مراحل ادغام شرکت های تجارتی

 

در مقالات قبلی ادغام شرکت های تجارتی و انواع ادغام و معانی و مفاهیم ادغام و شرکت تجاری را مورد بررسی قرار دادیم و حال در این مقاله می خواهیم در مورد شرایط و مراحل ادغام شرکت های تجارتی صحبت کنیم .

مراحل ادغام شرکت های تجاری به چه شکل می باشد ؟

میزان مسئولیت سهامداران وشرکای شرکت در ادغام شرکت های تجاری نقش مهمی دارد . مثلا : مسئولیت هر کدام از سهامداران شرکت های سهامی تا جایی متعلق به انها می باشد که برای آن سهام پول پرداخت کرده باشند و آن سهام را خریداری کرده باشند . همچنین در شرکت های با مسئولیت محدود نیز به همین گونه است و مسئولیت هر کدام از شرکا تا جایی می باشد که اورده های نقدی و غیر نقدی آنها را در بر بگیرد . به همین دلیل ترکیب شدن شرکت های سهامی با هم نوع خودشان و یا با شرکت های با مسئولیت محدود دیگرصحیح به نظر می رسد .

ادغام شرکت های با مسئولیت محدود در شرکت های سهامی چگونه می باشد :

ادغام شرکت هایی که با مسئولیت محدود هستند در شرکت هایی که از نوع سهامی هستند امکان پذیر می باشد حتی اگر نوع شرکت ها و ماهیت آنها متفاوت باشد . اما بر خلاف این نوع شرکت ها ادغام و ترکیب شرکت های سهامی در شرکت هایی که با مسئولیت محدود هستندامر امکان پذیری نمی باشد که علت آن حذف بعضی از ارکان شرکت و همچنین هماهنگ نبودن موضوع فعالیت آنها می باشد .

ادغام شرکت های تضامنی در شرکت های سهامی به چه شکل است :

ادغام شرکت های تضامنی در شرکت های سهامی مناسب نمی باشد زیرا هر دو شرکتدر میزان مسئولیت سهامداران و شرکایی که تصمیم گیرنده هستند تفاوت اساسی با یکدیگر دارند و همین طور به این علت که هر دو شرکتهدف غیر هم جنسی را دارند . از طرفی دیگر ادغام وترکیب شرکت های تضامنی با دیگر شرکت های تجاری مسئولیت تضامنی شرکای شرکت را به شرکت ادغام پذیر منتقل می کند و همچنین مسئولیت و بدهی های شرکت را به شرکت جدید منتقل می نماید .

بنابراین با توجه به مسائلی که در قسمت فوق مورد بررسی قرار دادیم ادغام شرکت های تجاری هم نوع در صورت در نظر گرفتن میزان هماهنگی مسئولیت شرکا و سهامداران و همین طور یکسان بودن رکن های تصمیم گیری و تطبیق ساختارهای شرکت های ادغام شده بلامانع است .

ادغام شرکت های سهامی خاص در شرکت های سهامی عام چگونه است :

این علت که مقررات دربر دارنده شرکت های سهامی عام نسبت به شرکت های سهامی خاص کامل تر هستند و قوانین موجود در شرکت های سهامی خاص را مورد پوشش قرار می دهند بنابراین ادغام این دو نوع شرکت بدون مانع و امکان پذیر می باشد . ولی به این علت که شرکت های سهامی عام دارای تشریفات پیچیده ای هستند و همین طور به این علت که سازمان های نظارتی مانند بورس اوراق بهادار بر آنها نظارت خاصی دارند ادغام شرکت های سهامی عام در شرکت های سهامی خاص, ادغام مناسبی نمی باشد .

از عوامل دیگری که برای ادغام شرکت های تجاری وجود دارد ارزیابی دیون و دارایی های شرکت و انتقال آنها به شرکت ادغام شونده است . و همین طور مطابق با ماده 111 آیین نامه اجرایی مالیات های مستقیم صورت حساب های کامل دارایی ها و بدهی ها همراه با گزارش ارزیابی آن باید به وسیله یکی از اعضای مجموعه جامعه حسابداران رسمی ایران مورد تایید ارکان هایی که در این زمینه تصمیم گیرنده هستند قرار بگیرد .

در این قسمت چند نکته را خدمت شما عزیزان عرض می نماییم :

برای ادغام شرکت های سهامی عام علاوه بر شرایطی که در رابطه با شرکت های سهامی بیان کردیم نکته دیگری وجود دارد که آن هم دریافت مجوز از سازمان بورس کشور می باشد که مطابق با قوانین بورس شرکت های سهامی عامی که در بازار بورس پذیرفته نشده اند در شرکت های سهامی عامی که در بورس پذیرفته شده اند مجاز می باشد ولی عکس این عمل امکان پذیر نمی باشد .

لازم به ذکر است که ترکیب شرکت های سهامی عام از ادغام شرکت های دیکر مجاز نمی باشد .

همان طور که در این مقاله خدمت شما عزیزان عرض شد برای ادغام شرکت های تجاری مراحل فوق باید در نظر گرفته شوند . امیدواریم که این مقاله توضیحات مناسبی را در خدمت شما عزیزان قرار داده باشد .

  • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.