دریافت کد اقتصادی قدیم

آینده ی هرکشوری در اقتصاد آن شرکت است اگر شما فردی هستید که فعالیت تجارتی را زمینه ی کار وشغل خود کرده اید برای اینکه بتوانید محصولات خود را به بازار کشور بشناسانید و تولیدات داخلی را بالا ببرید و در این کار موفق شوید

باید سه مرحله ی ثبت شرکت ، اخذ کد اقتصادی و ثبت برند را انجام دهیداخذ کد اقتصادی شما را در این راه بسیار کمک و یاری می کند کاملا شما را از رقبایتان جدا می کند و در بسیاری از امور مانند اخذ کارت بازرگانی به شما کمک می کند و از اهداف شوم سواستفاده گران جلوگیری می کند

و به شما احساس امنیت می دهد و شما را یاری می کند تا با اطمینان کامل مسیر خود را برای تولیدات بیشتر در زمینه ی واردات وصادرات،تولید هر نوع کالا ،مونتاژ هرنوع کالا طی کنید شما باید پس از ثبت شرکت مراحل اخذ کد اقتصادی را طی کنید.

 

تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی تمام شرکتها و موسسه‌ها بعد از ثبت شرکت می‌بایست در اداره دارایی تشکیل پرونده مالیاتی بدهند و به این ترتیب خود را به اداره دارایی معرفی نمایند. با این کار شرکتها و موسسه‌ها حوزه مالیاتی، شماره پرونده مالیاتی، ممیز و سر ممیز خود را مشخص می‌کنند.

حوزه‌ی مالیاتی یک شرکت را با توجه به منطقه و نشانی پستی آن شرکت مشخص می‌کنند. برای نمونه شرکتی که در خیابان میرداماد به ثبت رسیده به حوزه‌ی مالیاتی شمال تهران و شرکتی که در حوالی میدان تجریش ثبت شده است به اداره‌ی امور مالیاتی شمیرانات مرتبط می‌شود. تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت شماره اقتصادی چقدر زمان می‌برد؟

تشکیل پرونده‌ی مالیاتی در تمام حوزه‌ها به جز حوزه‌ی مالیاتی غرب تهران حدود یک هفته زمان می‌برد. در حوزه‌ی مالیاتی غرب تهران به خاطر بازدید اداره‌ی دارایی مستغلات از محل شرکت، تشکیل پرونده‌ی مالیاتی به زمان بیشتری نیاز دارد. پس از تشکیل پرونده‌ی مالیاتی می‌توان اقدام به دریافت شماره‌ی اقتصادی نمود که زمان دریافت آن در حدود ۲ الی ۳ هفته زمان می‌برد.

کد اقتصادی

کد اقتصادی شماره منحصر به فردی است که توسط سازمان امور مالیاتی و پس از طی مراحل خاصی به فعالان اقتصادی تخصیص داده می شود و در اصل شماره شناسایی این افراد در سازمان امور مالیاتی می باشد.

کد اقتصادی در واقع یک کد اجباری است که باید برای امور مهم تجاری نظیر گرفتن کارت بازرگانی، شرکت در مناقصات و مزایده ها، اخذ قرار داد با شرکت های دولتی، و صادر کردن فاکتور و حتی باز کردن حساب در بانک وجود داشته باشد.

کد اقتصادی فعلی شامل ۱۲ رقم می باشد و با عدد ۴ شروع می شود. به دلیل مشکلات موجود در سیستم مالیاتی کشور، سیستم جامع مالیاتی راه اندازی شد که تا حدودی باعث بهبود در سیستم مالیاتی و دریافت مالیات و شفاف سازی فعالیت های اقتصادی شده است. به دلیل عدم کارایی کد اقتصادی فعلی در سیستم جامع مالیاتی، نیاز به دریافت کد اقتصادی جدید می باشد که مراحل دریافت هر یک در زیر شرح داده می شود:

مراحل دریافت کد اقتصادی قدیم

برای دریافت این کد اقتصادی باید تا ۲ ماه پس از ثبت شرکت و یا دریافت کارت بازرگانی و یا مدارک فعالیت، با داشتن معرفی نامه و یا وکالت نامه به اداره دارایی مستقر در محدوده فعالیت مراجعه نمایید و نسبت به تعیین حوزه مالیاتی خود و دریافت شماره اقتصادی اقدام نمایید.

مدارک و اسناد دریافت کد اقتصادی قدیم

۱- دریافت دفترچه و تکمیل آنها (واحد اطلاعات و خدمات اداره دارائی)

۲- دریافت فرمهای مربوطه و تکمیل آنها (واحد ثبت و شناسائی اداره دارائی)

۳- کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضای هیئت مدیره

۴- کپی آگهی تاسیس شرکت و تغییرات ثبتی ۲ نسخه

۵- کپی اساسنامه شرکت

۶- کپی از اظهارنامه شرکت (و یا شرکتنامه و تقاضانامه در شرکت‏های غیر سهامی)

۷- کپی آگهی روزنامه رسمی و تغییرات آن

۸- کپی پروانه بهره برداری یا مجوز تاسیس (در صورت موجود بودن)

۹- کپی سند مالکیت اقامتگاه قانونی شرکت که در آگهی تاسیس قید گردیده و در صورت استیجاری بودن، کپی قرارداد اجاره که به تایید واحد مالیاتی محل وقوع ملک رسیده باشد.

۱۰- نامه شروع و یا عدم شروع به فعالیت شرکت و کپی آن بعد از ثبت در دبیرخانه

۱۱- پرداخت مالیات حق تمبر به اداره دارائی

۱۲- سایر مدارکی که توسط سازمان امور مالیاتی درخواست می شود.

مراحل ثبت نام و دریافت کد اقتصادی جدید

این کد با کد ۱۲ رقمی که در حال حاضر توسط اداره امور مالیاتی ارائه می شود متفاوت است. برای ثبت نام و دریافت کد اقتصادی جدید باید مراحل زیر طی شود:

۱- مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی به آدرسwww.tax.gov.ir

انتخاب گزینه “ثبت نام الکترونیکی شماره اقتصادی” از منوی سمت راست صفحه نمایش داده شده و کلیک بر روی متن “ورود به سامانه”

۳- انتخاب گزینه “سامانه پیش ثبت نام کد اقتصادی” از صفحه نمایش داده شده

۴- وارد کردن اطلاعات اولیه درخواست شده در سایت و ذخیره آن ها

۵- پس از انجام مراحل فوق در صورتی که آدرس و کد پستی و اطلاعات خود را به صورت صحیح اعلام کرده باشید پس از چند روز، پاکت مربوط به نام کاربری و رمز ورود توسط سازمان امور مالیاتی برای شما ارسال می گردد.

۶- پس از دریافت پاکت فوق باید مجددا مراحل ۱ و ۲ را تکرار و بعد از آن مرحله ۷ را انجام دهید.

۷- پس از انجام مرحله ۱ و ۲ ، در صفحه باز شده بر روی متن سامانه ثبت نام شماره اقتصادی کلیک کنید و اطلاعات خواسته شده را مطابق اسناد قانونی و ثبتی تکمیل و ذخیره کنید.

۸- در این مرحله کار ثبت نام کد اقتصادی به پایان می رسد و در صورت نبود مشکل در اطلاعات وارد شده کد اقتصادی جدید برای شما صادر می شود.

۹- برای اطلاع از وضعیت ثبت نام شماره اقتصادی خود، هر چند روز یکبار مراحل ۱ و ۲ را انجام دهید و در صفحه نمایش داده شده، با انتخاب گزینه “پیگیری سریع وضعیت ثبت نام کد اقتصادی” و وارد کردن نام کاربری و رمز ورود از آخرین وضعیت کد اقتصادی خود مطلع شوید و در صورت اعلام مشکل توسط سامانه، نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

نکته:

۱- جهت عدم بروز مشکل برای دریافت کد اقتصادی و عواقب بعدی آن، اطلاعات خود را به صورت کامل و صحیح وارد نمایدد.

۲- برای دریافت کد اقتصادی جدید، حتما باید پرونده مالیاتی خود را در سازمان امور مالیاتی تکمیل کرده و شماره واحد مالیاتی، کلاسه پرونده و کد اقتصادی ۱۲ رقمی فعلی را دریافت نموده باشید.

۳- در زمان تکمیل اطلاعات ثبت، حتما بایه واحد مالیات بر ارزش افزوده و کلاسه پرونده خود را وارد کنید. توجه داشه باشید که این اطلاعات با شماره واحد مالیات عملکرد و کلاسه پرونده آن متفاوت است و باید آن را از حوزه مالیات بر ارزش افزوده خود دریافت کنید.

  موسسه ی حقوقی تکسفیر در زمینه های ثبت شرکت ، ثبت شرکت در کرج،ثبت برند،ثبت برند در کرج،کد اقتصادی،اخذ کد اقتصادی همراه شماست و شما میتوانید از مزایای بیشمار ثبت برند بهره مند شوید و به اهدافتان نزیک شوید با انجام مراحل ثبت شرکت شما در بازار رقابت قرار میگیرید و میتوانید با کیفیت محصول تولیدی خود در این بازار رقابت سربلند باشید و روز به روز کیفیت محصول خود را بالا ببریدبرای انجام مراحل اخذ کد اقتصادی خود به موسسه ی ما مراجعه کنید

  • نظرات بازدید کنندگان
avatar
محل نظر و سوالات شما...
کاراکتر مجاز است
صبر کنید ... 00:00.