اثرات ادغام شرکت های تجاری

در مقالات قبلی مباحث مختلف در رابطه با ادغام شرکت های تجاری از جمله : تعریف ادغام در لغت و تعریف آن به طور کلی – معنای ادغام شرکت های تجاری و انواع ادغام از نظر حقوقی و غیر حقوقی – مراحل ادغام و ... را بررسی کردیم . حال در این مقاله می خواهیم اثرات ادغام شرکت های تجاری را مورد بحث قرار دهیم .

ادغام شرکت های تجاری مزایای بسیاری را در پی خواهد داشت که حال به بررسی آنها می پردازیم :

مزایای ادغام شرکت های تجاری :

1-    صرفه جویی در عملیات لازم : به این معنا می باشد که هنگامی که یک محصول به جای اینکه در دو شرکت مختلف تولید شود در یک شرکت مشترک تولید شود باعث به وجود آمدن صرفه جویی می شود و از طرف دیگر نیز افزایش در میزان تولید محصول باعث کاهش هزینه های موجود می شود .

2-    ادغام شرکت های تجاری باعث انحصاری شدن یک محصول و کاهش تعداد رقبا در بازار عرضه می شود.

3-    همچنین باعث به وجود آمدن محصولات جدید می شود و راهی جدید را ارائه می دهد تا برای محصولات گذشته مشتریان جدیدی جذب شرکت شوند .

4-    هزینه های مالی کاهش پیدا می کند : پس از ادغام شرکت ها هزینه های مالی موجود در شرکت هدف و شرکت خریدار کاهش پیدا می کنند و شرکت هایی که بزرگ باشند آن دسته از بدهی های خود را که بهره بالایی دارند را در شرکت هایی که هدف هستند با بهره پایین جایگزین میکنند و به این صورت وجه مالی خود را تامین می نمایند .

به طور کلی ادغام شرکت های تجاری باعث بهبود بخشیدن به شرایط اقتصادی می شود که این دلیل جزو مهم ترین دلایل ادغام شرکت ها می باشد همچنین باعث دسترسی بهتر شرکت های بزرگ به بازار سرمایه می شود و همین طور توسعه ای که بر اساس این ادغام به وجود می اید باعث می شود تا شرکت های کوچکی که پس از ادغام به شرکت های بزرگ تبدیل شده اند به وام و سرمایه ای که نیاز داشته اند و پیش از این قادر به دریافت آن نبوده اند را بتوانند دریافت کنند . یکی دیگر از مزایای ادغام شرکت ها نیز بهبود عملکرد شرکت می باشد که منظور از آن هم شرکت هدف و هم شرکت اصلی است که این مزیت از مهم ترین ویژگی های ارزش آفرین بر اساس ادغام و تملک است . این ویژگی به این صورت است که شرکتی که توسط شرکت دیگر مورد حمایت قرار می گیرد عملکرد بهتری پیدا میکند و در بازار عرضه نیز تاثیر بیشتری را می گذارد زیرا در این صورت می تواند سهم بیشتری از بازار را در اختیار داشته باشد .

امید بر آن داریم که این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد . چنانچه برای ادغام شرکت تجاری خود نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی دارید و در صورت داشتن هرگونه سوال در این باره می توانید با موسسه حقوقی تکسفیر تماس حاصل فرمایید تا مشاوران و متخصصان این مجموعه شما را به بهترین شکل ممکن یاری دهند .

  • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.