خانه

سپتامبر 13

سهیم شدن در سود حقوق مالکیت سهام

سهیم شدن در سود حقوق مالکیت سهام

سهیم شدن در سود حقوق مالکیت سهام موضوعی است که در این مقاله قصد داریم در رابطه با آن صحبت کنیم ؛ اما در ابتدا می خواهیم بدانیم که حقوق مالکیت سهام به چه شکلی می باشد .

حقوق مالکیت سهام :

بر اساس مالکیت سهام به سهامداران حقوقی اختصاص داده می شود که از این حقوق به عنوان حقوق اختصاصی و یا انفرادی برای شرکا یاد می شود . حقوق ناشی از مالکیت سهام بر اساس اساسنامه شرکت و یا با تصمیم نهاد های شرکت قابل نقض نمی باشد . حقوق ناشی از مالکیت سهام به بخش های متعددی تقسیم می شود و در لایحه قانونی مصوبه سال 1347 به آن اشاره شده است .

همچنین لازم به ذکر است که برای بررسی راحت تر این حقوق ، آن را به دو دسته حقوق مالی و حقوق غیر مالی تقسیم می کنند .

حقوق مالی : این نوع از حقوق به دو نوع می باشد از قبیل : حق سهیم شدن در سود شرکت و حق سهیم شدن در دارایی های شرکت .

حقوق غیر مالی : این نوع از حقوق نیز به چهار نوع تقسیم می شود ، از قبیل : حق کسب اطلاع ، حق عضویت در شرکت مورد نظر ، حق رای و حق انتقال سهام مربوطه .

سهیم شدن در سود حقوق مالکیت سهام :

در صورتی که شریکی بخشی از سرمایه شرکت مورد نظر را تامین کند ، در این صورت هدف او از انجام این کار ، سهیم شدن در سود حاصل از شرکت می باشد . در مجامع عمومی عادی که به صورت سالانه برگزار می شوند ، میزان سود هر سهام دار مشخص می گردد .

حال باید بدانیم که منظور از این سود چه می باشد ؟ در این بخش باید گفت که منظور از سود به معنای سودی است که قابل تقسیم باشد و سودی که قابل تقسیم باشد نیز عبارت است از : سود خالص سال مالی شرکت مورد نظر که زیان های سال های مالی قبل از آن کم شود و یا به عبارت دیگر بر اساس ماده 238 اندوخته قانونی یعنی کسر یک بیستم از سود خالص در هر سال و همچنین اندوخته های اختیاری دیگر که با سود قابل تقسیم سال های قبلی شرکت که تا به حال تقسیم نشده است ، جمع گردد .

در خصوص این مطلب باید گفت که مجمع عمومی وظیفه تعیین سود شرکت را دارد ، اما برای تقسیم آن سود وظیفه ای ندارد .

مجمع عمومی تنها پس از وضع کردن اندوخته های قانونی قادر به انجام این کار می باشد ، اما این امر در بیشتر مواقع میان سهامداران اقلیت و سهامداران اکثریت و همچنین مدیران مجموعه که متهم به سوءاستفاده از رای اکثریت می باشند ، باعث ایجاد اختلاف می شود .

بر اساس بند 3 ماده 158 لایحه قانونی مصوبه سال 1347 ، سود قابل تقسیم مورد نظر باید به صورت نقدی به شخص صاحب سهم پرداخت گردد .

نکاتی در خصوص پرداخت سود ناشی از حقوق مالکیت سهام :

1-   میزان سود :

میزان سودی که قابل تقسیم می باشد با در نظر گرفتن ارزش اسمی سهام متعلق به هر کدام از سهامداران مجموعه تعیین می گردد ؛ ولی در صورتی که برای بخشی از این سهام امتیازاتی تعیین شده باشد ، این قاعده بر هم می ریزد .

2-   پرداخت کردن سود موهوم :

پرداخت سودی که به احراز مجمع عمومی موکول شود به معنای این است که سود قابل تقسیم وجود دارد . در صورتی که بر خلاف این قانون مبلغی به صاحبان سهام پرداخت گردد ، به آن مبلغ سود موهوم می گویند .

3-   نحوه پرداخت کردن سود :

مجمع عمومی نحوه پرداخت سود قابل تقسیم را تعیین می کند و در صورتی که مجمع عمومی مورد نظر ، تصمیمی برای پرداخت سود مورد نظر نگرفته باشد ، هیئت مدیره شرکت نحوه پرداخت این سود را تعیین می کند . اما به صورت کلی پرداخت سود به صاحبان سهام باید تا مدت 8 ماه بعد از تصمیم گیری مجمع عمومی ، انجام گردد .

بازدید 19 بار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید