کد اقتصادی را از کجا باید گرفت؟

ژانویه 10

کد اقتصادی را از کجا باید گرفت؟

کد اقتصادی را از کجا باید گرفت؟

برای دریافت کد اقتصادی تنها کافیست با موسسه ی حقوقی تکسفیر در ارتباط باشید و مراحل اخذ کد اقتصادی خود را به ما بسپارید ما میتوانیم کلیه ی امور ثبتی و اخذ کد اقتصادی شما را به نحو احسنت به پایان برسانیم

 

کد اقتصادی چیست ؟

کد اقتصادی کدی 12 رقمی است که بعد از تشکیل پرونده و تعیین پهنه توسط سازمان امور مالیاتی و اقتصادی مملکت به اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق می گیرد.

مطابق قانون تجارت همگی شرکت ها لغایت دو ماه پس از ثبت شرکت موظف به اخذ کد اقتصادی و سپریدن امور مالیاتی مربوطه می باشند.

موارد استعمال کد اقتصادی :

1- دریافت کارت بازرگانی

2- دریافت گواهی ارزش افزوده

3- کمپانی در مزایدات و مناقصات

4- عقد پیمان نامه با اشخاص حقیقی و حقوقی و دولتی

5- ارائه اظهارنامه های عملکرد سالیانه و فصلی ” ارزش افزوده”

مدارک برای اخذ کد اقتصادی :

1- گرفتن دفترچه و تکمیل آنها (واحد اطلاعات و خدمات اداره دارائی)

2- دریافت فرمهای مربوطه و تکمیل آنها (واحد ثبت و شناسائی اداره دارائی)

3- کپی شناسنامه و کارت ملی همگی اعضای هیئت مدیره

4- کپی آگهی راه اندازی شرکت و دگرگونی ها ثبتی (2 نسخه)

5- کپی اساسنامه شرکت

6- کپی از اظهارنامه شرکت (و یا شرکتنامه و تقاضانامه در شرکت‏های غیر سهامی)

7- کپی آگهی روزنامه رسمی و دگرگونی ها آن

8- کپی پروانه بهره برداری یا مجوز راه اندازی (در چهره موجود بودن)

9- کپی دستک ازآنش اقامتگاه قانونی کمپانی که در اعلان راه اندازی قید گردیده و در صورت کرایه ای بودن، کپی قرارداد کرایه که به تایید واحد مالیاتی محل وقوع ملک دریافتی باشد.

10- نامه آغاز و یا عدم آغاز به کار و جنبش کمپانی و کپی آن بعد از ثبت در دبیرخانه

11- پرداخت مالیات حق تمبر به اداره دارائی

کد اقتصادی جدید و کد اقتصادی قدیم

تعریف:

در اطلاعیه ای سازمان امور مالیاتی و گمرک اعلام کردند: جهت گسترش خدمات الکترونیکی و در جهت اجرای طرح جامع مالیاتی و گمرک، جهت دلگرمی و گسترش خوداظهاری نسبت به ثبت نام الکترونیکی و گرفتن کد اقتصادی به منظور تسهیل اتمام امورات مالیاتی و بهره‌مندی از تسهیلات مالیاتی نسبت به ثبت اسم جامع الکترونیکی اقدام شود.

ثبت‌نام جهت گرفتن شماه اقتصادی جدید؛ برای کلیه مؤدیان حقوقی اجباری است، زیرا این کد” کد اقتصادی جدید” جایگزین عدد قبلی در سامانه مالیاتی، گمرکی و اقتصادی کشور خواهد شود.

این کد با کد 12 رقمی که در حال حاضر طی ساختن پرونده و تعیین دامنه بدست اداره امور مالیاتی صادر می شود؛ متفاوت است.

جهت دریافت کد اقتصادی جدید؛ حتما بایستی ساختن پرونده در دارایی انجام شده باشد سپس از طریق ثبت نام سیستمی طی سه مرحله بایستی نسبت به گرفتن کد جدید اقدام شود.

تفاوت کداقتصادی قدیم وجدید:

هر دو کد، 12رقمی هستند و هر دو هم از گردانیدن دارایی صادر میشود. به راستی با کد اقتصادی قدیم؛ ساختن پرونده دارایی و تعیین دامنه مالیاتی انجام میشود.

کد اقتصادی جدید متناسب و مطابق با سیستم جامع مالیاتی جدید طراحی شده است ولی در حال آماده کدی صادر نشده و فقط ثبت نام انجام شده و کد رهگیری ثبت اسم ارایه میشود.

موارد استعمال کد اقتصادی جدید:

– قبل نیاز ارایه اظهارنامه مالیاتی

– گرفتن کارت بازرگانی

– گرفتن گواهی ارزش افزوده

– با توجه به اینکه اظهارنامه هاي موديان مالياتي صرفا به چهره الکترونيکي قابل ارایه است، موديان جهت مراجعه به نظام عمليات الکترونيکي مالياتي نسبت به ارایه اظهارنامه هاي مالياتي به کد اقتصادی جدید نیاز دارند؛

در چهره عدم اقدام جهت اخذ کد اقتصادی جدید، اطلاعات اظهارنامه توسط سيستم استجابت نخواهد شد و در ضمن امکان پرداخت ماليات به صورت الکترونيکي توسط موديان وجود نخواهد داشت.

– طبق برنامه‌ریزی انجام شده کلیه فعالان اقتصادی که در بازرگانی بیگانه با گمرک جمهوری اسلامی ایران بستگی دارند (صاحبان کالا، حق‌العمل‌کاران گمرکی و…) لازم است عدد اقتصادی جدید را به به اتفاق کد اقتصادی قدیم دریافت نمایند.

 مراحل گرفتن کد اقتصادی جدید:

1) ثبت نام اولیه 2) اخذ بسته اسم کاربری و واژه عبور 3) ثبت اسم نهایی

   در همگی مراحل جهت بازداری از بروز مشکل بایستی تمامی اطلاعات درست و مطابق با وافع باشد.

هزینه دریافت کد اقتصادی جدید برای شرکت چقدر است ؟

لازم به ذکر است که پروسه گرفتن کد اقتصادی و کلیه امور مالیاتی بنا بر اعلام سازمان امور مالیاتی مملکت رایگان می باشد و هیچ شخص حقیقی و حقوقی نباید جهت ثبت اسم و گرفتن کد اقتصادی از شما وجهی گرفتن نماید.

اما توجه داشته باشید که روند گرفتن کد اقتصادی برای کمپانی ، مشابه همگی کارهای اداری در ایران بسیار زمان بر ، طاقت فرسا و کمی تخصصی می باشد، لذا در صورتی که تمایل دارید روند ثبت اسم و پیگیری پرونده کد اقتصادی شما توسط وکلای متخصص و زبردست این مجموعه انجام شود خواهشمندم به متن زیر پروا فرمایید.

اگر مایلید الی 0 تا 100 تشکیل پرونده و دریافت کد اقتصادی شرکت تان توسط گردآور ثبتی اولین اتمام شود، هزینه انجام همگی امور فوق و تحویل کد اقتصادی به شما 1 میلیون و 500 هزار تومان می باشد که در چهره نیاز می توانید از راه فرم های ذیل جهت برونسپاری آن اقدام نمایید یا با تشریف فرمایی به محل موسسه به صورت حضوری عقد قراداد نمایید.

اگر واریزی شما از طریق فرم ذیل اتمام پذیرد، پس از انجام ثبت اسم از طرف گردآور با شما تماس گرفته شده و پرونده شما به چهره خودکار در روال سپریدن پیمان می گیرد.

در این پکیج ابتدا لغایت انتهای شغل توسط گردآور انجام شده و در نهایت مدارک مربوطه به شما تحویل داده خواهد شد.

تعاریف کد اقتصادی

اشخاص وادار به دریافت عدد اقتصادی

کلیه اشخاص حقوقی که به امر تولید،مونتاژ ، واردات و صادرات ، توزیع هر گونه کالا و کارهای خدماتی اشتغال دارند همچنین کلیه اشخاص حقیقی که به امور فوق اشتغال داشته و حائز فرمان کسب یا پیشه ازمراجع ذیربط بوده و یا دارای محل کار و جنبش تجاری باشند و واجد شرایط اخذ شماره اقتصادی به آمار می آیند . قابل ذکر است استوار کردن یکتا از شرایط فوق برای اشخاص حقیقی کافی می باشد .

مجوز فعالیت

مجوز فعالیت به سندی اطلاق می گردد که بر اساس آن تکاپو اقتصادی هر شخصی از طرف احد از مراجع ذیصلاح تایید شده باشد همانند پروانه داروخانه ها از طرف وزارت بهداشت و بهبود یا کارت تجارت از طرف وزارت بازرگانی یا کار و جنبش مرغداری از طرغ جهاد یا گواهی تکاپو صنعتی (کارگاه یا کارخانه) از طرف وزارت صنایع یا اجازه های کسب و کار صادره از سوی اتحادیه های صنفی و یا شناسایی نامه سازمان برنامه بودجه برای پیمانکاران و یا سایر مراجع ذیربط.

محل فعالیت تجاری

محل فعالیت بازرگانی به یک واحد شغلی اطلاق می گردد که آن محل از طرف شهرداری یا مراجع قانونی سایر بعنوان محل تکاپو اقتصادی شناخته شده و فعالیت مربوط در آن جواز کسب و یا بدون جواز اتمام می شود (مانند دفتر پیمانکاری یا واسطه ها یا شغلهای مانند که کار و جنبش همراه با پروانه نمی باشد و داروخانه ها و یا بعضی سایر از مشاغل که محل فعالیت الزاما همراه پروانه کسب است، این محل بصورت تطعی یا اجاره در اختیار مودی می باشد .

رسید بانکی

مبلغ فیش بانکی در کلیه شهرستانها به حساب ۵۲۳خزانه نزد یکتا از شعب بانک ملی از جانب مودی واریز می شود .

پرینت مربوط به شماره اقتصادی

پرینیت یک برگ صادر شده به وسیله کامپیوتر قبل از صدور کارت می باشد که کلیه اطلاعات مربوط به مودی اعم از هویتب و مالیاتب را دربرگیرنده می شود که بعنوان قبض از مودی توسط مامورین پست و بایگانی در پرونده مودی کاربرد خواهد شد .

کارت اقتصادی اشخاص حقیقی

رنگ .و شکل و مندرجات کارت جدید با کارتهای پیشین تفاوت خواهد داشت و عکس ۲*۳مودی ، نام ونام خانوادگی، شماره اقتصادی ، نشانی محل کار و جنبش تجاری و شماره حوزه مالیاتی مودی در آن درج خواهد شد .

کارت اقتصادی اشخاص حقوقی

تغییرات مربوط به اشخاص حقیقی در کارت اشخاص حقوقی نیز هستی دارد . با این تفاوت که عکس ندارد و گونه شخص حقوقی نیز درج خواهد شد . در چهره هماهنگی با خدمات ماشینی کارت اشخاص حقوقی بصورت لیزری صادر خواهد شد .

وظایف مودی

مدارک لازم برای اشخاص حقیقی

عبارت است از فرم اطلاعات هویتی ، تصویر شناسنامه ، (اصل و تصویر)فیش بانکی، پروانه کار و جنبش یا دستک محل تکاپو تجاری(رسمی وغیر رسمی )و سه قطعه عکس ۲*۳که در صورت داشتن عدد اقتصادی آن را پشت عکس درج و در غیر این صورت مشخصات سجلی پشت آن درج می گردد. و همچنین فتوکپی کارت اقتصادی یا برگه کامپیوتری (برای دارندگان عدد اقتصادی)به به اتفاق ، تحویل پهنه مالیاتی می شود.

مدارک لازم برای اشخاص حقوقی

عبارت است از فرم اطلاعات هویتی مربوط ، اگهی راه اندازی در روزنامه رسمی و فیش بانکی و فتوکپی کارت اقتصادی یا فیش کامپیوتری (برای دارندگان عدد اقتصادی )اشخاص حقوقی بیچارگی به عکس ندارند.

نحوه درخواست شماره اقتصادی

مویدی مالیاتی با رسیدگی شرایط مندرج در اطلاعیه منتشره در روزنامه های کثیر الانتشار و اجازه العمل اجرایی ماده ۸۵قانون وصول بعضی از در آمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین ، در چهره داشتن شرایط ، فرم اطلاعات هویتی مربوطه را از روزنامه جدا می نماید و یا از فرم مثال کپی می گیرد و بعد از تکمیل قسمت مربوط به خویش و الصاق یک قطعه عکس بر روی فرم هویتی به اتفاق دیگر مرارک تحویل پهنه مالیاتی ذیربط نموده و رسید گرفتن می دارد .

پس از رسیدگی دامنه ، به مدارکی که ناقص باشد شماره اقتصادی تخصیص نمی یابد و مدارک وفیش بانکی مسترد نخواهد شد .

در مورد اشخاص حقوقی نیز همانند اشخاص حقیقی عمل می شود با این تفاوت که در صورت داشتن تغییرات باید فرم دگرگونی ها اطلاعات هویتی نیز از طرف مودی تکمیل گردد. تشکیلات قانونی نیز در صورتی که حائز ذیحساب مستقل بوده و باره تایید امور ذیحسابی ها باشد می توانند با مراجعه به دامنه مالیاتی تکلیفی خویش ، تقاضا شماره اقتصادی نماید .

اخذ کد اقتصادی

درخواست کد اقتصادی شخص حقیقی

   در اراده کتبی شخص

   فتوکپی فرمان کسب

   فتوکپی کامل صفحات شناسنامه

   فیش پرداختی مبلغ ۱۰۰۰۰ریال به حساب ۵۲۳گنجینه تقرب از شعب بانک ملی ایران

   تکمیل فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی (فرم نمونه)

   عکس ۲*۳متقاضی(سه تکه )

   فتوکپی کارت اقتصادی قبلی یا فیش کامپیوتری (در صورتی که قبلا کارت در یافت نموده باشد .)

پس ار جاسازی مدارک فوق الذکر و تکمیل فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی و امضای آن ، نسبت به تحویل به گستره مالیاتی مربوطه اقدام و ممیز مالیاتی پس از کنترل مدارک و ثبت در دفتر پهنه ، رسدی دریافت مدارک را صادر و تحویل مودی می نماید

و مدارک به اداره وارسی و تعقیب تحویل و اداره مذکور بعد از رسیدگی مدارک دریافتی ،آنها را به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی و گردانیدن عدد اقتصادی ، ارسال و گردانیدن یادشده بعد از دریافت مدارک و رسیدگی آنها نسبت به صدور کارت عدد اقتصادی اقدام می نماید .

چنانچه بعد از گرفتن کارت شماره اقتصادی تغییراتی در اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی حادث شود لازم است فرم مثال را تکمیل و بهمراه مدارک مثبته به حوزه مربوطه یا گردانیدن صادرکننده کارت تحویل دیتا شود تا نسبت به ثبت دگرگونی ها و اصلاح کارت ، اقدام لازم به عمل آید.

درخواست کد اقتصادی شخص حقوقی

تقاضا کتبی شرکت .

روزنامه رسمی که اعلان راه اندازی کمپانی در آن درج شده است .

فیش پرداختی مبلغ ۱۰۰۰۰ریال به حساب ۵۲۳گنجینه نزدیکی از شعب بانک ملی ایران بابت صدور عدد اقتصادی .

فتوکپی شناسنامه از کلیه صفحات.

تنظیم فرم اطلاعات هویتی اشخصاص حقوقی (بشرح نمونه ).

فتوکپی کارت اقتصادی پیشین یا برگه کامپیوتری.

 

 

بازدید 400 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 15 بهمن 1397 ساعت 17:01