ثبت برند لباس - مراحل ثبت برند لباس

جولای 30

ثبت برند لباس - مراحل ثبت برند لباس

منظور از برند چیست ؟

به هر نوع نام ، علامت ، نشانه ، و یا ترکیبی از این ها که برای ایجاد تمایز بین کالاها و خدمات مشابه یک تولید کننده با دیگر محصولات همان شرکت یا شرکت و تولید کننده دیگر برند می گویند.

تاریخچه پوشاک :

از گذشته های دور لباس در فرهنگ های مختلف نقش اساسی داشته است .و یکی از راه های شناخت فرهنگ ها و مذاهب و... از یکدیگر بوده است.مثلا در ایران لباس مردم گیلان با لباس مردم کردستان متفاوت است و به این وسیله می توان تشخیص داد که شخص مربوط به کدام منطقه از کشورمان می باشد.

این موضوع در کشور های دیگر هم وجود دارد.مثلا مدل پوشش مردم کشور ترکیه با مردم کشور انگلستان متفاوت است والبته این موضوع در گذشته بیشتر مشهود بوده است.

 

 

ثبت برند لباس - مراحل ثبت برند لباس

ثبت برند لباس :

امروزه پوشاک سهم بزرگی در سبد خانوارها دارد.به همین دلیل افراد بسیاری به امر تولید پوشاک می پردازند.این افراد بعد از ایجاد و ثبت واحد تولیدی خود اقدام به ثبت برند لباس می نمایند.

ثبت برند لباس برای تولید کنندگان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.تولید کنندگان پوشاک با ثبت برند لباس خود هم می توانند تولیدات خود را از سایر تولیدات مشابه متمایز نمایند و هم راهی برای معرفی محصولاتشان به مصرف کنندگان می باشد.

ثبت برند لباس چه مزایایی دارد ؟

ثبت برند پوشاک برای صاحبان آن مزایای بسیاری دارد که از جمله آن ها موارد زیر می باشد :

 1. از سوء استفاده رقبای دیگر جلوگیری می نماید.
 2. از سرقت طرح ها و ایده های طراحی لباس از سوی افراد سودجو جلوگیری می نماید.
 3. اعتبار و ارزش نام شرکت را در بازار مصرف و بین مشتریان افزایش می دهد.
 4. با ثبت برند لباس و دریافت علامت مخصوص ® در بالای برند تجاری لباس می توان اعتبار بین المللی شرکت خود را افزایش داد.
 5. ایجاد ارتباط با شرکت های بزرگ تجاری در دنیا و امکان بازاریابی بین المللی

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند لباس چیست ؟

 1. تکمیل و ارائه 2 نسخه اظهارنامه علامت
 2. مدارک هویتی متقاضی (کپی شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی و کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضا و همچنین آخرین روزنامه رسمی برای اشخاص حقوقی )
 3. ارائه مدارک نماینده قانونی (وکیل ، صاحب یا صاحبان حق امضا برای اشخاص حقوقی و...) در صورتی که درخواست ثبت از سوی نماینده قانونی انجام شود.
 4. ارائه 10 نمونه گرافیکی با تصویر از علامت درخواستس حداکثر به ابعاد 10 × 10 سانتی متر
 5. ارائه مدارک مبنی بر فعالیت در رشته مربوط مثلا جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت.
 6. ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر 2 بعدی طوری که از شش زاویه مختلف تهیه شده باشد و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهد ، در صورت سه بعدی بودن علامت.
 7. اگر متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت خارج از کشور از مزیت های حق تقدم (حداکثر تا 6 ماه ) استفاده نمایند باید مدارک مرتبط با حق تقدم را همزمان با ارائه اظهارنامه یا حداکثر ظرف مدت 15 روز از آن تاریخ تسلیم نمایند.
 8. رسید پرداخت هزینه های قانونی ثبت (هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی و واریز معادل ارزی کلیه هزینه ها و تعرفه های ثبتی برند بر اساس فرانک سوئیس به شماره حساب ارزی به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی )
 9. یک نسخه از شرایط و ضوابط استفاده از علامت جمعی و تایید مقام صلاحیت دار

ثبت برند لباس چه مراحلی دارد ؟

 1. تکمیل مدارک درخواستی ذکر شده در بالا
 2. استعلام نام برند تقاضا شده
 3. تکمیل اظهارنامه ثبت (برای این منظور می توانید به سامانه اینترنتی اداره مالکیت معنوی به نشانی http://iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید.)
 4. اخذ رمز اظهارنامه و ارائه مدارک مورد نیاز به اداره مالکیت معنوی
 5. صدور آگهی نوبت اول
 6. پرداخت نمودن هزینه روزنامه رسمی اول وحق الثبت

بعد از تکمیل وارائه مدارک و گذراندن مراحل بالا ، در صورت عدم مغایرت برند لباس ثبت می شود و به شما گواهینامه 10 ساله ثبت برند داده می شود.

بازدید 27 بار آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398 ساعت 10:52