برای انجام مراحل ثبت شرکت خدماتی با ما در ارتباط باشید همانطور که از نام شرکتهای خدماتی پیداست ، شرکتهایی هستند که حوزه اصلی فعالیت آنها ارائه خدمات می باشد که این خدمات خود به چند دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

1-حمل و نقل

2- تعمیر و نگهداری ساختمان و ماشین آلات

3-امور آشپزخانه و رستوران

4- خدمات عمومی(نظیر نامه رسانی، تلفنچی، تنظیفات، نگهبانی، امور آبدارخانه، پیشخدمتی)

5- نگهداری و خدمات فضای سبز

6- چاپ و تکثیر

7- امور بهره برداری از تاسیسات

این هفت نوع فعالیت ، اصلی ترین نوع فعالیتهای شرکتهای خدماتی را تشکیل می دهند که هر شرکت با توجه به حوزه فعالیت خود می تواند یک یا چند مورد از آنها را در اساسنامه شرکت خود قید کند.

ثبت شرکت خدماتی با هریک از موضوعات فوق الذکر به غیر از دو مورد بلامانع است که این دو مورد شامل موارد 1 و 6 می باشند،

یعنی حمل و نقل ، چاپ و تکثیر،استفاده از این دو مورد در موضوع فعالیت شرکت، نیازمند اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح می باشد اما 5 مورد دیگر به طور مثال ثبت شرکت خدمات نظافتی برای به ثبت رسیدن مجوز خاصی نیاز ندارند.

در قسمت زیر برای یاری رساندن به شما در پروسه ثبت شرکت خدماتی به تفصی هرکدام را توضیح خواهیم داد :

ثبت شرکت حمل و نقل :

شرکت حمل و نقل خود به چند نوع تقسیم میشود که هر کدام نیازمند مجوزهای خاص خود میباشند.

به عنوان مثال ثبت شرکت حمل و نقل مسافر درون شهری : نیازمند مجوز از اداره تاکسیرانی میباشد.

ثبت شرکت حمل و نقل مسافر برون شهری : نیازمند اخذ مجوز از پایانه مسافربری

ثبت شرکت حمل و نقل بار : نیازمند مجوز از پایانه های حمل بار میباشد.

ثبت شرکت چاپ و تکثیر:

بت شرکت چاپبه کسب مجوز از وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی نیازمند است اما اگر شرکت برای تکثیر باشد نیازمند مجوز نیست.واژه چاپ است که شرکت را مجوزی میکند.

ثبت شرکت های خدماتی به دو صورت امکان پذیر است :

ثبت شرکت با مسئولیت محدود : حداقل دو نفر شریک لازم است.

و دیگری ثبت شرکت سهامی خاص : حداقل سه نفر و دو نفر بازرس (1 بازرس اصلی + 1 بازرس علی البدل)

مراحل ثبت شرکت خدماتی

اولین گام جهت ثبت یک شرکت،انتخاب موضوع شرکت است. موضوع شرکت چیزی است که شرکت برای آن تاسیس شده باشد.موضوع شرکت باید مشروع و متضمن منافع عقلانی باشد و الا از موارد ابطال شرکت خواهد بود.

مدیران نمی توانند در عمل از حد موضوع شرکت تجاوز نمایند و در صورت تجاوز ،عمل آن ها اثر قانونی ندارد و در صورت تفریط یا تعدی کلیه ی مدیران متضامناً مسئول خسارت صاحبان سهام می باشند چنانچه موضوع فعالیت شما نیازمند به اخذ مجوز باشد اخذ مجوز از ارگان های مربوطه ضروری است.

سپس می بایست نوع شرکت خود را تعیین نمایید.قابل ذکر است شرکت های تجاری مطابق ماده 20 قانون تجارت،می توانند در یکی از قالب های سهامی اعم از خاص و عام،با مسئولیت محدود،تضامنی،نسبی،مختلط اعم از سهامی و غیر سهامی به ثبت برسند.

انتخاب نوع و قالب شرکت به اهداف اعضا در آینده و نوع فعالیت افراد،میزان مسئولیت هر یک از شرکا و تعداد افراد عضو بستگی دارد.

پس از انتخاب نوع شرکت، می بایست سرمایه شرکت مشخص شود .سرمایه از مهم ترین عوامل تجارت بوده و بزرگ ترین وسیله ی جلب منفعت است.هر شرکت باید دارای سرمایه باشد تا بتواند نتیجه ای از عملیات خود که تجارت است برده و منتفع شود.

اهمیت شرکت های تجاری را از سرمایه ی آن ها می توان درک کرد.برای سرمایه حداکثری تعیین نشده و شرکا به هر مقدار که بتوانند ممکن است سرمایه را افزایش دهند. .لازم به توضیح است در قانون تجارت حداقل میزان سرمایه 000/000/1 ریال تعیین شده است.

سپس مدت فعالیت شرکت را تعیین کنید.شرکت ممکن است برای مدت محدودی مثلاَ6 یا 12 سال تشکیل شود و نیز ممکن است برای مدت نا محدودی باشد.

در صورتی که برای مدت معین باشد باید آن مدت معلوم گردد و اثر آن این است که با رسیدن تاریخ و انقضا مدت ، شرکت به خودی خود منحل و برچیده می شود.ماده ی 83 اصلاحی ، هر گونه تغییر در مواد اساسنامه را در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده قرار داده و مسلم است که مدت شرکت نیز یکی از موارد مذکور در اساسنامه است.

از این جهت مجمع عمومی می تواند مدت را تمدید و یا این که به ملاحظاتی مدت شرکت را تقلیل دهد.

مرکز اصلی شرکت و نشانه ی صحیح آن تعیین گردد.مرکز اصلی شرکت همان مرکز اداره ی آنست که معمولاً مجامع عمومی در آن جا تشکیل و مدیران و بازرسان در آن جا انجام وظیفه می نمایند.

مرکز اصلی شرکت که در واقع اقامتگاه شرکت است از حیث ابلاغ اخطاریه ها و دادخواست ها و اوراق رسمی اهمیت دارد و اگر شرکت غیر از مرکز اصلی چند مرکز دیگر برای عملیات فنی یا ...داشته باشد ، از نظر مقامات قانونی و اشخاص ثالث فقط مرکز اصلی مورد توجه بوده و سایر مراکز مربوط به مناسبات داخلی شرکت است.

همین طور اگر شرکت شعبه یا شعباتی داشته باشد و در اساسنامه قید شود باید محل آن ها تعیین گرد.

-سپس می بایست مدارک لازم برای ثبت هر نوع از شرکتی که مورد نظرتان است فراهم گردد.این مدارک می بایست به صورت دقیق تکمیل شود

 

شرایط ثبت شرکت های خدماتی

برای ثبت شرکت خدماتی روش های مختلفی وجود دارد ، به طور کلی شرکت های خدماتی در دو دسته ی مسئولیت محدود و سهامی خاص تعریف و ثبت می شوند ، همانطور که قبلا اشاره شده است، برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حداقل 2 نفر شریک نیاز است و برای ثبت سهامی خاص حداقل سه نفر سهامدار و دو نفر بازرس شامل یک بازرس اصلی و یک بازرس علی البدل مورد نیاز می باشد.

ثبت شرکت خدماتی با مسئولیت محدود یا سهامی خاص ؟

به طور کلی و طبق آمار های بدست آمده ثبت شرکت های خدماتی با مسئولیت محدود نسبت به ثبت شرکت های سهامی خاص متقاضیان بیشتری داشته است ، وجود این مسئله دلایل زیادی را می تواند داشته باشد، به عنوان مثال کمتر بودن تعداد اعضاء،عدم نیاز به واریز سرمایه اولیه شرکت به حساب، نامحدود بودن مدت فعالیت هیئت مدیره، سهولت در هرنوع تغییرات در شرکت (نسبت به شرکتهای سهامی خاص)و... همگی این موارد باعث شده تا شرکتهای خدماتی بیشتر در قالب شرکت بامسئولیت محدود به ثبت برسند.

انتخاب نام و عنوان برای شرکت های خدماتی

برای انتخاب نام مناسب برای شرکت های خدماتی نیاز به دریافت مشاوره های لازم در این خصوص دارد که می توانید از یک کارشناس ثبت شرکت در موسسه حقوقی و ثبتی تکسفیر این امر را میسر سازید.

برای انتخاب نام مناسب برای شرکت های خدماتی نیز باید گفت قید کردن واژه خدماتی در ابتدای نام شرکت بلامانع است و حسن آن، این است که وجود این کلمه در نام شرکت عاملی موثر در شناساندن حوزه فعالیت شرکت به مشتریان می شود.

پس از ثبت شرکت و اخذ شماره ثبت و شناسه ملی در شرکتهای خدماتی بر اساس مصوبه شماره 38326/ت 27506 مورخ 81/9/5 و همچنین مصوبه شماره 84515/ت 34613 مورخ 84/12/15 هیات محترم وزیران، کلیه شرکت های خدماتی جهت عقد قرارداد با دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی می بایست نسبت به دریافت گواهی تعیین صلاحیت اقدام کنند.

مراحل دریافت گواهی تعیین صلاحیت برای شرکتهای خدماتی :

1- برای دریافت تاییدیه صلاحیت شرکت های خدماتی ، با مراجعه به انجمن های صنفی کارفرمایان شرکت های خدماتی، پشتیبانی ، فنی و مهندسی در استانی که شرکت ثبت شده است ، می توانید این مورد را انجام دهید.

2- شرکت های که موظف به دریافت این تاییدیه هستند باید دارای دفاتر قانونی مورد تایید وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده و ارائه مفاصاحساب مالیاتی و مفاصاحساب تامین اجتماعی و ارائه جواز کسب الزامی است .

3- انجمن های صنفی شرکت های خدماتی، پشتیبانی و فنی مهندسی موظف به اخذ مدارک کارفرمایان شرکت های خدماتی و تشکیل پرونده می باشند .

4- انجمن های صنفی وظیفه دارند که بعد از دریافت مدارک و تایید صحت آن نسبت به برگزاری کلاس های آموزشی و ارسال مدارک به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برای صدور گواهینامه اقدام نمایند .

 

 

  • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.