمی در طراحی و ساخت ساختمان‌های مدرن و پیشرفته ایفا می‌کنند. اگر شما نیز قصد دارید یک شرکت معماری راه‌اندازی کنید، یا در حال فعالیت در این صنعت هستید و نیاز به اطلاعات کامل در مورد ثبت شرکت معماری در ایران دارید، این مقاله راهنمای کاملی در این زمینه خدمت شما عزیزان ارائه می‌دهد.

در واقع ثبت شرکت معماری به فعالیت های مربوط به سبک طراحی و شیوه ساخت و ساز ساختمان ها می پردازد و از آنجا که معماری هنر و فن طراحی و ایجاد بناها و المان ها و فضاهای شهری و دیگر فضاهای برونی و داخلی می باشد به کارکردهای زیباشناسانه ی جامعه کمک های فراوانی خواهد نمود. با توجه به گسترش فعالیت های معماری در جوامع و احساس نیاز جوامع به فعالیت های معماری ثبت شرکت معماری و فعالیت های آن رونق فراوانی خواهد داشت.

چنانچه قصد دارید فعالیت های اصلی شرکت خود را در راستای فعالیت های معماری و طراحی قرار دهید و چه با اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی اعم از موسسات و ارگان ها و نهادهای خصوصی و دولتی قراردادهای مختلفی را انعقاد نمایید و یا در مناقصات و مزایدات مختلفی شرکت نمایید، می بایست در ابتدا یک شرکت معماری برای خود به ثبت برسانید. با توجه به پیچیدگی روند ثبت شرکت معماری موسسه حقوقی ثبتی تکسفیر  می تواند گزینه مناسبی جهت مشاوره شما در روند ثبت شرکت موردنظرتان باشد.

 

شرایط ثبت کردن یک شرکت معماری

معماری به زبان انگلیسی به عنوان "Architecture" شناخته می‌شود و دارای تعاریف متعددی است. این هنر به علت تأثیر گذاری وسیع‌تر در بسیاری از حوزه‌ها، معماری امروزی با تعاریف متعددی مواجه شده و در هر زمینه‌ای، تاثیرات معماری دیده می‌شود. به یکی از این تعاریف، معماری به عنوان هنر و فن طراحی و ساختن ساختمان‌ها، فضاهای شهری و دیگر فضاهای داخلی و خارجی جهت تأمین نیازهای کارکردی و زیبایی به شیوه‌ای هماهنگ اطلاق می‌شود. معماری به عنوان هنر چهارم شناخته می‌شود و تأثیرات آن بر جوانب اجتماعی، فضاها و انسان بسیار مهم و ویژه‌ای دارد. این رشته با پرورش معماران برجسته و استفاده از عناصر و مصالح مختلف، به طراحی ساختمان‌ها و بناهای متنوع پرداخته و به جوانب مختلف جامعه انسانی خدمت می‌کند.

میان فعالیت‌های شرکت‌های معماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی از طراحی ساختمان‌ها و پروژه‌های کوچک گرفته تا طراحی اجرایی و اجزا و عناصر تشکیل‌دهنده بنا
 • مدیریت و هماهنگی اجرای پروژه‌های معماری
 • طراحی پارک‌ها، میادین شهری و طرح‌های محیطی مرتبط
 • طراحی داخلی و اجرای دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها
 • مشاوره با مشتریان برای تعیین نیازها و الزامات مورد نیاز برای ساختمان‌ها
 • انجام پژوهش‌ها و اموزش‌ها در زمینه‌های مختلف طراحی فضا
 • تجزیه و تحلیل شرایط و خصوصیات محیط‌های ساخت و ساز
 • همکاری با تمامی متخصصانی که فعالیت‌های آن‌ها به تنظیم محیط‌زیست مرتبط است، از جمله: اکولوژیست‌ها، جغرافیدان‌ها، اقلیم‌شناسان، برنامه‌ریزان اقتصادی و اجتماعی و...

 

مراحل ثبت شرکت معماری

انتخاب نوع شرکت: در ابتدا، شما باید نوع شرکت معماری خود را انتخاب کنید. این می‌تواند یک شرکت با مسئولیت محدود یا یک شرکت سهامی خاص باشد.

ثبت شرکت: پس از انتخاب نوع شرکت، شما باید شرکت خود را در دفتر ثبت شرکت‌ها ثبت کنید.

اخذ مجوزهای معماری: شرکت معماری باید مجوزهای مورد نیاز از سازمان معماری کشور را نیز اخذ کند.

مالیات و مالکیت خارجی: باید مقررات مالیاتی و مالکیت خارجی را بررسی کنید و مطمئن شوید که شرکت شما با این مقررات سازگار است.

 

مزایای ثبت شرکت معماری

مزایای ثبت شرکت معماری

اعتبار و اعتماد: ثبت شرکت معماری به مشتریان و مشارکت‌کنندگان نشان می‌دهد که شما یک واحد قانونی و معتبر هستید.

حقوق و مزایا:شرکت‌های ثبت شده می‌توانند از حقوق و مزایای مالی و مالکیتی بیشتری بهره‌برند

حفاظت از دارایی‌ها: ثبت شرکت به شما حفاظت از دارایی‌ها و مسئولیت‌های حقوقی متعلق به شرکت می‌دهد.

 

مشکلاتی که ممکن است هنگام ثبت شرکت معماری بوجود بیاید

پیچیدگی مقررات: صنعت معماری در ایران ممکن است با مقررات پیچیده و تغییرپذیری روبه‌رو شود

هزینه‌ها:هزینه‌های ثبت شرکت و اخذ مجوزها ممکن است مقدار زیادی را تشکیل دهد.

 

همانگونه که گفته شد این نوع شرکت ها معمولا به صورت دو نوع سهامی خاص و مسئولیت محدود ثبت می شوند که در ادامه شرایط ثبت آن بیان می گردد:

 

شرایط ثبت شرکت معماری و طراحی سهامی خاص

حداقل دارای 3 نفر عضو (عضو هیئت مدیره) و 2نفر بازرس (که بازرسین نباید از اعضای هیئت مدیره باشند) و همچنین یک نفر به عنوان منشی جلسه باشد .

حداقل سرمایه مورد نیاز یک میلیون ریال می باشد

زمان انجام پروسه ثبت به مدت 20 روز کاری می باشد.

حداقل 35 درصد سرمایه باید نزد بانک به نام شرکت پرداخت شود

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت معماری و طراحی سهامی خاص

کپی کارت ملی و شناسنامه (برابر اصل شده)

اصل گواهی عدم سوء پیشینه

امضای اقرار نامه

کپی برابر اصل مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع

شرایط ثبت شرکت معماری و طراحی با مسئولیت محدود

حداقل دارای 2 عضو باشد

دارا بودن حداقل یک میلیون ریال سرمایه اولیه

تعهد یا پرداخت کل سرمایه

– انجام پروسه ثبت شرکت بستگی به کارشناسی ارجاع شده توسط اداره ثبت شرکت ها دارد که در صورت تکمیل بودن تمامی مدارک و بدون اشکال بودن کار بین یک هفته تا بیست روز می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت معماری و طراحی با مسئولیت محدود

کپی کارت ملی و شناسنامه (برابر اصل شده)

اصل گواهی عدم سوء پیشینه

امضای اقرار نامه

حتما بخوانید: ادغام شرکت

سوالات متداول

 1. چرا صنعت معماری در ایران به عنوان یکی از صنایع مهم تشخیص داده می‌شود؟ صنعت معماری در ایران به عنوان یکی از صنایع پویا و مهم اقتصاد کشور تشخیص داده می‌شود، زیرا شرکت‌های معماری در طراحی و ساخت ساختمان‌های مدرن و پیشرفته نقش مهمی ایفا می‌کنند و نیاز جامعه به فعالیت‌های معماری رونق فراوانی دارد.

 2. چه مراحلی برای ثبت یک شرکت معماری در ایران وجود دارد؟ مراحل ثبت یک شرکت معماری شامل انتخاب نوع شرکت، ثبت شرکت در دفتر ثبت شرکت‌ها، اخذ مجوزهای معماری از سازمان معماری کشور، بررسی مالیات و مالکیت خارجی می‌شود.

 3. چه مزایایی برای یک شرکت معماری پس از ثبت شدن وجود دارد؟مزایای ثبت شرکت معماری شامل اعتبار و اعتماد به مشتریان، حقوق و مزایای مالی و مالکیتی بیشتر، و حفاظت از دارایی‌ها و مسئولیت‌های حقوقی مرتبط با شرکت است.

 4. چه مشکلاتی ممکن است در راه ثبت شرکت معماری در ایران به وجود آید؟ مشکلات ممکن شامل پیچیدگی مقررات صنعت معماری، هزینه‌های زیاد برای ثبت و اخذ مجوزها می‌شود.

 

جمع‌بندی

مقاله معرفی کننده صنعت معماری در ایران به عنوان یک صنعت پویا و مهم در اقتصاد کشور است. ثبت شرکت معماری در ایران به مراحلی از انتخاب نوع شرکت، ثبت شرکت، اخذ مجوزهای معماری، و بررسی مالیات و مالکیت خارجی تقسیم می‌شود. مزایای ثبت شرکت معماری شامل اعتبار، حقوق و مزایا، و حفاظت از دارایی‌هاست. همچنین، ممکن است در راه ثبت شرکت معماری با پیچیدگی مقررات و هزینه‌های بالا روبه‌رو شوید.

 • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.