كد اقتصادي چيست ؟

مارس 10

كد اقتصادي چيست ؟

كد اقتصادي چيست ؟

برای تعریف کد اقتصادی میتوانیم اینگونه شروع کنیم که کد اقتصادی یک شماره 12 رقمی است که برای یک فعالیت تجاری و در حوزه های مالیاتی برای شما لازم است در واقع فعاليت هاي اقتصادي به گونه های مختلف در جوامع صورت مي گيرد.

حمايت از فعاليت کنندگان دراين امر و همچنين نظارت بر اعمال اقتصادي (تجاري) مستلزم شناخت اشخاص فعال در اين زمينه مي باشد.

کسب مجوز براي فعاليت هاي تجارتي و پرداخت حقوق حقه دولت در قالب ماليات و جلوگيري از رقابتها و تلاشهاي ناسالم يکي از مزاياي اين امر محسوب مي گردد.

در کنار راهنماي ثبت شرکتها و دريافت کارت بازرگاني، ضرورت اخذ کد اقتصادي ملاحظه مي شود بنابراين با استفاده از مقررات مربوطه که در واحدهاي ذيربط وزارت امور اقتصادي و دارايي جاري است نسبت به نگارش و ارائه راهنماي دريافت شماره اقتصادي براي کساني که نيازمند دانستن اطلاعات مربوط مي باشند اقدام شد.

کد اقتصادی چیست ؟

کد اقتصادي شماره اي است که بنا بر قانون وضع شده در سال ۷۳براي اشخاص حقيقي و حقوقي که به توليد کالا و خدمات اشتغال دارند تعيين شد. به اين صورت که اين اشخاص بايد کد اقتصادي خود را روي فاکتورهاي خريد و فروش ثبت کنند.

از جمله دلايل درج کُد اقتصادي روي فاکتورهاي خريد و فروش محاسبه سود به دست آمده در معاملات است و بنابراين با محاسبه دقيق سودهاي کسب شده ماليات ها نيز کمتر برآوردي و نظري خواهند بود و محاسبه آنها بيشتر بر اساس اسناد و مدارک صحيح خواهد بود.

علاوه براين به وسيله کد اقتصادي سازمان امور مالياتي کشور قادر است دفاتر قانوني، فاکتورها و صورتحساب هاي صادر شده را به راحتي بررسي کند.

اشخاص مکلف به اخذ کد اقتصادي کليه اشخاص حقوقي که به امر توليد، مونتاژ، واردات و صادرات، توزيع هر نوع کالا و کارهاي خدماتي اشتغال دارند.

همچنين کليه اشخاص حقيقي که به امور فوق اشتغال داشته و داراي پروانه کسب يا کار ازمراجع ذيربط بوده و يا داراي محل فعاليت تجاري باشند و واجد شرايط اخذ شماره اقتصادي به شمار مي آيند. قابل ذکر است احراز يکي از شرايط فوق براي اشخاص حقيقي کافي مي باشد.

مدارک مورد نياز براي اخذ کد اقتصادي

 • دريافت دفترچه و تکميل آنها (واحد اطلاعات و خدمات اداره دارائي)
 • دريافت فرمهاي مربوطه و تکميل آنها (واحد ثبت و شناسائي اداره دارائي)
 • کپي شناسنامه و کارت ملي تمامي اعضاي هيئت مديره
 • کپي آگهي تاسيس شرکت و تغييرات ثبتي (2 نسخه)
 • کپي اساسنامه شرکت 6
 • کپي از اظهارنامه شرکت (و يا شرکتنامه و تقاضانامه در شرکت‏هاي غير سهامي) 7
 • کپي آگهي روزنامه رسمي و تغييرات آن
 • کپي پروانه بهره برداري يا مجوز تاسيس (در صورت موجود بودن)
 • کپي سند مالکيت اقامتگاه قانوني شرکت که در آگهي تاسيس قيد گرديده و در صورت استيجاري بودن، کپي قرارداد اجاره که به تاييد واحد مالياتي محل وقوع ملک رسيده باشد.
 • نامه شروع و يا عدم شروع به فعاليت شرکت و کپي آن بعد از ثبت در دبيرخانه
 • پرداخت ماليات حق تمبر به اداره دارائي و...

کد اقتصادی

کد اقتصادی عددی است 12 رقمی که اداره دارایی به هر شرکت اختصاص میدهد . این عدد برای شناسایی شرکت در انجام امور مالیاتی استفاده میشود . مثل اظهارنامه ، لیست حقوق و .....

کد اقتصادی شماره ای است که بنا بر قانون وضع شده در سال ۷۳برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به تولید کالا و خدمات اشتغال دارند تعیین شد.

به این صورت که این اشخاص باید کد اقتصادی خود را روی فاکتورهای خرید و فروش ثبت کنند.

از دلایل اخذ کد اقتصادی در فاکتورهای خرید و فروش این است که بتوان سودی که از هر معامله کسب شده را به طور دقیق محاسبه نمود.

این امر باعث جلوگیری از امر محاسبه نسبی و به صورت برآوردی خواهد شد که به تخصیص مالیات منصفانه و دقیق و بر اساس مدارک موجود می‌انجامد.

علاوه براین به وسیله کد اقتصادی سازمان امور مالیاتی کشور قادر است دفاتر قانونی، فاکتورها و صورتحساب های صادر شده را به راحتی بررسی کند.

فعالیت اقتصادی به اشکال مختلف در جامعه صورت می گیرد که حمایت و نظارت بر اعمال اقتصادی فعالیت کنندگان مستلزم شناخت اشخاص فعال در این زمینه است.

دریافت مجوز جهت فعالیت های تجاری و اقتصادی و پرداخت حقوق حقه دولت در چهارچوب مالیات و جلوگیری از فعالیتها و تلاشهای غیر عرف و ناسالم یکی از مزایای این امر محسوب می شود.

در کنار راهنمای ثبت شرکت و دریافت کارت بازرگانی، دریافت و اخذ کد اقتصادی ضروری است لذا با استفاده از مقررات مربوطه که در واحدهای ذیصلاح وزارت اقتصادی و دارایی جاری است. کد اقتصادی برای کسانی که نیازمند آن می باشند، صادر می گردد.

کلیه اشخاص حقوقی که فعالیت واردات و صادرات، مونتاژ، تولید، توزیع هرگونه کالا و خدماتی را انجام می دهند و همچنین کلیه اشخاص حقیقی که در امور ذکر شده اشتغال داشته باشند و دارای پروانه کسب یا پروانه کار از مراجع ذیصلاح بوده و یا دارای محل فعالیت تجاری باشند، واجد اخذ کد اقتصادی به شمار می آیند.

نکته: احراز یکی از شرایط فوق برای اشخاص حقیقی کافی است .

جهت استعلام شناسه های اقتصادی می توان به سامانه استعلام کد اقتصادی که توسط سازمان امور مالیاتی ایجاد گردیده است استفاده نمود .

برای انجام مراحل اخذ کد اقتصادی خود به موسسه ی ما مراجعه کنید با اخذ کد اقتصادی میتوانید به پیشرفت خود مطمئن باشید شما میتوانید مشاوره ای دقیق در زمینه های مختلف ثبتی و اخذ کد اقتصادی از کارشناسان ما داشته باشید.

بازدید 381 بار آخرین ویرایش در شنبه, 29 دی 1397 ساعت 09:30