ثبت شرکت در زنجان

شهر زنجان یکی از بهترین موقعیت های کسب درآمد در صورت سرمایه گذاری و به کار گیری افراد متخصص در هر حوزه کاری می باشد. زنجان از بزرگترین شهرهای شمال غرب کشور می باشد که جمعیتی بالغ بر بیش از 430 هزار نفر را دارا می باشد که بیستمین شهر پر جمعیت در کشور محسوب می شود. این شهر دارای صنایع بسیاری می باشد که از قبیل: تولیدات شیمیایی، شیر پاستوریزه، نساجی، مواد غذایی، نخ، برق و ... که این شرکت ها می توانند در صورت تغییرات شرکت به موسسه حقوقی و ثبتی تکسفیر مراجعه نمایند تا کارشناسان ما در اسرع وقت شما را یاری نمایند.ما میتوانیم شما را برای رسیدن به هدفتان یاری کنیم

این شهر دارای صنایع دستی، سوغات، موزه های کثیر و نقاط دیدنی و آثار تاریخی بسیاری می باشد که فرصت مناسبی جهت ایجاد اشتغال زایی در این موارد ذکر شده دارا می باشد مثلا می توانید با ثبت شرکت‌ در زنجان گردشگری فرصت شغلی مناسبی را ایجاد نمایید و کسب درآمد کنید. و یا ثبت شرکت صنایع دستی که با تبلیغات گسترده و حق تسهیلات بانکی محصولات خود را تبلیغ و معرفی نمایید. ما در ادامه شما را با مراحل ثبت شرکت در زنجان آشنا می کنیم و حتی جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه حقوقی تکسفیر تماس حاصل فرمایید.

نحوه ثبت شرکت در استان زنجان

معمولا هر کسب و کاری اگر بخواهد در صنف و تخصص خود به جایگاه بالاتری برسد، اقدام به ثبت شرکت می کند. بنا به دلایل مختلف این امر می تواند کمک بزرگی در راستای کسب درآمد بیشتر و همچنین افزایش اعتبار اشخاص کند. در واقع شرکت به فرایندی گفته می شود که در طی آن اشخاص حقیقی یا حقوقی ما بین خود قراردادی را به امضاء می رسانند.

تمام اهداف شرکت، طبق قرارداد درج شده در اساسنامه می باشد. افراد در شرکت طبق قرارداد و اساسنامه ای که امضا کرده اند، سودی که از سرمایه شرکت حاصل می شود را تقسیم بندی می نمایند.

همانند تمام شهر ها و استان های دیگر کشورمان، استان زنجان نیز از آمار بالای ثبت شرکت برخوردار می باشد. استان زنجان به دلیل داشتن تنوع قومیتی و جمعیت نسبتا بالا می تواند یک فرصت خوب برای اشخاص صاحب تخصص باشد که بتوانند با تاسیس و راه اندازی یک شرکت کنند. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم به توضیحاتی در مورد نحوه ثبت شرکت در زنجان بپردازیم.

قالب های شرکتی قابل ثبت در استان زنجان

قالب های شرکتی قابل ثبت در استان زنجان

شرکت های تجاری عموما می توانند با 7 قالب مختلف به ثبت برسند که هریک از آنها دارای خصوصیاتی منحصر به فرد می باشند. در ذیل به انواع قالب های ثبت شرکت می پردازیم:

هرکدام از این نوع شرکت ها بر اساس خواسته فرد متقاضی می توانند به کار گرفته شوند که از این بین ثبت شرکت‌ سهامی خاص و ثبت شرکت با مسولیت محدود به علت قوانین استاندارد تر دارای بیشترین انتخاب در بین سایر قالب های ثبتی می باشد.

شرکت های سهامی در زنجان

به موجب ماده ۱ اصلاحی قانون تجارت مصوب ۲۴ اسفند ۱۳۴۷ شرکت سهامی به شرکتی می گویند که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است و طبق ماده ۲ قانون ذکر شده، شرکت سهامی نوعی شرکت بازرگانی به شمار می رود حتی اگر موضوع عملیات آن از امور بازرگانی نباشد.


📌در شرکت سهامی تعداد شریکان نباید از سه نفر کمتر باشد .

📌طبق ماده ۵ حداقل میزان سرمایه نیز تعیین شده است. بنابراین مشخصات متمایزه این نوع شرکت عبارتند از :

📌سرمایه به سهام یکسان و مساوی تقسیم شده باشد.

📌مسئولیت دارندگان سهام تنها محدود به سهام آن ها است.

📌تمامی عملیات شرکت بازرگانی محسوب می شود .

📌تعداد شرکاء کمتر از سه نفر نخواهد بود .

📌سرمایه شرکت از مبلغ مشخصی نباید کمتر باشد.

📌تقسیم سرمایه به سهام

مسلم است شرکت سهامی مانند سایر شرکت ها باید از سرمایه دارا باشد و اساس کار هر شرکت تجارتی سرمایه است ولکن در این نوع شرکت ها سرمایه باید به قسمت های یکسان تقسیم شده باشد و هر یک از اجزاء تقسیم را سهم می گویند. به طور مثال اگر شرکتی دو میلیون ریال سرمایه دارد باید به هزار سهم دو هزار ریالی و یا پانصد سهم چهار هزار ریالی تقسیم شده باشد و چنین شرکتی نمی تواند یک میلیون ریال از سرمایه خود را به ۵۰۰ سهم دو هزار ریالی و بقیه را مثلاً به ۲۵۰ سهم چهار هزار ریالی تقسیم نماید.

هر یک از شرکاء نیاز نیست که هر یک فقط دارای یک سهم باشند بلکه هر شریک می تواند به هر مقدار که بخواهد سهم خریداری کند. به عنوان مثال در شرکتی که سرمایه آن به یک صد سهم تقسیم شده است ممکن است یک شریک شصت سهم و شریک دیگر سی سهم و بقیه شرکاء هر کدام یک سهم یا دو سهم داشته باشند.

میزان سرمایه شرکت ها در زنجان

قانون در تعیین حداقل سرمایه شرکت ها جز در مورد شرکت های سهامی و مسئولیت محدود دخالتی نکرده و آن را به اختیار شرکاء قرار داده و به موجب ماده ۵ اصلاحی قانون تجارت مقرر گردیده در هنگام تأسیس سرمایه شرکت های سهامی عام از ۵ میلیون ریال و سرمایه شرکت های سهامی خاص از یک میلیون ریال نباید کمتر باشد.

انواع شرکت سهامی

1.شرکت سهامی عام

2.شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی عام‌ در زنجان

شرکت سهامی‌عام، شرکتی است بازرگانی (‌مگر اینکه فعالیت آن، از امور بازرگانی نباشد) که سرمایه‌‌ی آن به سهام، تقسیم‌شده که بخشی از این سرمایه از طریق فروش سهام به مردم تأمین‌ می گردد. در شرکت سهامی‌عام، تعداد سهام‌داران نباید از 3 نفر کمتر باشد و مسئولیت سهام‌داران، محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. در شرکت سهامی عام، عبارت «شرکت سهامی عام» باید قبل از نام شرکت با بعد از آن، بدون فاصله با نام شرکت در تمامی اوراق و اطلاعیه‌ها و آگهی‌های شرکت به طور واضح و خوانا درج گردد.

مدارک لازم ثبت شرکت سهامی عام

الف. ‌مدارک لازم جهت کسب اجازه‌ی پذیره‌نویسی شرکت سهامی‌عام در حال تأسیس، از مرجع ثبت شرکت‌ ها:

۱- 2 نسخه طرح اظهارنامه‌ی شرکت سهامی‌عام

۲- 2نسخه طرح اساسنامه‌ی شرکت سهامی‌عام

۳- 2 نسخه طرح اعلامیه‌ی پذیره‌نویسی

۴- گواهی بانکی مبنی بر واریز حداقل 35 درصد‌ سرمایه، تعهد توسط مؤسسین

۵- کپی شناسنامه‌ی مؤسسین

مدارک مورد نیاز جهت تأسیس شرکت در زنجان

۱- 2 نسخه اظهارنامه

۲- 2نسخه اساسنامه

۳- 2 نسخه صورت جلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسین

۴- 2 نسخه صورت جلسه‌ی هیأت مدیره (‌تعداد مدیران، حداقل پنج نفر می باشد)

۵- آگهی دعوت مجمع مؤسسین در روزنامه‌ی مشخص شده

۶- کپی شناسنامه‌ی مدیران (‌در مورد اشخاص حقوقی، ارائه‌ی برگ نمایندگی، الزامی است)

۷- گواهی بانک مبنی بر واریز 35 درصد سرمایه‌ی شرکت

۸- ارائه‌ی مجوز یا موافقت اصولی یا مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز

ثبت شرکت سهامی خاص در زنجان

ثبت شرکت سهامی خاص در زنجان

شرکتی است بازرگانی (مگر این که موضوع عملیات آن،‌ دارای امور بازرگانی نباشد) که تمام سرمایه‌ی آن منحصراً توسط مؤسسین، تأمین‌گردیده و سرمایه‌ی آن به سهام، تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام، ‌محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. تعداد سهام‌داران نباید از 3 نفر کمتر باشد و نام «‌شرکت سهامی خاص»‌ باید پیش از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت، به طور واضح و خوانا درج گردد.

مدارک لازم ثبت شرکت سهامی خاص

۱- 2 برگ اظهارنامه‌ی تکمیل شده‌ی شرکت سهامی خاص و امضا ذیل اظهارنامه توسط کلیه‌ی سهام داران

۲- 2 جلد اساسنامه‌ی شرکت سهامی خاص و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه‌ی سهام‌داران

۳- 2 نسخه صورت جلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسین که به امضای سهام‌داران و بازرسین رسیده باشد

۴- 2نسخه صورت جلسه‌ی هیأت مدیره که به امضای مدیران منتخب مجمع، رسیده باشد

۵- کپی شناسنامه‌ی کلیه‌ی سهام‌داران و بازرسین ( برابر اصل در دادگستری)

۶- ارائه‌ی گواهی پرداخت حداقل 35 درصد سرمایه‌ی شرکت از بانکی که حساب شرکت در حالِ تأسیس در آنجا باز شده است.

نکته: درصورتی که مقداری از سرمایه‌ی شرکت، آورده‌ی غیرنقدی باشد ( اموال منقول و غیرمنقول ) ارائه‌ی تقویم نامه‌ی کارشناس رسمی دادگستری،، ضروری است و در صورتی که اموال غیرمنقول، جزء سرمایه‌ی شرکت قرار داده شود؛ ارائه‌ی اصل سند مالکیت، الزامی است.

۷- ارائه‌ی مجوز در صورت نیاز، بنا به اعلام کارشناس اداره‌ی ثبت شرکت ‌ها.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در زنجان

شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد؛ فقط به میزان سرمایه‌ی خود مسئول قروض و تعهدات شرکت می باشند. در نام شرکت باید عبارت ‹‹‌با مسئولیت محدود›› ‌درج گردد.

مدارک لازم ثبت شرکت با مسئولیت محدود در زنجان

۱- 2 برگ تقاضانامه‌ی شرکت‌ با مسئولیت محدود

۲- 2 برگ شرکت نامه

۳- 2 نسخه از اساسنامه

۴- 2 نسخه صورت‌جلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسین و هیأت مدیره

۵- کپی شناسنامه‌ی شریکان و مدیران و ارائه‌ی مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز

 

جمع بندی

این مقاله از موسسه حقوقی و ثبتی تکسفیر در مورد نحوه ثبت شرکت در استان زنجان و انواع شرکت‌ها مطالبی را ارائه می‌دهد. در این مقاله، شرح داده شده است که چگونه شرکت‌ها در استان زنجان ثبت می‌شوند و انواع مختلف شرکت‌ها، از جمله شرکت‌های سهامی عام و سهامی خاص، معرفی شده‌اند. همچنین، مفهوم و مزایای شرکت‌های سهامی عام و سهامی خاص بررسی شده‌اند. مقاله به تفصیل مراحل و مدارک لازم برای ثبت یک شرکت سهامی عام در زنجان را توضیح داده است. همچنین، حداقل سرمایه موردنیاز برای تأسیس شرکت‌ها در این استان نیز بیان شده است. این مقاله به شما اطلاعات اساسی را در مورد موضوعات مطرح شده در اختیار می‌گذارد.

سوالات متداول

چه قالب شرکت‌هایی می‌توان در استان زنجان ثبت کرد؟

در استان زنجان می‌توان انواع شرکت‌ها را ثبت کرد، از جمله:


شرکت سهامی خاص
شرکت سهامی عام
شرکت با مسئولیت محدود
شرکت تعاونی
شرکت مختلط سهامی و غیرسهامی
شرکت نسبی
شرکت تضامنی


چه مدارکی برای ثبت یک شرکت سهامی عام در زنجان لازم است؟

مدارک موردنیاز برای ثبت یک شرکت سهامی عام در زنجان شامل:

طرح اظهارنامه شرکت
طرح اساسنامه شرکت
طرح اعلامیه پذیره‌نویسی
گواهی بانکی مبنی بر واریز حداقل 35 درصد سرمایه تعهد توسط مؤسسین
کپی شناسنامه مؤسسین


چه حداقل سرمایه‌ای برای تأسیس شرکت‌ها در استان زنجان تعیین شده است؟

قانونی برای حداقل سرمایه‌ی شرکت‌ها در زنجان تعیین نشده است. حداقل سرمایه به اختیار شرکاء اعلام می‌شود. ولی مثلاً برای شرکت‌های سهامی عام، حداقل میزان سرمایه در حال تأسیس از 5 میلیون ریال و برای شرکت‌های سهامی خاص از 1 میلیون ریال نباید کمتر باشد.

 

  • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.