هزینه ثبت تغییرات شرکت

تغییرات شرکت به هر نوع تغییری اطلاق می‌شود که در موارد مختلف به ساختار، ارکان، یا وضعیت حقوقی یک شرکت اعمال می‌شود. این تغییرات می‌توانند به شکل‌ها و اندازه‌های مختلف باشند و ممکن است به عنوان تغییرات مالی، سازمانی، مدیریتی یا حتی حقوقی توصیف شوند. در زیر تعدادی از انواع تغییرات شرکت را ذکر می‌کنم:

 1. تغییرات در ساختار سهامی: شامل تغییرات در تعداد و انواع سهام‌ها، افزایش یا کاهش سرمایه، و تغییرات در حقوق سهامداران می‌شود.
 2. تغییرات در هیات مدیره: این شامل تغییرات در اعضای هیات مدیره، تعویض مدیر عامل، و تغییرات در صلاحیت‌ها و وظایف اعضای هیات مدیره است.
 3. تغییرات در نام شرکت: این ممکن است شامل تغییر نام کامل شرکت یا حتی تغییر در لوگو و برند شرکت باشد.
 4. تغییرات در مقررات داخلی شرکت: شامل تغییرات در اساسنامه و توافقنامه‌های داخلی شرکت می‌شود.
 5. تغییرات در فعالیت‌های شرکت: این می‌تواند شامل تغییر در نوع فعالیت‌ها، افزودن یا حذف خطوط تولید، و تغییرات در راهبرد کسب و کار باشد.
 6. تغییرات مالکیتی: شامل تغییرات در سهامداران و سهام شرکت، فروش یا خرید سهام، و انتقال مالکیت است.
 7. تغییرات در وضعیت حقوقی: ممکن است شامل تغییرات در نوع حقوقی شرکت، از جمله تبدیل به یک شرکت سهامی عام یا خصوصی، یا حتی تصمیم به توسعه به بازارهای بین‌المللی باشد.تغییرات شرکت ممکن است به دلیل علل مختلف اتفاق بیافتد، از جمله تغییرات استراتژیک، نیاز به تنظیمات مالی، یا تغییرات در محیط حقوقی و مقرراتی. برای اعمال این تغییرات، اغلب لازم است به مراحل قانونی ثبتی بپردازید تا این تغییرات به صورت رسمی تثبیت شوند.

به صورت کلی هزینه مربوط به تغییرات شرکت بستگی به نوع تغییرات شرکت دارد . همچنین انجام تغییرات شرکت در شهر های کوچک در مقایسه با مراکز استان ها و یا شهر های بزرگ و پر جمعیت متفاوت می باشد .

 

ثبت تغییرات شرکت چیست؟ بررسی هزینه‌ها و ضرورت ثبت

ثبت تغییرات شرکت یک چالش حیاتی است که باید به آن توجه کامل شود. سوالاتی که مطرح می‌شوند، چرا باید تغییرات شرکت را ثبت کنیم و چرا باید هزینه‌های ثبت را پرداخت کنیم؟ این سوالات به اهمیت ثبت تغییرات اشاره دارند. ثبت تغییرات شرکت ضروری است چرا که در صورت عدم ثبت قانونی تغییرات در اختیارات و وظایف هیات مدیره، اعتبار قانونی برای کارمندان و کارگران فاقد اعتبار خواهد بود.

همچنین، در صورت عدم ثبت قانونی تغییر مدیر عامل، هرگونه معامله انجام شده توسط او، تعهدی برای شرکت خواهد داشت و وی مسئولیت پذیرفته بر عهده دارد. در ادامه، هزینه‌های ثبت تغییرات شرکت را به دقت بررسی خواهیم کرد.

عوامل موثر بر هزینه ثبت تغییرات شرکت

عوامل موثر بر هزینه ثبت تغییرات شرکت

هزینه ثبت تغییرات شرکت متاثر از دو عامل اصلی است:

 1. تعداد صورت جلسه شرکت
 2. هزینه روزنامه رسمی


در صورت انتخاب روش صورت جلسه، هزینه بر اساس نوع و تعداد صورت جلسه متغیر است. برای اطلاعات بیشتر، بهتر است با ما همراه باشید تا به طور کامل به بررسی هزینه‌های ثبت تغییرات شرکت بپردازیم

قوانین و نکات مهم در رابطه با تغییرات شرکت

مقررات مربوط به ثبت و انتشار باید در رابطه با تغییرات در موارد زیر رعایت گردد :

 • در مواردی که تصمیماتی در خصوص تمدید مدت شرکت به صورت اضافه بر مدت مقرر باشد .
 • در صورتی که انحلال شرکت مورد نظر قبل از مدت زمان مشخص شده باشد .
 • در صورتی که تغییر در تعیین کیفیت تفریغ حساب و یا تغییر اسم شرکت به وجود بیاید .
 • در صورتی که مدیر شرکت تغییر پیدا کند و یا در رابطه با موضوع معین شده در ماده 58 قانون اخذ شود .
 • در صورت تبدیل اساسنامه شرکت و یا تبدیل و خروج بعضی از شرکای ضامن شرکت

مطابق با قانون انتشار تغییراتی که در وضعیت شرکت به ثبت رسیده ایجاد می شود ، ضروری است و در صورت عدم انتشار مواردی که نظام نامه آن را بر عهده مدیران شرکت گذاشته است ، نتیجه آن این است که :

 • مدیران ممکن است بر اساس قواعد عام و به دلیل خطای خود به جبران خسارت اشخاص ثالث محکوم شوند .
 • اشخاص ثالث می توانند این تغییرات را نادیده بگیرند و تغییراتی که به نظر آنها نرسیده است در مقابل آنها قابل استناد نمی باشد .

هزینه مربوط به تغییر آدرس شرکت

هزینه مربوط به تغییر آدرس شرکت

به صورت کلی آدرس شرکت مکانی است که در زمان ثبت شرکت مورد نظر مطابق با بند 3 اساسنامه قید می گردد . تغییر آدرس در تمامی شرکت ها بر اساس صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده قابل ثبت می باشد .

برای تغییر در آدرس ، شرکت ها باید اقدامات ذکر شده در قسمت زیر را انجام دهند :

 • تنظیم کردن صورت جلسه ای که بر زیر تمام برگه های آن توسط شرکای شرکت امضا شده باشد و برای ثبت تغییرات مربوط به آدرس علاوه بر صورت جلسه مجمع عمومی باید هزینه ای به میزان 250 هزار تومان در نظر گرفته شود .
 • همچنین درج تغییرات مورد نظر در روزنامه رسمی و یا کثیر الانتشار هزینه ای به میزان 40 الی 70 هزار تومان را در بر می گیرد .

حتما بخوانید: نقل و انتقال سهام در شرکت

هزینه مربوط به تغییرات اعضای هیئت مدیره شرکت

در مواقعی که شرکتی برای تغییر در اعضای هیئت مدیره تصمیم می گیرد ، باید صورت جلسه ای را تنظیم کند و آن را به ثبت برساند . پس از آن نیز باید صورت جلسه ای جدید تنظیم شود که در آن افرادی که جدید هستند و افراد قدیمی برای مدت مشخص شده ای عضو هیات مدیره شوند .

در مرحله بعدی نیز باید صورت جلسه مربوط به هیئت مدیره تنظیم شود که در آن مدیران شرکت و سمت آنها  مشخص باشد و اشخاصی که دارنده حق امضا هستند و روزنامه رسمی برای درج آگهی تغییرات در آن مشخص شود .

در نتیجه برای ثبت تغییرات اعضای هیئت مدیره باید سه صورت جلسه 250 هزار تومانی تنظیم شود و هر کدام از سه صورت جلسه باید باید یک بار در روزنامه رسمی آگهی گردند .

هزینه مربوط به ثبت تغییرات در خصوص تمدید مدیران و بازرسین :

 در رابطه با ثبت تغییرات در خصوص تمدید مدیران و بازرسین یک صورت جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه کفایت می کند . بنابراین یک صورت جلسه با یک بار درج شدن در روزنامه رسمی حدود 35 هزار تومان هزینه خواهد داشت .

 حتما بخوانید: تغییر سرمایه شرکت

هزینه ثبت تغییرات شرکت به چه صورت می باشد ؟

زمانی که شرکت های تجاری در اداره ثبت شرکت ها به ثبت می رسند , می توانند در مفاد ذکر شده در اساسنامه شرکت خود یا در رابطه با سایر امور شرکت تغییراتی را ایجاد کنند و یا در رابطه با مسائلی مانند :


اشخاص دارای حق امضا و یا انتخاب اشخاص شایسته برای مدیریت و همچنین برای انتخاب بازرسین , تصمیماتی را بگیرند . در نهایت تغییرات ذکر شده باید در روزنامه آگهی شوند و در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسند و اگر چنانچه تغییرات مورد نظر ثبت و اگهی نشوند در این صورت معاملاتی که اشخاص با توجه به ثبت قبلی انجام می دهند معتبر می باشد .

 

تنظیم صورتجلسات به چه علتی می باشند ؟

هنگامی که شرکتی به ثبت رسیده شد برای ایجاد تغییرات در آن به تنظیم صورتجلسات برای ثبت این تغییرات نیاز می باشد و از آنجایی که نحوه تنظیم این صورتجلسات پیچیده می باشد ما به شما پیشنهاد می کنیم که در این امر از متخصصین خبره کمک بگیرید تا در روند اجرایی کار دچار مشکل نشوید . در این صورتجلسات نکات بسیاری باید مطابق با قوانین تجارت قید گردند از جمله : نوع شرکت مورد نظر , اساسنامه شرکت و همچنین بخشنامه های داخلی مربوط به اداره ثبت شرکت ها .

نکته : تنظیم صورتجلسه برای تغییرات صورت گرفته شده در شرکت ها در صورت برگزاری مجمع عمومی عادی و یا مجمع عمومی فوق العاده و یا هیات مدیره مربوطه امکان پذیر می باشد .

ثبت تغییرات برای شرکت ها در 9 مورد از قبیل زیر صورت می گیرند :

1-    تغییر دادن آدرس شرکت مورد نظر

2-    انحلال شرکت مربوطه

3-    ایجاد تغییرات در اساسنامه شرکت

4-    ایجاد تغییرات در موضوع شرکت

5-    تغییرات مربوط به حق امضاء

6-    در رابطه با تمدید بازرسین مربوطه و انتخاب بازرسین

7-    به منظور کاهش و یا افزایش در میزان سرمایه به کار گرفته شده در شرکت مربوطه

8-    ایجاد تغییرات در هیئت مدیره شرکت و یا تمدید مجدد آنها

9-    تغییر دادن نوع سهام شرکت مورد نظر به سهام با نام و یا بی نام

در رابطه با تمامی موارد ذکر شده در فوق می توان در شرکت ها ثبت تغییرات انجام داد .

هزینه ثبت تغییرات شرکت چه قدر است؟

هزینه ثبت تغییرات شرکت چه قدر است

آیا به دنبال بهبود و به‌روزرسانی ساختار و عملکرد شرکت خود هستید؟ ثبت تغییرات شرکت یکی از اقدامات اساسی است که به شما کمک می‌کند تا با نیازهای جدید بازار همگام شوید و به روزرسانی‌های موردنیاز را انجام دهید.

با ثبت تغییرات شرکت، شما امکان دستیابی به امتیازاتی همچون افزایش اعتبار، اطمینان حاصل از وضعیت حقوقی و قانونی شرکت خود، و پاسخگویی به نیازهای روزافزون بازار را خواهید داشت.

به موسسه حقوقی تکسفیر مراجعه کنید و مشاوره‌ای رایگان دریافت کنید. ما با تیم متخصص و تجربه خود آماده‌ایم تا شما را در فرآیند ثبت تغییرات شرکتتان همراهی کنیم و اطمینان حاصل کنیم که همه چیز به‌روز و مطابق با قوانین است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و تنظیم جلسه مشاوره، با ما تماس بگیرید.

 هزینه های مربوط به ثبت تغییرات در شرکت ها با توجه به نوع تغییرات صورت گرفته تعیین می شوند . از طرفی دیگر امور مربوط به ثبت تغییرات شرکت ها در شهرهای کوچک با شهرهای بزرگ و مراکز استان ها متفاوت می باشد .

 

سوالات متداول

 ثبت تغییرات شرکت چیست؟

 ثبت تغییرات شرکت فرآیندی حیاتی است که با به‌روزرسانی اختیارات و وظایف هیات مدیره و سایر تغییرات در ساختار شرکت، اعتبار قانونی و حقوقی را برای اعضای شرکت تضمین می‌کند. این فرآیند به عنوان یک چالش اساسی در مدیریت کسب و کارها برشمرده می‌شود

چرا باید تغییرات شرکت را ثبت کنیم؟

ثبت تغییرات شرکت اساسی است زیرا در صورت عدم ثبت قانونی، تغییرات در اختیارات و وظایف هیات مدیره برای کارمندان و کارگران بی‌اعتبار می‌شود. این فرآیند از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا به شرکت امکان پیشرفت و تطابق با نیازهای بازار را می‌دهد.

 

چرا باید هزینه‌های ثبت را پرداخت کنیم؟

هزینه‌های ثبت تغییرات شرکت نقش حیاتی دارند، زیرا این هزینه‌ها به تعداد صورت جلسات شرکت و هزینه روزنامه رسمی بستگی دارند. این هزینه‌ها برای انجام فرآیند ثبت و تضمین اعتبار قانونی ضروری هستند.

 

چگونه هزینه‌های ثبت تغییرات شرکت محاسبه می‌شوند؟

هزینه ثبت تغییرات شرکت از دو عامل اصلی تعداد صورت جلسه شرکت و هزینه روزنامه رسمی تأثیر می‌پذیرد. در صورت انتخاب روش صورت جلسه، هزینه بر اساس نوع و تعداد صورت جلسه متغیر است.

 

آیا تغییرات در هیئت مدیره شرکت نیاز به ثبت دارد؟

 بله، تغییرات در هیئت مدیره شرکت نیاز به ثبت دارد. این اقدام ضروری است تا اطلاعات مدیران و وظایف آنها به‌روز شده و تغییرات قانونی به درستی ثبت گردد.

 • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.