اصول شناسایی تابعیت شرکت های تجاری

آوریل 10

اصول شناسایی تابعیت شرکت های تجاری

Principles of Business Citizenship Identification

شرکت های تجاری شرکت هایی هستند که در انها دو یا چند شخص حقیقی و یا حقوقی به منظور انجام فعالیت های بازرگانی گرد هم جمع شده اند و در این نوع از شرکت ها سود و سرمایه معین وجود دارد .

حال به بیان این نکته می پردازیم که تابعیت شرکت های تجاری در کل به چه معناست؟

تابعیت یک رابطه حقوقی و سیاسی می باشد که اشخاص حقیقی و یا حقوقی را به دولت مرتبط می کند که در نتیجه این رابطه شخص و دولت دارای حقوق متقابل می باشند و باید قوانینی را رعایت کنند و از این نظر تابعیت را یک رابطه حقوقی می گویند که اشخاص بدین وسیله از امتیازات و حقوقی متناسب با قوانین و مقررات کشور مورد نظر برخوردار می شوند .

شناسایی تابعیت شرکت های تجاری از مسائل بسیار مهم برای ثبت می باشد و رسمیت تابعیت این نوع از شرکت ها توسط مراجع ثبتی اعلام می شود .

چرا شناسایی تابعیت شرکت های تجاری امری ضروری می باشد ؟

1-    قانون گذار برای اتباع یک کشور امتیازاتی را در نظر می گیرد که این امر باعث می شود که شناسایی تابعیت شرکت های تجاری پر اهمیت باشد.

2-    از آن گذشته هر دولتی موظف به حمایت سیاسی از شرکتی است که در تابعیت آن باشد .

3-    یکی دیگر از دلایل مهم تلقی شدن شناسایی این نوع از شرکت ها مالیات می باشد که در این صورت باید شرکت های خارجی و داخلی مشخص باشند .

4-    شرکت های خارجی در صورتی می توانند فعالیت اقتصادی داشته باشند که دولت به انها اجازه داده باشد .

5-    در مواقعی که شرکتی خارجی تشخیص داده شود در این صورت توسط دولت شرایط آسان تری برای آن شرکت فراهم می شود تا بتواند ارز را به خارج از کشور منتقل کند .

6-    همچنین تعیین تابعیت شرکت های تجاری ثبت شده مشخص کننده این امر است که آیا انحلال و تشکیل و طرز کار شرکت مطابق با قانون کشور سرپرست می باشد یا نه .

 

 

 

اصول شناسایی تابعیت شرکت های تجاری :

1-    مطابق با ماده یک قانون جمهوری اسلامی در خصوص ثبت شرکت ها هر شرکتی که در ایران تشکیل شود و مرکز اصلی آن در ایران باشد یک شرکت ایرانی محسوب می شود و شرکتی که در خارج از ایران تشکیل شود و مرکز اصلی آن هم در خارج از کشور باشد یک شرکت خارجی تلقی می شود که به این قانون اصل اقامتگاه می گویند .

2-    یکی دیگر از معیارهای تعیین تابعیت یک شرکت منشاء سرمایه آن شرکت از کشور مبدا می باشد که به این قانون نیز اصل منشاء سرمایه می گویند .

3-    طبق قوانین برخی از کشورها معیار داخلی یا خارجی بودن یک شرکت و یا داشتن عنصری خارجی یا انتقال قوانین به آن شرکت را اصل تابعیت شرکا می گویند .

4-    مطابق با قواعد بین المللی ممکن است که تابعیت یک کشور و با رضایت شرکا و سهامداران آن شرکت به غیر از اصل اقامتگاه و اصل تابعیت شرکا انتخاب شود که به این اصل , اصل قرارداد و یا تابعیت داور می گویند .

 

در مقاله فوق اصول شناسایی تابعیت شرکت های تجاری را برای شما عزیزان مطرح کردیم.چنانچه در خصوص امور ثبتی و مسائل حقوقی شرکت خود در تهران و یا کرج نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید می توانید با موسسه حقوقی تک سفیر تماس حاصل فرمایید تا متخصصان ما شما را یاری کنند .

 

 

بازدید 150 بار آخرین ویرایش در سه شنبه, 01 بهمن 1398 ساعت 16:04