پرسش و پاسخ ثبت طرح صنعتی و اختراع

در این مقاله قصد داریم تا پرسش و پاسخ هایی در رابطه با ثبت طرح صنعتی و اختراع مطرح کنیم و در ابتدا لازم است معنای اختراع و طرح صنعتی را یاداوری کنیم و تفاوت آنها را با هم مورد بررسی قرار دهیم .

معنای اختراع و طرح صنعتی :

اختراع به طور مختصر به معنای یک راه حل جدید است که ممکن است باعث ایجاد یک محصول و یا فرایند و یا روش جدید شود . در صورتی که طرح صنعتی به معنای ترکیبی از خطوط و رنگ ها و اشکال می باشد که می تواند شکل ظاهری یک محصول صنعتی و یا صنایع دستی را تغییر دهد .

پرسش و پاسخ های رایج و متداول در زمینه ثبت اختراع و طرح صنعتی :

سوال اول : چگونه می توان متوجه شد که یک محصول طرح صنعتی می باشد یا یک اختراع ؟

پاسخ : در صورتی که محصول مورد نظر یک محصول کاملا نو و جدید باشد و تا قبل از این چنین محصولی وجود نداشته باشد در این صورت این محصول یک اختراع است و باید ثبت اختراع شود ولی چنانچه محصول مورد نظر فقط از نظر ظاهری با محصولات دیگر تفاوت داشته باشد در این صورت آن محصول یک طرح صنعتی به حساب می اید .

سوال دوم : گواهی ثبت اختراع و ثبت طرح صنعتی هر کدام چه قدر اعتبار دارند ؟

پاسخ : گواهی مربوط به ثبت اختراع به مدت 20 سال معتبر می باشد در حالی که گواهی ثبت طرح صنعتی به مدت 5 سال دارای اعتبار می باشد و در صورت وجود تمایل توسط شخص می توان آن را 5 سال دیگر نیز تمدید کرد .

سوال سوم : برای ثبت اختراع و طرح صنعتی به چه سازمانی باید مراجعه کرد ؟

پاسخ : برای ثبت هر دوی انها باید به اداره مالکیت صنعتی که در شهر تهران واقع شده است مراجعه کرد و از انجایی که این اداره در شهرها و استان های دیگر کشور فاقد شعبات می باشد بنابراین تمامی متقاضیان برای ثبت طرح صنعتی و اختراع باید از سراسر کشور به همین اداره مراجعه کنند .

سوال چهارم : آیا برای به ثبت رساندن یک طرح صنعتی و یا اختراع باید خود شخص مخترع یا طراح حضور داشته باشد ؟

پاسخ : شخص مخترع و یا طراح فقط در زمان ارائه دفاعیه باید حضور داشته باشد و در مراحل دیگر اداری

مانند : ثبت اظهارنامه و یا ارسال مدارک نیازی به حضورش نمی باشد .

سوال پنجم : انجام امور مربوط به ثبت اختراع و یا طرح صنعتی چه مدت زمانی نیاز دارند ؟

پاسخ : تایید اولیه برای این امور 35 روز زمان نیاز دارد و سایر مراحل اداری آنها نزدیک به 4 ماه زمان نیاز دارد .

سوال ششم : آیا این امکان وجود دارد که از طرح صنعتی و یا اختراع قبل از ثبت آنها استعلام گرفته شود ؟

پاسخ : در پاسخ به این سوال باید گفت آری امکان استعلام هر دوی انها قبل از ثبت وجود دارد و این کار به شیوه زیر صورت می گیرد :

استعلام ثبت طرح صنعتی :

برای استعلام ثبت طرح صنعتی باید به سامانه اینترنتی پایگاه اطلاع رسانی مرکز مالکیت معنوی به آدرس iripo.ssaa.ir مراجعه شود و در قسمت جست و جوی مربوطه و درقسمت طرح صنعتی مشخصات مورد نظر را وارد کرده و سپس استعلام گرفته شود .

استعلام ثبت اختراع :

برای استعلام گرفتن از اختراع نیز می توان به سامانه اینترنتی به آدرس irk.ir که مربوط به روزنامه رسمی کشور می باشد مراجعه کرد و آگهی هایی که به طور قانونی برای ثبت اختراع به ثبت رسیده اند را بررسی کرد .

همچنین می توان به سامانه اینترنتی سازمان ثبت اسناد کشور نیز مراجعه کرد و اختراع مورد نظر را در آنجا استعلام کرد .

در این مقاله چند پرسش و پاسخ رایج و متداول در رابطه با ثبت طرح صنعتی و اختراع را مطرح کردیم . امید بر آن داریم تا این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد .

  • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.