ثبت شرکت در یزد

یزد مرکز استان و شهرستان یزد در مرکز کشور ایران است. در شهر یزد صنایع بزرگی همچون نساجی فرش، نساجی پارچه‌های طرح دار و ساده، فولاد و معادن آهن، معادن زغال سنگ و معادن سنگ، کارخانجات کاشی، کارخانه‌های کابل و فیبر نوری و صنایع غذایی جای گرفته‌است که با وجود این صنایع حدود ۵۳ درصد از مصرف برق در تعرفه صنعتی به کار می رود که از نظر رتبه‌بندی کشوری نیز پنجمین استان صنعتی کشور شناخته می‌شود. از مهمترین و مشهورترین صنایع یزد صنعت زرگری یا طلا سازی در سطح کشور به شمار می رود. یزد با داشتن بیش ازسه هزار واحد صنعتی، در فهرست شهرهای دارای آلودگی بالای کشور ایران قرار دارد.

برخی از شرکت ها و کارخانجات مهم در شهر یزد به شرح زیر است:

کارخانجات یزدباف، کابلهای شهید قندی، فولاد آلیاژی ایران و... می باشد.

یزد از لحاظ میزان باسوادی در گروه شهرهای نخست کشور قرار دارد. و در آن مراکز علمی و آموزشی و فرهنگی بسیاری وجود دارد. که فارق التحصیلان جهت ایجاد کار آفرینی و کسب و کار می توانند شرکت ایجاد نموده و ثبت شرکت در یزد اقدام کنند تا از مزایای حق بیمه، تبلیغات گستره، شرکت در مناقصات و مزایدات و ... برخوردار گردند.

موسسه حقوقی تکسفیر با کارشناسان و مشاوران مجرب آماده در این مقاله از موسسه حقوقی تکسفیر قصد داریم تا ثبت شرکت در یزد  و تمامی مراحل مورد نیاز آن را خدمت شما ارائه دهیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

مراحل و شرایط ثبت شرکت در یزد

بنا بر تعریف قانون مدنی ايران، شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد در شیء واحد به نحو اشاعه. اگر بخواهیم تعریف ساده تری از شرکت بیان کنیم می‌توان این‌گونه گفته که شرکت، قراردادی است که بر اساس آن اعضا یا شرکا سود حاصل از سرمایه را تقسیم می‌کنند. شرکت‌ها باتوجه به قوانین ایران دارای شخصیت حقوقی هستند.

بطور کلی در قانون تجارت هفت گونه شرکت تجاری وجود دارد.

انواع قالب ثبت شرکت در یزد

 • ثبت شرکت سهامی خاص
 • ثبت شرکت سهامی عام
 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود،
 • تضامنی
 • مختلط غیر سهامی
 • مختلط سهامی،
 • نسبی
 • تعاونی تولید و مصرف

از مهمترین و پر استفاده‌ترین شرکت‌ها می‌توان به شرکت‌های سهامی عام و خاص و با مسئولیت محدود اشاره کرد که به طور مختصر مراحل به ثبت رساندن هر یک از این شرکت‌ها را شرح خواهیم داد.

ثبت شرکت سهامی عام در یزد

برای انجام پروژه های عمرانی، صنعتی، کشاورزی تشکیل شرکت‌های بزرگ لازم و ضروری می‌باشد . در اینگونه شرکتها سرمایه های اندک در قالب سهام به عموم مردم واگذار می‌شود . سرمایه تجمیع شده توسط هیات مدیره شرکت در جریان گردش صحیح اقتصادی قرار میدهند . منافع حاصل درا این شرکت‌ها شامل سود رسانی به سهامدار و آبادانی کشور است. برای تاسیس شرکت سهامی عام موسسین در ابتدای امر بایستی 20 درصد سرمایه را شخصا تعهد و لا اقل 35% سرمایه تعهدی را درحسابی بلوکه نماید. بطور کلی شرکتهایی که قسمتی از سرمایه خود را از طریق فروش سهام به مردم تامین کنند شرکت سهامی عام نامیده می‌شوند. پس از نام شرکت باید بلافاصله نوع شرکت یعنی سهامی عام هم بیاید. حداقل سرمایه در این نوع شرکت نباید از پنج میلیون ریال کمتر باشد.

مدارک لازم جهت تاسیس ثبت شرکت سهامی عام

 • دو نسخه اظهارنامه
 • دو نسخه اساسنامه شرکت
 • دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
 • دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره
 • آگهی دعوت مجمع عمومی موسسین در روزنامه
 • کپی مدارک شناسایی مدیران
 • گواهی بانکی مبنی بر واریز حداقل 35 درصد سرمایه شرکت
 • ارائه مجوز یا موافقت اصولی

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در یزد

شرکت های با مسئولیت محدود از متداول ترین انواع شرکت های تجاری در ایران می باشند. شرکت با مسئولیت محدود،مانند سایر شرکت های تجارتی دارای شخصیت حقوقی است.(ماده ی 583 قانون تجارت) و به عنوان یک شخص حقوقی می تواند دارای کلیه ی حقوق و تکالیفی شود که قانون برای افراد قایل است. تصمیمات شرکت به وسیله مقاماتی است که به موجب قانون یا اساسنامه صلاحیت اتخاذ تصمیم دارند، اتخاذ می شود.سرمایه شرکت می تواند به صورت نقدی و یا غیر نقدی باشد.لیکن طبق ماده ی 96 موسسین این گونه شرکت ها موظفند که کل سرمایه ی نقدی را تادیه و کل سرمایه ی غیر نقدی را نیز تقویم و تسلیم کنند.

حداقل تعداد سهامداران برای ثبت شرکت ۲نفر و در شرکت‌های سهامی خاص ۳نفر سن قانونی (18 سال تمام) است. همچنین حق رای هر کسی به اندازه میزان سرمایه او در شرکت است.

🔸در مرحله بعد باید نام و نوع شخص حقوقی شرکت را انتخاب کنید و سپس در فرم وارد کنید. شما مجاز به انتخاب ۵ نام برای شرکت خود میباشید که از بین آنها نامی که تکراری نباشد یا اینکه مربوط به سازمان یا اداره دولتی نمی‌باشد انتخاب و به شما یک کد رهگیری داده می‌شود.

🔸در این مرحله باید مدت زمان و نوع فعالیت مشخص شود. مثلا فعالیت از نوع آموزشی و پژوهشی یا علمی و مدت زمان هم به صورت محدود یا نامحدود انتخاب می‌شود. همچنین برای برخی از فعالیت‌ها نیاز به کسب مجوز می‌باشد.

🔸نشانی و محلی را که برای شرکت در نظر گرفته‌اید وارد کنید و اگر مکانی مشخص وجود نداشته باشد. شما می‌توانید آدرس منزل، شماره تماس و کد پستی خود را وارد کرده تا مدارک مربوط به ثبت شرکت در منزل تحویل داده شود.

🔸در بخش «سرمایه شخص حقوقی» سایت اداره ثبت‌ شرکت‌ها باید تکلیف میزان سرمایه شرکت را مشخص کنید. در شرکت‌های سهامی، تعداد سهم و ارزش اسمی آن هم در این فرم وارد می‌شود. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حداقل سرمایه مورد نیاز ۱۰۰ هزار تومان است. با این حال مبلغ سرمایه اولیه تا حدودی نشانه‌ای از اعتبار شرکت است. بنابراین عده‌ای برای آغاز به‌کار شرکت سرمایه 10میلیون تومانی درنظرمی‌گیرند.

🔸باید اسامی تمام شرکای خود را در فرم پیش روی خود وارد کنید. مشخصات کامل از جمله اطلاعات شناسنامه‌های، همچنین آدرس پستی و شماره تماس باید ثبت شود. اگر تعداد این افراد بیش از 150 نفر باشد بایستی فرم مخصوصی که در سایت گذاشته شده را دریافت و مشخصات را وارد کنید.

🔸گام بعدی پر کردن اطلاعات مربوط به سهام و سرمایه شرکاست. با انتخاب نام هر یک از اعضا مشخص می‌کنید که این فرد چه تعداد سهام دارد. «نوع سهام» در حقیقت گزینه‌ای است که در آن نقدی یا غیرنقدی بودن سرمایه‌ مشخص می‌شود. سمت اشخاص و ارتباط آ‌نها با یکدیگر در فرم‌های مراحل بعد ثبت می‌شود. منظور از ارتباط اشخاص با یکدیگر، مشخص بودن وکیل و موکل و قیم قانونی و... در ارتباط با شرکا و اعضای شرکت است.

🔸در این مرحله نوبت به تعیین شعب خواهد رسید. با انتخاب تعداد شعبه‌های در نظر گرفته شده و همچنین مکان آنها، اطاعات را در فرم مربوطه وارد نمایید. بعد از این کار تعیین سال مالی شرکت و تکمیل صورت جلسه ضرورت دارد.

🔸تعیین اساسنامه شرکت از دیگر مراحل ثبت است که در این‌باره فرم مربوط به اساسنامه در اختیار شما قرار می‌گیرد. در مورد اساسنامه بیان صریحی در قانون تجارت مشاهده نمی‌شود. ولی لزوم وجود آن از مواد مختلف از جمله ی مواد 105 قانون تجارت مستفاد می‌گردد. می‌توان در اساسنامه قید کرد که سرمایه ی اولیه ی شرکت به وسیله ی پرداخت مبالغی به اقسام بعدی از طرف شرکا با قبول شریک جدید افزایش یافته یا به واسطه ی برداشت از سرمایه تقلیل یابد.در این صورت لازم است که در اساسنامه حداقلی که تا آن میزان می توان سرمایه ی اولیه را تقلیل داد،صراحتاَ معین شود.کمتر از یک دهم سرمایه ی اولیه ی شرکت را حداقل قرار دادن ممنوع است(ماده ی 222 قانون تجارت). با تکمیل این فرم و همچنین در صورت تمایل می‌توانید قوانین خاص شرکت خود را وارد کنید و بعد از اینکه آن را برابر با اصل کردید در سایت ثبت شرکت‌ها آن‌را بارگذاری کنید. با این کار بیش از 90 درصد کار شما انجام شده است.

🔸در اقدام آخر شما باید آگهی ثبت خود را در روزنامه رسمی به چاپ برسانید که این کار بعد از تایید تمام مراحل و دریافت شماره ثبت انجام میگیرد. اصل این آگهی لازم و ضروری است. پس در حفظ آن بکوشید. در آگهی باید نام و نوع شرکت ثبت شود که پس از درج آگهی شما می‌توانید کار خود را به‌طور رسمی آغاز کنید.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود در یزد:

✅دو نسخه شرکتنامه  ی تکمیل شده

✅دو نسخه تقاضانامه ی تکمیل شده

✅دو نسخه اساسنامه ی تکمیل شده

✅تکمیل فرم تعیین نام به ترتیب اولویت نام های پیشنهادی و همچنین فیش واریزی

✅اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط در مواردی که ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد.

✅تصویر برابر با اصل مدارک احراز هویت کلیه ی شرکا،مدیران و هیات نظار(در مواردی که تعداد شرکا بیش از 12 نفر باشد)

✅اصل گواهی عدم سوپیشینه جهت اعضا ی هیات مدیره،مدیر عامل

✅دو نسخه صورتجلسه ی مجمع عمومی موسس

✅دو نسخه صورتجلسه ی هیات مدیره

✅اصل وکالتنامه ی وکیل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.

 

ثبت شرکت سهامی خاص در ‎یزد

🔸تعداد سهام‌داران می‌بایست 3 نفر باشد و عنوان «‌شرکت سهامی خاص»‌ باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت، به طور روشن و خوانا درج شود.

🔸دو برگ اظهارنامه‌ی تکمیل شده‌ی شرکت سهامی خاص و امضا ذیل اظهارنامه توسط کلیه‌ی سهام داران

🔸دو جلد اساسنامه‌ی شرکت سهامی خاص و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه‌ی سهام‌داران

🔸دو نسخه صورت جلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسین که به امضای سهام‌داران و بازرسین رسیده باشد.

🔸دو نسخه صورت جلسه‌ی هیأت مدیره که به امضای مدیران منتخب مجمع، رسیده باشد.

🔸فتوکپی شناسنامه‌ی کلیه‌ی سهام‌داران و بازرسین ( برابر اصل در دادگستری‌)

🔸ارائه‌ی گواهی پرداخت حداقل 35 درصد سرمایه‌ی شرکت از بانکی که حساب شرکت در حالِ تأسیس در آنجا باز شده است.

تذکر: درصورتی که مقداری از سرمایه‌ی شرکت، آورده‌ی غیرنقدی باشد (اموال منقول و غیرمنقول ) ارائه‌ی تقویم نامه‌ی کارشناس رسمی دادگستری، الزامی است و در صورتی که اموال غیرمنقول، جزء سرمایه‌ی شرکت قرار داده شود؛ ارائه‌ی اصل سند مالکیت، ضروری است ارائه‌ی مجوز در صورت نیاز، بنا به اعلام کارشناس اداره‌ی ثبت شرکت‌ها.

بیشتر بخوانید: ثبت تغییرات شرکت

ثبت شرکت سهامی عام در یزد

برای انجام پروژه های عمرانی، صنعتی، کشاورزی تشکیل شرکت‌های بزرگ لازم و ضروری می‌باشد . در اینگونه شرکتها سرمایه های اندک در قالب سهام به عموم مردم واگذار می‌شود . سرمایه تجمیع شده توسط هیات مدیره شرکت در جریان گردش صحیح اقتصادی قرار میدهند . منافع حاصل درا این شرکت‌ها شامل سود رسانی به سهامدار و آبادانی کشور است. برای تاسیس شرکت سهامی عام موسسین در ابتدای امر بایستی 20 درصد سرمایه را شخصا تعهد و لا اقل 35 درصد سرمایه تعهدی را درحسابی بلوکه نماید. بطور کلی شرکتهایی که قسمتی از سرمایه خود را از طریق فروش سهام به مردم تامین کنند شرکت سهامی عام نامیده می‌شوند. پس از نام شرکت باید بلافاصله نوع شرکت یعنی سهامی عام هم بیاید. حداقل سرمایه در این نوع شرکت نباید از پنج میلیون ریال کمتر باشد.

مدارک لازم جهت تاسیس ثبت شرکت سهامی عام

✅دو نسخه اظهارنامه

✅دو نسخه اساسنامه

✅دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین

✅دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره

✅آگهی دعوت مجمع عمومی موسسین در روزنامه

✅کپی مدارک شناسایی مدیران

✅گواهی بانکی مبنی بر واریز حداقل 35 درصد سرمایه شرکت

✅ارائه مجوز یا موافقت اصولی

مزایای ثبت شرکت در یزد

مزایای ثبت شرکت در یزد

ثبت شرکت برای شروع یک فعالیت تجاری تولیدی خدماتی و …. در چارچوب تشکل حقوقی امری الزامی و انکار ناپذیر می باشد. با ثبت شرکت فعالیت بنگاه در سایه حمایت های دولتی و قانون تجارت قرار میگیرد تا در خصوص پیگیری های لازم و در خصوص دعاوی و … امکان رسیدگی باشد. از جمله سایر فواید ثبت شرکت در یزد امکان عقد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکت در مناقصات و مزایدات فراهم می شود. با انجام مراحل ثبت شرکت در یزد وظایف و میزان سهام مؤسسین شرکت بر طبق مدارک قانونی و ثبتی مشخص شده و در صورت بروز هر گونه مشکل امکان رسیدگی نیز وجود خواهد داشت. برای اخذ اطلاعات تکمیلی در زمینه مزایای ثبت شرکت می توانید با کارشناسان مؤسسه حقوقی تکسفیر در ارتباط باشید.با ثبت شرکت و ثبت برند به صورت قانونی فعالیت خود را به انجام میرسانید.

جمع بندی

 در این متن، مفاهیم مختلف مرتبط با ثبت شرکت در یزد شرح داده شده است. متن به سه نوع شرکت شامل "سهامی عام"، "مسئولیت محدود" و "سهامی خاص" پرداخته و مراحل ثبت شرکت، مدارک مورد نیاز و الزامات مربوط به هر نوع شرکت توضیح داده شده است. جهت کسب هرگونه اطلاعات در مورد ثبت شرکت ها می توانید از مشاوران متخصص تکسفیر کمک بخواهید.

سوالات متداول

 چه مزایا و منافعی برای تاسیس و ثبت یک شرکت سهامی عام در یزد ذکر شده است؟

تاسیس و ثبت یک شرکت سهامی عام در یزد مزایا و منافعی مانند اقتصادی مؤثری برای کشور و سهامداران دارد. این شرکت‌ها به انجام پروژه‌های عمرانی، صنعتی و کشاورزی کمک می‌کنند و از جمله منافع حاصل از آنها می‌توان به سود رسانی به سهامداران و توسعه کشور اشاره کرد.

 چه مقدار حداقل سرمایه برای تاسیس یک شرکت سهامی عام در یزد نیاز است؟

 حداقل سرمایه برای تاسیس یک شرکت سهامی عام در یزد نباید کمتر از پنج میلیون ریال باشد.

برای تاسیس یک شرکت با مسئولیت محدود در یزد، چه مدارکی لازم است؟

همانطور که در مقاله نیز گفته شد، برای تاسیس یک شرکت با مسئولیت محدود در یزد، مدارک زیر لازم است:

 • دو نسخه شرکتنامه تکمیل شده
 • دو نسخه تقاضانامه تکمیل شده
 • دو نسخه اساسنامه تکمیل شده
 • تکمیل فرم تعیین نام با فیش واریزی
 • اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط (در صورت نیاز)
 • تصویر برابر با اصل مدارک شناسایی کلیه شرکا، مدیران و هیات نظار و...
 • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.