اشخاص ثالث چه کسانی هستند؟

دسامبر 30

اشخاص ثالث چه کسانی هستند؟

اشخاص ثالث چه کسانی هستند؟

پیش از آنکه به شما توضیح دهیم اشخاص ثالث چه کسانی هستند، باید به این نکته اشاره کنیم که اشخاص ثالث اصطلاحی است که در ثبت شرکت، در ثبت املاک، در قانون بیمه و ... بارها مطرح شده است و مطمئنا اصطلاح آن را شنیده اید.

ما در این مقاله به تعریف اشخاص ثالث در قانون تجارت خواهیم پرداخت، البته به اشخاص ثالث در قانون بیمه نیز اندکی اشاره خواهیم کرد.

اشخاص ثالث چه کسانی هستند؟

اشخاص ثالث در قانون بیمه:

در زیر به بیمه شخص ثالث که برای خودرو مطرح می شود می پردازیم:

بر طبق قانون، مالک خودرو یا بیمه گذار شخص اول محسوب می شود، سازمان بیمه یا بیمه گر شخص ثانی به شمار می آید و شخصی که در اثر سانحه رانندگی متضرر می شود و خسارت جانی یا مالی می بیند شخص ثالث محسوب می شود. (البته اگر راننده دچار سانحه شود شخص ثالث حساب نمی شود.)

دارا بودن بیمه شخص ثالث برای تمام اشخاصی که مالک اتومبیل هستند اجباری می باشد.

اشخاص ثالث در قانون تجارت:

در قانون تجارت به شخص حقیقی یا حقوقی که طرف قرارداد شرکت می باشد و در اثر ورشکستگی یا ضرر و زیان های احتمالی، متضرر می شود اشخاص ثالث گفته می شود.

مجلس شورای اسلامی در سال 1311، قانون تجارت ایران را در 600 ماده به تصویب رساند.

البته برخی از مواد قوانین تجاری در برخی سالها اصلاح گردیدند.

قانون تجارت ایران شامل قوانین مربوط به امور بازرگانی و تجاری در ایران است که اصول کار حقوقدانان و کارشناسان حقوقی می باشد.

در قانون تجارت برای حمایت از حق و حقوق اشخاص ثالث، قوانین خاصی وضع شده است.

در قراردادها معمولا حق و حقوق اشخاص ثالث ذکر می شود و در صورتیکه قرارداد فسخ شود، آن حقوق قابل مطالبه هستند.

در زیر به چند مورد از قوانینی که در مورد اشخاص ثالث در قانون تجارت ایران ذکر شده، اشاره می کنیم:

بر طبق ماده ی 28 قانون تجارت: تا زمانی که ثبت شرکت انجام نشده صادر کردن برگه سهم، ممنوعیت دارد. در صورت انجام چنین تخلفی، افراد امضا کننده در قبال اشخاص ثالث مسئول خواهند بود.

بر طبق ماده ی 148 قانون تجارت: در شرکتهای با مسئولیت محدود هیچ یک از شرکا نمی توانند بدون اطلاع، کل سهم الشرکه خود را به یک شخص ثالث واگذار کنند و شخص ثالث را وارد شرکت نمایند.

بر طبق ماده ی 219 قانون تجارت: اشخاص ثالث به مدت پنج سال زمان دارند تا در مورد قراردادهای منعقد شده بر علیه وارثان یا شرکا اقدام نمایند.

اگر تصمیم دارید برای ثبت شرکت، ثبت برند، اخذ کارت بازرگانی، اخذ جواز تاسیس، اخذ پروانه بهره برداری و ... اقدام نمایید ولی با اصطلاحات حقوقی و قانونی آشنایی ندارید، می توانید سوالات خود را از کارشناسان موسسه حقوقی تکسفیر بپرسید.

بازدید 371 بار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید