تفاوت‌ منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی

مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی در ایران، از دیدگاه تعاریف، اهداف، و مزایای خود به دو دسته متمایز تقسیم می‌شوند. در اینجا، تفاوت‌های اساسی بین منطقه آزاد تجاری و منطقه تجاری در ایران را بررسی خواهیم کرد. 

در ایران دو گونه منطقه خاص برای فعالیت اقتصادی با امتیازات خاص وجود دارد. گونه اول منطقه آزاد تجاری صنعتی و گونه دوم مناطق ویژه اقتصادی است،

اما گاه افکارعمومی و حتی سرمایه‌گذاران تعاریف و تفاوت‌های این دو منطقه را بدرستی نمی‌دانند، حال آن‌که قوانین و مقررات این مناطق با یکدیگر متفاوت است. هم‌اکنون در کل کشور هفت منطقه آزاد وجود دارد؛ در حالی که مناطق ویژه اقتصادی از مرز 26 گذشته است. 

هر دوی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با رویکرد رشد صنعت و اشتغال، جذب سرمایه‌های خارجی، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، کسب درآمد ارزی و افزایش صادرات، دستیابی به فناوری پیشرفته،مناطق آزاد تجاری چیست؟

مناطق آزاد تجاری به محدوده‌های مرزی حراست شده اطلاق می‌شوند، که می‌توانند در داخل یا خارج از مناطق بندری قرار گیرند. این مناطق از برخی از قوانین کشور معاف هستند و معمولاً با هدف بهبود و توسعه اقتصادهای ناکارآمد ایجاد می‌شوند. مناطق آزاد تجاری با ایجاد مشوق‌هایی مانند بخشودگی سود و عوارض گمرکی، حذف تشریفات زاید ارزی، معافیت مالیاتی ۱۵ ساله، و سایر اقدامات، جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی، انتقال فناوری، افزایش صادرات و سهولت واردات کمک می‌کنند.مناطق آزاد تجاری در ایران

در ایران، مناطق آزاد تجاری شامل هفت منطقه هستند که به ترتیب به نام‌های زیر شناخته می‌شوند: منطقه آزاد قشم، منطقه آزاد کیش، منطقه آزاد صنعتی ارس، منطقه آزاد ماکو، منطقه آزاد اروند، منطقه آزاد چابهار، و منطقه آزاد صنعتی انزلی.

بیشتر بخوانید: ثبت شرکت در بندرعباسهدف تشکیل مناطق آزاد تجاری

اهداف تشکیل مناطق آزاد تجاری در ایران، که در ماده ۱ قانون چگونگی اداره این مناطق ذکر شده است، شامل تسریع در امور زیربنایی، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی می‌باشد.

 حتما بخوانید: ثبت شرکت کشتیرانی

مزایای مناطق آزاد تجاری

مزایای مناطق آزاد تجاری

 1. جذب سرمایه خارجی در بخش‌های مولد:

  • مناطق آزاد تجاری توانسته‌اند سرمایه خارجی را به بخش‌های مختلف اقتصادی جلب کنند.
 2. جذب و انتقال تکنولوژی به کشور:

  • این مناطق به تبادل فناوری و انتقال تکنولوژی به داخل کشور کمک کرده‌اند.
 3. ایجاد فرصت‌های اشتغال:

  • با توسعه فعالیت‌های اقتصادی، فرصت‌های شغلی نیز در مناطق آزاد تجاری افزایش یافته‌اند.
 4. افزایش تولید و ارزش افزوده:

  • بخش‌های مختلف اقتصادی، به ویژه بخش صنعت، تولید و ارزش افزوده خود را افزایش داده‌اند.
 5. ورود به بازارهای جهانی و تجارت خارجی:

  • این مناطق به کشور کمک کرده‌اند تا وارد بازارهای جهانی شوند و با تجارت خارجی آشنا شوند.
 6. افزایش کارایی اقتصادی و تربیت نیروی انسانی ماهر:

  • توسعه اقتصادی مناطق آزاد تجاری به بهبود کارایی اقتصادی و تربیت نیروهای ماهر کمک کرده است.
 7. افزایش درآمد کشور ناشی از فعالیت‌های خدماتی:

  • فعالیت‌های خدماتی نظیر حمل و نقل، بانکداری، بیمه گری و توریسم در مناطق آزاد تجاری به افزایش درآمد کشور کمک کرده‌اند.
 8. کمک به ورود کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای:

  • این مناطق به ورود کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای با شرایط و قیمت مناسب تر کمک کرده‌اند.

 

مناطق ویژه تجاری صنعتی در ایران

مناطق ویژه تجاری صنعتی در ایران

 1. منطقه ویژه اقتصادی شهر فرودگاهی امام خمینی
 2. منطقه ویژه اقتصادی بجنورد
 3. منطقه ویژه اقتصادی گرمسار
 4. منطقه ویژه اقتصادی لامرد
 5. منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر
 6. منطقه ویژه اقتصادی نمین
 7. منطقه ویژه اقتصادی کاوه
 8. منطقه ویژه اقتصادی شیراز
 9. منطقه ویژه اقتصادی لاوان
 10. منطقه ویژه اقتصادی سیرجان
 11. منطقه ویژه اقتصادی لرستان
 12. منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی
 13. منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس
 14. منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد
 15. منطقه ویژه اقتصادی یزد
 16. منطقه ویژه اقتصادی ری
 17. منطقه ویژه اقتصادی زرندیه
 18. منطقه ویژه اقتصادی کشتی‌سازی خلیج فارس
 19. منطقه ویژه اقتصادی سهلان
 20. منطقه ویژه اقتصادی سرخس
 21. منطقه ویژه اقتصادی بیرجند
 22. منطقه ویژه اقتصادی دوغارون
 23. منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
 24. منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان
 25. منطقه ویژه اقتصادی بوشهر
 26. منطقه ویژه اقتصادی پیام
 27. منطقه ویژه اقتصادی اسلام‌آباد غرب
 28. منطقه ویژه اقتصادی اترک
 29. منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید

بیشتر بخوانید:  ثبت شرکت در تبریز

بنر ثبت شرکت

تفاوت های متنوع منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی

✅مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی در بسیاری از موارد با یکدیگر تفاوت های بسزایی دارند که در ادامه این مطلب از موسسه حقوقی تکسفیر به تعدادی از تفاوت  های این دو منطقه می پردازیم.

✅جذب نقدینگی سرگردان داخلی و کمک به مهار تورم و محرومیت‌زدایی تاسیس شده‌اند. با این حال کمیت و کیفیت مشوق‌هایی که در این مناطق به سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود، باهم متفاوت است؛ به گونه‌ای که مشوق‌های فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد بسیار جذاب‌تر از مناطق ویژه است.

به‌عنوان مثال در مناطق آزاد، معافیت‌های گمرکی و مالیاتی صفر یا بسیار پایین در نظر گرفته شده تا افراد برای سرمایه‌گذاری تشویق شوند.

✅بر این اساس در ایران معافیت مالیاتی کامل به مدت ۱۵ سال در مناطق آزاد وجود دارد، اما در مناطق ویژه اقتصادی صرفا تخفیف مالیاتی طبق مقررات داخل کشور ارائه می‌شود؛ یعنی مناطق ویژه برخلاف مناطق آزاد از معافیت کامل برخوردار نیستند.

✅از سوی دیگر در مناطق آزاد برای عوارض گمرکی و صادرات و همچنین واردات کالا نیز بخشودگی کامل سهم دولت در نظر گرفته شده است، اما این موضوع درباره مناطق ویژه صد درصد نیست و بسته به موضوع فعالیت تخصصی منطقه فرق می‌کند.

✅در تفاوت دیگر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌توان به بحث خرده‌فروشی اشاره کرد. خرده‌فروشی کالا در مناطق ویژه اقتصادی فقط برای اتباع خارجی امکان‌پذیر است، اما در مناطق آزاد، خرده‌فروشی برای اتباع خارجی و داخلی امکان‌پذیر است.

✅همچنین مقررات دریافت ویزا برای اتباع خارجی در مناطق آزاد براساس مقررات مرزی در نظر گرفته شده است؛ در حالی که در مناطق ویژه اقتصادی، این امر طبق قوانین و مقررات داخل کشور است.

✅درخصوص اشتغال و همچنین بیمه‌های اجتماعی برای فعالیت افراد خارجی در مناطق آزاد، تسهیلات خاصی در نظر گرفته شده، اما در مناطق ویژه اقتصادی قوانین یادشده به صورت ثابت، از قانون کار اتباع خارجی در داخل کشور تبعیت می‌کند.

از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند در مناطق آزاد به صورت صد درصدی مالکیت واحدهای تولیدی را در اختیار داشته باشند و ورود و خروج سرمایه نیز آزاد است.

در حالی که برای مناطق ویژه اقتصادی نیز تسهیلات خاصی در نظر گرفته شده تا این مناطق بتوانند موجب رشد اقتصادی و رشد صنعت و تجارت کشور شوند، اما سطح این تسهیلات از مناطق آزاد کمتر است.

مثلا به منظور تشویق تولید در مناطق ویژه اقتصادی، معافیت گمرکی در نظر گرفته شده، اما این معافیت تا سقف ارزش افزوده کالای تولیدی ارائه می‌شود. همچنین پرداخت عوارض گمرکی مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجی در تولیدات، باید انجام شود.

بیشتر بخوانید: معافیت های مالیاتی شرکت

از سوی دیگر واردات ماشین‌آلات، خط تولید و ابزار و اثاثیه اداری در مناطق ویژه بدون عوارض گمرکی صورت گرفته و صدور مجوز ساخت و پایان کار به صورت رایگان انجام می‌شود.

متروکه شدن کالا در این مناطق نیز شامل هیچ محدودیتی نیست. با این حال آن آزادی نسبتا کامل اقتصادی که به مناطق آزاد به نسبت قوانین داخل کشور داده شده، درباره مناطق ویژه اقتصادی وجود ندارد؛ زیرا به هر حال همان‌گونه که از نام‌ها برمی‌آید، یکی آزاد است و دیگری ویژه.

ثبت شرکت در مناطق آزاد 

بنر پاسخ به سوال

 

جمع بندی
مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی هر دو به عنوان مناطق خاصی برای توسعه اقتصاد کشورها ایجاد شده‌اند. مناطق آزاد تجاری بر اساس مفادی نظیر بخشودگی سود و عوارض گمرکی، معافیت مالیاتی ۱۵ ساله و تسهیلات دیگر، به جذب سرمایه خارجی، انتقال فناوری، افزایش صادرات و سهولت واردات کمک می‌کنند. در حالی که مناطق ویژه اقتصادی، با تسهیلات متفاوتی مانند معافیت مالیاتی و گمرکی، به هدف رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال، و جلب سرمایه‌گذاری ملی و خارجی تأکید دارند.سوالات متداول

۱. چه تفاوت‌هایی در مزایای مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی وجود دارد؟

مناطق آزاد تجاری با بخشودگی سود، معافیت مالیاتی ۱۵ ساله، و سایر تسهیلات به جذب سرمایه خارجی و افزایش صادرات می‌پردازند. از سوی دیگر، مناطق ویژه اقتصادی با تأکید بر معافیت‌های مالیاتی و گمرکی، به رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در داخل کشور تمرکز دارند.

تفاوت‌های اصلی در مزایای این دو نوع مناطق به مسائل مالیاتی، گمرکی، و بخشودگی سود برمی‌گردد. مناطق آزاد تجاری با تسهیلات مالیاتی بلندمدت و بخشودگی‌های سود جلب سرمایه خارجی را هدف قرار داده‌اند. در مقابل، مناطق ویژه اقتصادی با تأکید بر معافیت‌های گمرکی و مالیاتی، بر رشد اقتصاد داخلی و ایجاد اشتغال تمرکز دارند.

۲. چگونه قوانین و مقررات در مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی با یکدیگر متفاوت هستند؟

در مناطق آزاد تجاری، معافیت‌های گمرکی و مالیاتی به مدت ۱۵ سال وجود دارد، در حالی که در مناطق ویژه اقتصادی تخفیف مالیاتی بر اساس قوانین داخلی ارائه می‌شود. همچنین، در مناطق آزاد تجاری، خرده‌فروشی برای اتباع داخلی و خارجی مجاز است، در حالی که در مناطق ویژه اقتصادی فقط برای اتباع خارجی امکان‌پذیر است.


۳. چگونه واردات و صادرات در مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی تنظیم شده‌اند؟

در مناطق آزاد تجاری، بر اساس قوانین ایجاد آزادی در تجارت، بخشودگی‌های کامل برای عوارض گمرکی و صادرات و واردات کالا وجود دارد. این امر می‌تواند باعث جلب سرمایه‌گذاری و تسهیل تبادلات تجاری شود. در مقابل، در مناطق ویژه اقتصادی، معافیت‌ها بر اساس قوانین داخل کشور ارائه می‌شوند و ممکن است محدودیت‌هایی بر روی واردات و صادرات اعمال شود.

 

 • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.
 • نظر شما بعد از تایید منتشر می شود
  avatar
  مصطفی گودرزی · 1 سال قبل
  با سلام
  از اطلاعات کامل و شفاف تان ممنونم